Nawigacja bloga

Najnowsze wpisy

Po co naciąga się rakiety tenisowe z różną siłą na strunach pionowych i poziomych?

7037 Wyświetleń
Marcin Maciocha

Marcin Maciocha

Były zawodnik. Tenisowy mistrz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trener PTR Professional. Ekspert od sprzętu tenisowego w Babolat Polska.

Bardzo często w serwisach rakiet słyszymy, że ktoś naciąga rakietę z różnym naprężeniem na strunach pionowych i poziomych, np. 24/23 kilogramy. O co w tym chodzi, jakie korzyści daje to zawodnikom, czy jest bezpieczne dla rakiety?

Na początku zastanówmy się, co się stanie, jak struny poziome wciągniemy z mniejszą siłą. Sprawi to, że – uwaga – struny pionowe będą mniej ściśnięte i będą miały większą swobodę ruchu.

Struny pionowe odpowiadają w trakcie uderzenia za nadawanie piłce rotacji. Jeśli więc damy im więcej swobody – bingo! – da to nam więcej topspinu.

Infografika: zalety i wady różnicy w naprężeniu naciągu na strunach pionowych i poziomych

Infografika: zalety i wady różnicy w naprężeniu naciągu na strunach pionowych i poziomych

Czy naciąganie z różną siłą nie niszczy rakiety?

To pytanie zadaliśmy Lucienowi Noguesowi – serwisantowi, który naciągał rakiety najlepszym graczom ATP i WTA na kilkudziesięciu turniejach wielkoszlemowych.

Nie, nie ma takiego zagrożenia. Osobiście rekomenduję różnicę siły 1 kg, ale rakieta wytrzyma też 2 kg, np. 26/24. Wtedy efekt większej rotacji będzie bardziej wyczuwalny.

Po co naciągać rakietę z tą samą siłą?

W sprzęcie tenisowym niemal zawsze jest „ALE” – masz więcej kontroli, ale mniej siły itp. I tak jest również w tym przypadku.

Gdy naciągniemy rakietę z różną siłą na pionie i poziomie struny pionowe zaczynają mocniej pracować wytwarzając wyższą temperaturę. Dlatego będą częściej pękać, a Ty wyjmować z kieszeni złotówki na naciągi i serwis. Nie mamy nic przeciwko, ale uczciwie o tym ostrzegamy.

Podsumowując:

  • Kombinacja np. 24/23 - to więcej rotacji, ale mniejsza wytrzymałość naciągu
  • Rakieta naciągnięta z tą samą siłą, np. na 23,5 kilograma – to mniej rotacji, za to dłuższa żywotność naciągu

Kombinacja dla estetów

A co jak naciągniemy rakietę odwrotnie – z większą siłą na strunach poziomych? Oddajmy znów głos Lucienowi Noguesowi.

Jest pewna niedoceniana zaleta naciągnięcia mocniej strun poziomych. Jeśli ktoś jest estetą i denerwują go przesuwające się w trakcie gry struny, taka kombinacja pomoże mu w zachowaniu bardziej symetrycznego wyglądu naciągu.

Nie wiem, czy powinniśmy to pisać, ale po tym zdaniu Lucien wybuchł głośnym śmiechem.

Były zawodnik. Tenisowy mistrz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trener PTR Professional. Ekspert od sprzętu tenisowego w Babolat Polska.

Skomentuj

Produkt dodany do listy życzeń
Produkty dodane do porównania.

Strona używa tzw. ciasteczek zgodnie z Polityką Prywatności.