Nawigacja bloga

Najnowsze wpisy

Rakieta Rafaela Nadala - cała prawda

14173 Wyświetleń
2 Komentarzy
5.0
We wszystkich tryumfach Rafaela Nadala towarzyszyła mu rakieta Babolat Pure Aero (Aeropro Drive). Jakie ma parametry? Jakich zmian dokonał w niej w ostatnich latach Babolat? Ile ram rocznie zużywa Hiszpan? Odkrywamy całą prawdę o sprzęcie Rafy Nadala.

W trakcie zimy przełomu 2016/17 roku Rafael Nadal zmienił niewielki detal w swojej ulubionej rakiecie. Hiszpan postanowił dodać jej 2 gramy wagi. Dla większości brzmi to jak nic wielkiego, ale dla tego zawodnika to jedna z większych zmian, jakiej dokonał on w swojej ramie. Dodanie wagi wyszło graczowi z Majorki na dobre. W 2017 roku był w finale Australian Open, wygrał US Open i po raz 10. Roland Garros.

"La Decima" - 10. tryumf Rafaela Nadala we French Open

"La Decima" - 10. tryumf Rafaela Nadala we French Open

Babolat Aeropro Drive - rakieta dla młodego mistrza

Na początku swojej kariery Rafael Nadal grał rakietą Soft Drive, a potem Pure Drive.

Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, jak wielkim tenisistą zostanie, postanowiliśmy opracować nową rakietę, doskonale dopasowaną do jego sposobu gry, dającą mu ekstremalny topspin – wyjaśnia Eric Babolat, prezes firmy.

Rafael Nadal, Eric Babolat i rakieta Aeropro Drive

Rafael Nadal, Eric Babolat i rakieta Aeropro Drive

W ten sposób powstała rakieta AeroPro Drive (obecnie Pure Aero). Wyróżnia się ona aerodynamicznymi widełkami. Zmniejszają one opór powietrza przy zamachu. Szybszy zamach daje jeszcze więcej topspinu. Rafa aktywnie współpracował przy tworzeniu rakiety. Model fabryczny ważył 300 gramów. Dla Rafy Babolat przygotował rakietę 11 gramów cięższą. Po raz pierwszy w turnieju Hiszpan zagrał nią w 2004 roku.

Od tego czasu jest to właściwie ciągle ta sama rakieta, chociaż oczywiście wprowadzone zostały pewne zmiany w związku z kolejnymi innowacjami technicznymi opracowywanymi przez firmę Babolat. Wprowadziliśmy także niewielkie zmiany, jeśli chodzi o ramę – mówi Guillaume Cambon, ekspert Babolata zajmujący się na co dzień rakietą Nadala.

Dwie najważniejsze zmiany w rakiecie Rafaela Nadala

Zmiany polegały na dodaniu niewielkich elementów ołowianych w główce rakiety. Dzięki większemu wyważeniu na główkę, rakieta daje Hiszpanowi więcej siły uderzenia.

Po raz pierwszy takiej zmiany Rafa dokonał w 2012 roku – w trudnym okresie swojej kariery. Wtedy eksperci Babolata doważyli jego rakietę o 3 gramy. W roku 2017 operacja została przeprowadzona ponownie – tym razem wagę zwiększono o 2 gramy. Poza tym rakieta zmieniała swoją kosmetykę oraz nazwę – od 2016 roku Rafa gra rakietą Babolat Pure Aero.

Wideo: Rafael Nadal i Babolat Decima

Babolat DECIMA - kolekcjonerska edycja

Na sezon na kortach ziemnych 2018 roku Babolat stworzył dla Nadala specjalną edycję jego rakiety - Babolat Pure Aero DECIMA. Nie różni się ona parametrami. To, co ją wyróżnia to charakterystyczna kosmetyka - na ramie wypisane są lata zwycięstw Hiszpana w Roland-Garros. Rafa, ze swoją nową bronią, wyśrubował swój historyczny rekord wygrywając po raz 11. French Open.

Rafael Nadal zwycięża z rakietą Babolat Decima

Rafael Nadal z rakietą Pure Aero Decima

Ile rakiet rocznie zużywa Rafael Nadal?

Rafael Nadal dostaje od Babolata 6-8 rakiet cztery razy do roku. Wbrew temu, co można byłoby się spodziewać, na najważniejszych turniejach nie gra nowymi rakietami. Jego zdaniem najlepiej gra mu się, gdy ramy zostaną wpierw odrobinę „rozegrane”.

Rafael Nadal używa rączki G2, czyli stosunkowo małej, jak na tak wysokiego i potężnie zbudowanego mężczyznę. W przeciwieństwie do wielu czołowych zawodników, sam też zajmuje się nawijaniem owijki Babolat VS Grip.

Zakładanie owijki to jedyna rzecz, którą zawsze robię sam. Być może jestem po prostu przesądny – tłumaczy Nadal.

Hiszpan jest też prawdopodobnie jedynym czołowym tenisistą, który nigdy umyślnie nie złamał żadnej rakiety.

Babolat RPM Blast - naciąg Rafaela Nadala

W trakcie swojej kariery Nadal zmienił używany naciąg. Z poliestrowego Babolat Pro Hurricane przerzucił się na zmiękczany, co-poliestrowy Babolat RPM Blast o średnicy 1.35 mm. Naciąg ma ośmiokątną strukturę pomagająca nadawać topspin. Hiszpan zazwyczaj gra rakietą naciągniętą na 25 kg.

Wideo: Jak Rafael Nadal współpracował przy tworzeniu rakiety Pure Aero

Były zawodnik. Tenisowy mistrz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trener PTR Professional. Ekspert od sprzętu tenisowego w Babolat Polska.

Skomentuj

Komentarzy

 • ODPOWIEDŹ - Naciąg - siła
  Autor: Marcin Maciocha W 15.04.2019
  Ocena
  5.0

  Panie Witoldzie, Fabrycznie Pure Aero jest naciągane na 25 kg naciągiem Babolat SG Spiraltek 1,25 mm. Obawiam się, że ma Pan rację i w serwisie nie wciągnięto Panu naciągu na odpowiednio wysoką wartość. Tzn. deklarowane 25 kg nie są prawdziwymi 25 kg. W teorii Pure Aero można naciągnąć mocniej (zalecana przez producenta maksymalna wartość to 26 kg), więc przy następnej wizycie można poprosić o 26 kg. Więcej bym raczej nie polecał. Tutaj jest link do fabrycznego naciągu: https://babolat-tenis.pl/1181-3572-naciag-tenisowy-babolat-spiraltek-12m-.html#/59-rozmiar-125/75-kolor-czarny Pozdrawiam i życzę udanych gier! Marcin Maciocha --- ekspert Babolat

 • Naciąg - siła
  Autor:Witold Bat W 14.04.2019
  Ocena
  5.0

  Z jaką siłą naciągnąć rakieta Babolat Aero Pure żeby mieć lepszą kontrolę, wg serwisanta mam obecnie 25 kg chodź w to nie wierzę i utraciłem kontrolę na grą, gdy przy starszym modelu Auero Pure gdzie naciąg był od nowości założony przez producenta bo kupiona w Decathlonie kontrola byłą wyśmienita. Proszę o poradę ?

Produkt dodany do listy życzeń
Produkty dodane do porównania.

Strona używa tzw. ciasteczek zgodnie z Polityką Prywatności.