Nawigacja bloga

Najnowsze wpisy

[wideo] Rakiety tenisowe dla początkujących - 4 porady jak dobrać

4032 Wyświetleń
2 Komentarzy
5.0
Nie przepłacaj bez sensu! Przeczytaj artykuł i zobacz wideo, w którym dajemy Ci 4 kluczowe podpowiedzi, jak wybrać dobrą i rozsądną cenowo rakietę dla początkujących tenisistów.
Marcin Maciocha

Marcin Maciocha

Były zawodnik. Tenisowy mistrz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trener PTR Professional. Ekspert od sprzętu tenisowego w Babolat Polska.

Jaki jest najbardziej kosztowny błąd osób rozpoczynających grę w tenisa? Kupowanie rakiety dla profesjonalnych, zaawansowanych zawodników.

Część początkujących wychodzi z założenia, że im droższa rakieta, tym lepsza. Inni kupują modele, którymi grają ich idole. A potem przychodzi rozczarowanie.

Rakiety z najwyższej półki mają parametry odpowiednie dla zawodowców - silnych, z doskonałą techniką. Są ciężkie, mają mniejsze główki, balans na rączkę. Czyli wszystko to, co utrudnia grę osobom dopiero zaczynającym przygodę z tenisem.

Kupując taką rakietę być może w końcu nauczysz się grać, ale zajmie to więcej czasu i będziesz się niepotrzebnie męczył. Plus zazwyczaj są najdroższe w ofercie, więc niepotrzebnie stracisz pieniądze.

ROZWIĄZANIE PROBLEMU?
RAKIETA DO TENISA DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Jeśli chcesz...

 • szybciej zdobywać tenisowe umiejętności
 • czerpać przyjemność z gry od samego początku
 • oszczędzić naprawdę sporo pieniędzy

...wybierz rakietę dla graczy początkujących.

Jak znaleźć taką rakietę? Jakie powinna mieć parametry? Jaki rozmiar rączki? To wszystko tłumaczę w najnowszym wideo-poradniku Akademii Sprzętu Tenisowego.

Wideo: jak wybrać odpowiednią rakietę tenisowych dla początkujących

KLUCZOWA KWESTIA - SIŁA UDERZENIA

Najważniejsze pytanie i od razu odpowiedź trenera tenisa, czego potrzebuje początkujący gracz?

Ktoś, kto dopiero zaczyna treningi potrzebuje przede wszystkim sprzętu, który da mu siłę uderzenia. Dzięki temu od razu będzie grał piłki z odpowiednią mocą i będzie mógł skupić swoją energię na nauce techniki. Ważne też, by grało mu się komfortowo, aby po treningu lub meczu ręka nie była zbyt zmęczona.

1. ROZMIAR GŁÓWKI W RAKIECIE TENISOWEJ DO NAUKI TENISA

Co w rakiecie daje siłę? Duża główka. 100 cali kwadratowych (czyli 645 cm2) to absolutne minimum. Najlepiej, żeby miała 102 (660 cm2) lub 105 cali (675 cm2).

Infografika: odpowiednia wielkość główki w rakiecie dla początkujących graczy

Dzięki dużej powierzchni, naciąg podczas uderzenia ugina się mocniej i jak z katapulty wyrzuca piłkę w kierunku rywala. Rakieta z dużą główką dodaje siły Twoim uderzeniom.

Dodatkowy plus dużej głowy? Dość oczywisty - łatwiej trafić w piłkę. A nawet jak trafimy ją nie do końca środkiem (to się na początku zdarza), i tak poleci na drugą stronę. Taka rakieta wybacza więcej Twoich błędów.

Zalety dużej główki w rakiecie dla początkujących graczy

Infografika: zalety dużej główki w rakiecie tenisowej

2. ODPOWIEDNIA WAGA RAKIETY DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Poza tym zwróć uwagę na wagę rakiety. Powinna ona być lekka. Dlaczego?

Po pierwsze: lekką rakietą łatwiej manewrować. To szczególnie ułatwia grę, gdy dopiero uczymy się uderzeń i nasza technika jest - ładnie ujmując - "chaotyczna".

Po drugie - twoja ręka będzie mniej zmęczona po grze. Uwierz mi, gdy nie masz odpowiedniej techniki to ciężka rakieta naprawdę potrafi dać w kość.

Infografika: zalety lekkiej rakiety tenisowej dla graczy początkujących

Infografika: zalety lekkich rakiet tenisowych

Pewnie myślisz sobie - skoro lekkie rakiety są tak dobre, to po co robi się ciężkie?

Cięższe modele dają większą stabilność uderzenia. Jest to ważne, gdy rywal naprzeciwko serwuje 200 km/h. Wtedy ciężka rama powoduje, że łatwiej Ci odebrać taką piłkę. Ale uwierz mi - na początku raczej nie będziesz grał z takimi przeciwnikami.

Tyle teorii, a teraz wytłumaczenie, jak to wszystko się przekłada na liczby:

 • Dla początkujących mężczyzn dobre będą rakiety o wadze 270-285 gramów.
 • Dla kobiet jeszcze lżejsze - najlepiej w przedziale 260-270 gramów.

Infografika: prawidłowa waga rakiety dla zaczynających grę w tenisa

Infografika: jaka powinna być waga rakiety tenisowej dla początkującego gracza

3. ALUMINIUM, KOMPOZYT CZY GRAFIT - ODPOWIEDNI MATERIAŁ RAKIETY NA START

Jeśli chodzi o materiał, tu wiele zależy od tego jak poważnie podchodzisz do tenisa. Musisz też zastanowić się, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na pierwszą rakietę.

Generalnie odradzam tanie rakiety wykonane z aluminium. Ale jeśli grasz okazjonalnie - 1-2 razy w roku, np. na wakacjach - możesz wybrać taką rakietę. Jednak musisz wiedzieć, że rakieta z aluminium służy wyłącznie do zabawy w tenisa. Jeśli chcesz GRAĆ w tenisa, chodzisz na zajęcia w klubie, pomyśl raczej nad dwoma poniższymi opcjami.

 • Jeśli wciąż nie wiesz, czy tenis jest TYM sportem, grasz rzadko - wybierz niedrogie rakiety z kompozytu grafitowego. Kompozyt grafitowy (możesz spotkać się też z określeniem klejony grafit) to pewnego rodzaju kompromis. Większość rakiety wykonana jest z aluminium, ale kilka kluczowych elementów z mającego lepsze właściwości grafitu. Jeśli zaczynasz grać w szkółce - to dobry wybór.
 • Ale jeśli już czujesz, że szybko nie porzucisz tenisa, trenujesz przynajmniej raz w tygodniu - zainwestuj w rakietę w 100% z grafitu.

Infografika: budowa rakiety tenisowej - jaki wybrać materiał

Infografika: plusy i minusy rakiet z różnych rodzajów materiału

JAKIE SĄ ZALETY RAKIETY W 100% Z GRAFITU?

Grafit jest obecnie najlepszym materiałem, z którego robi się rakiety tenisowe. Doskonale pochłania drgania i oddaje energię. Robi się z niego rakiety dla czołowych zawodników świata i w tym przypadku jego zalety działają zarówno dla nich, jak i dla graczy początkujących.

Taka rakieta da Twoim uderzeniom więcej siły, będzie bardziej komfortowa i przyjazna dla zdrowia. Poza tym nawet jeśli szybko robisz postępy - nie trzeba będzie jej szybko wymieniać. Rakieta grafitowa posłuży Ci przez kilka kolejnych lat.

4. ROZMIAR RĄCZKI RAKIETY TENISOWEJ - JAK DOBRAĆ?

Ostatnia kwestia, która ma pierwszorzędne znaczenie. Rozmiar rączki w rakiecie tenisowej. Ta wiedza jest uniwersalna, niezależnie czy jesteś początkującym czy zaawansowanym tenisistą. Zarówno zbyt mała jak i zbyt duża rączka może prowadzić do kontuzji ręki, więc sprawa jest poważna.

Według starej i sprawdzonej recepty prawidłowy chwyt to taki, w którym między kłębem kciuka, a opuszkiem najdłuższego palca dłoni gracza mieści się palec wskazujący drugiej dłoni.

To oczywiście odnosi się do sytuacji idealnej, kiedy stoisz w sklepie i możesz sobie porównać różne rozmiary rączek. Jeśli nie masz akurat rakiety, którą możesz chwycić, sugeruję skorzystanie z tabeli poniżej.

Zanim to zrobisz - słowo wstępu, żebyś zrozumiał, o co chodzi. Większość firm, w tym Babolat, ma rączki o standardowym obwodzie liczonym w calach od 4 do 4 i 5/8 cala. Można to łatwo sprawdzić biorąc centymetr krawiecki do ręki i owijając nim rączkę.

Można spotkać dwa określenia rozmiaru:

 • amerykańskie (4 - 4-5/8) pokazujące obwód właśnie w calach
 • europejskie (G0-G5) używane w naszym sklepie. Możesz też spotkać się z oznaczeniami L0-L5 - znaczy to dokładnie to samo. Czyli rączka G3 = L3. Gdy trener mówi, że "powinieneś mieć rączkę trójkę" odnosi się właśnie do europejskiej numeracji.

G0 4 Rączka dla dzieci i juniorów
G1 4-1/8 Rączka dla juniorów i kobiet o małych dłoniach
G2 4-1/4 Rączka dla mężczyzn o małych dłoniach i kobiet o dłoniach normalnych
G3 4-3/8 Rączka dla mężczyzn o normalnych dłoniach i kobiet o dłoniach dużych
G4 4-1/2 Rączka dla mężczyzn o dłoniach dużych
G5 4-5/8 Rączka dla mężczyzn o dłoniach bardzo dużych

Tabela: rozmiary rączek w rakietach tenisowych

Jeszcze jedna ważna uwaga. Rozmiar rączki dobieramy tylko i wyłącznie biorąc pod uwagę wielkość dłoni, a nie wzrost. Np. Rafael Nadal, który ma ok. 185 cm wzrostu gra rączką G2, czyli niewielką.

BALANS, UKŁAD STRUN, SZTYWNOŚĆ I INNE PARAMETRY

Ok, a co z innymi parametrami? Czy mają znaczenie przy wyborze rakiety tenisowej dla początkujących? Moja odpowiedź brzmi: nie zawracaj sobie nimi głowy. Jeśli prawidłowo dobierzesz wielkość główki, wagę, materiał i rączkę - wybrana rakieta na 99 proc. będzie miała też dobrze dobrane inne właściwości.

Wynika to z prostego faktu, że producenci sprzętu tenisowego też starają Ci się pomóc i tak dobierają parametry, by pasowały one dla graczy początkujących. Dla przykładu - lżejsze rakiety mają zazwyczaj balans na główkę, aby ułatwiały one zaczynającemu grać w tenisa zawodnikowi mocniej uderzyć piłkę.

Początkujący zawodnicy potrzebują lekkiej i łatwej w grze rakiety

RÓŻNICE MIĘDZY PRODUCENTAMI SPRZĘTU

Dobra wiadomość - opisane powyżej reguły są takie same niezależnie jaką markę rakiety wybierzesz. Nie dotyczą tylko rakiet dla początkujących Babolat. Mając wiedzę z tego artykułu na pewno poradzisz sobie z doborem odpowiedniej ramy.

Pod tekstem znajdziesz rakiety z najnowszej kolekcji, które moim zdaniem będą idealne na start dla dorosłego gracza. Z tańszych rakiet polecam modele Babolat Evoke i Babolat Pulsion, dla tych, którzy chcą zainwestować w rakietę w 100% z grafitu - modele Babolat Boost i Babolat Gamer. Dwie ostatnie serie produkowane są w tych samych kolorach, co rakiety zawodowców takich jak Rafael Nadal czy Dominic Thiem. Masz więc rakietę wyglądającą tak samo jak sprzęt Twoich idolów, ale o parametrach pasujących do poziomu Twojej gry.

RAKIETY DLA OSZCZĘDNYCH POCZĄTKUJĄCYCH

A teraz nagroda dla tych, co doczytali tekst do tego momentu - po zarejestrowaniu się w naszym sklepie - czeka Cię spory rabat-niespodzianka.

Dla oszczędnych polecam również zajrzenie do kategorii rakiety tenisowe w dziale Outlet naszego sklepu. Znajdziesz tam modele ze starszych kolekcji (ale oczywiście nieużywane), przecenione nawet o 50%.

Były zawodnik. Tenisowy mistrz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trener PTR Professional. Ekspert od sprzętu tenisowego w Babolat Polska.

Skomentuj

Komentarzy

 • Odpowiedź dotycząca zniżek
  Autor:Marcin Maciocha W 14.11.2018
  Ocena
  5.0

  Cześć Tomek, Dzięki za miłe słowa. Zniżka-niespodzianka na sprzęt z nowej kolekcji jest po zarejestrowaniu się w naszym sklepie. Wejdź na ten link: https://babolat-tenis.pl/logowanie?create_account=1 i podaj Imię, Nazwisko, Email i hasło. Po zarejestrowaniu wejdź na stronę ze sprzętem, który chcesz kupić i będziesz już widział zniżkę dla siebie. Pozdrawiam, Marcin Maciocha --- sklep BABOLAT Polska

 • Jak zdobyć zniżkę?
  Autor:Tomek W 14.11.2018
  Ocena
  5.0

  Bardzo ciekawy i wyczerpujacy tekst. Moje pytanie - jak nie chce kupować rakiet z Outletu, a z nowej kolekcji to będzie jakaś zniżka? Bo jak wchodzę to są ceny katalogowe.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkty dodane do porównania.

Strona używa tzw. ciasteczek zgodnie z Polityką Prywatności.