Blog tenisowy

[wideo] Rakiety tenisowe dla średnio-zaawansowanych - jak dobrać właściwą?

707 Wyświetleń 68 Lubię to!

Od jakiegoś czasu trenujesz regularnie tenisa. Masz coraz lepszą technikę, grasz dłuższe wymiany. Czujesz, że Twoja pierwsza rakieta ogranicza Twoje możliwości i chcesz to zmienić, ale nie wiesz jak. W tym odcinku Akademii Sprzętu Tenisowego tłumaczymy, na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając rakietę dla średnio-zaawansowanego gracza.

Wideo: drugi odcinek Akademii Sprzętu Tenisowego o rakietach dla zawodników średnio-zaawansowanych

Wraz z rozwojem Twoich umiejętności powinna iść zmiana parametrów rakiety. Gdy byłeś początkujący potrzebowałeś od rakiety dużej siły uderzenia, bo sam - ze względu na słabą technikę - nie potrafiłeś jej wygenerować. Będąc na poziomie średnio-zaawansowanym potrzebujesz więcej kontroli, bo chcesz nie tylko posłać piłkę na drugą stronę siatki, ale w konkretną część kortu - tak, by skończyć wymianę lub zmusić przeciwnika do błędu. Wcześniej grałeś głównie płasko, teraz grasz coraz więcej uderzeń z rotacją - zarówno topspinem jak i slajsem. 

Zmiany w technice gry to jedno. Druga sprawa to fakt, że grasz ze znacznie większą intensywnością i zazwyczaj częściej - nawet kilka razy w tygodniu. Czasami nawet zagrasz w amatorskim turnieju. Dlatego potrzebujesz rakiety, która da Ci więcej komfortu i ochroni rękę przed kontuzjami.

Takich graczy jak Ty nazywamy średnio-zaawansowanymi, klubowymi lub amatorami (w przeciwieństwie do początkujących). Zwał jak zwał, sprawdźmy teraz jakie parametry powinna mieć idealnie dobrana dla Ciebie rakieta.

Grafitowa rakieta tenisowa to konieczność

Zacznijmy od materiału. Na tym etapie to już najwyższy czas na rakietę w 100% z grafitu. Czyli z tego samego materiału, z którego są zrobione rakiety zawodowców. Dlaczego? Z kilku powodów.

  • Grafit jest sztywny - dzięki temu Twoje uderzenia będą silniejsze
  • Grafit znakomicie pochłania drgania - to komfort i większe bezpieczeństwo Twojej ręki (ochrona przed kontuzją)
  • Będziesz też wyraźnie mniej zmęczony po grze w tenisa

Infografika: zalety rakiety wykonanej w 100% z grafitu

Infografika: zalety rakiety do tenisa wykonanej w 100% z grafitu

Jak kupić rakietę z grafitu i nie zbankrutować?

Rakiety grafitowe są wyraźnie droższe od aluminiowych lub kompozytowych. Zawodnicze kosztują nawet w okolicach tysiąca złotych. To dlatego, że rakiety dla najlepszych zawodników mają dodatkowe systemy wspomagające grę. Każdy z nich minimalnie, podkreślamy - MINIMALNIE, zwiększa możliwości zawodnika. Ale ten dodatkowy 1-2 procenty osiągów na najwyższym poziomie, gdzie zawodnicy prezentują podobny poziom, mogą zaważyć o losie meczu.

W tenisie na poziomie klubowym te różnice są znacznie mniej istotne - tutaj pierwszorzędną rolę odgrywają umiejętności. Istnieje cała gama modeli rakiet z tzw. średniej półki. Mają one już grafitową konstrukcję, ale są pozbawione wspomnianych, dodatkowych systemów lub mają ich niewiele. Takie rakiety kosztują nieco ponad 300 zł w cenach detalicznych. Za około 500 zł można już wybierać w wielu różnych modelach.

Warto rozejrzeć się również za lżejszymi wersjami zawodniczych rakiet (w Babolacie oznaczone są jako TEAM, LITE i SUPER LITE) z poprzednich kolekcji. W outlecie Babolat można je kupić przecenione nawet o kilkadziesiąt procent.

Rozmiar główki i waga rakiety dla amatora

Ale wróćmy z powrotem do parametrów. Przechodząc na wyższy poziom możesz odrobinę zmniejszyć rozmiar główki. Mniejsza główka to mniej siły, ale więcej kontroli. Ponieważ siłę zyskałeś dzięki lepszej technice, możesz spokojnie kupić rakietę z mniejszą główką. Ale bez przesady. 100 cali kwadratowych (645 cm2) to idealny wybór. To rekomendowana przez nas wielkość, ale jeśli obecnie grasz rakietą z główką 105 cali kw. (680 cm2), to zmniejsz główkę do 102 cali kw. (660 cm2), aby nie było szokowego przeskoku.

Infografika: rekomendowana wielkość główki w rakiecie tenisowej dla średnio - zaawansowanych

Infografika: rekomendowana wielkość główki w rakiecie tenisowej dla średnio - zaawansowanych

Podobnie jeśli chcesz mieć większy zapas siły lub często grasz w debla i potrzebujesz większego pola dobrego odbicia (tzw. sweet-spotu), wybierz rakietę z główką o powierzchni 102 cali kw. (660 cm2).

Zwiększ wagę rakiety

Możesz też odrobinę zwiększyć wagę. Lżejszą rakietą jest łatwiej manewrować i mniej męczy ona rękę w trakcie gry, ale Ty już grasz na poziomie klubowym! Masz lepszą technikę i lepiej radzisz sobie z manewrowaniem rakietą. Zwiększenie wagi jest istotne, bo na tym poziomie Twój przeciwnik czasem pośle naprawdę mocną piłkę. Im cięższa rakieta, tym łatwiej Ci odpowiedzieć na silne zagranie, bo jest ona bardziej stabilna.

Tylko bez rewolucji. Zwiększ ciężar rakiety o 10, maksymalnie 15 gramów. Średnio-zaawansowani mężczyźni powinni grać rakietą o wadze do 285. gramów. Kobiety - 275. gramów.

Infografika: odpowiednia waga rakiety tenisowej dla średnio-zaawansowanych tenisistów

Infografika: odpowiednia waga rakiety tenisowej dla średnio-zaawansowanych tenisistów

Inne parametry, na które warto zwrócić uwagę

Pewną ciekawostką jest to, że jak dobierzesz materiał, rozmiar główki i wagę wedle powyższych wskazówek, to okaże się, że zazwyczaj reszta parametrów jest dobrana tak, by były one idealne dla graczy średnio-zaawansowanych. Takie modele będą miały balans lekko na główkę lub równomierny (czyli taki jak powinien być). Takie rakiety najczęściej będą miały ramę w kształcie eliptycznym lub bardzo zbliżonym, bo taka rama daje sztywność, a sztywność - odpowiednią siłę uderzenia. Na wszelki wypadek zwróć na to uwagę, ale tak jak napisaliśmy - zazwyczaj producenci sprzętu sami dobierają pozostałe parametry, że pasują one graczom na klubowym poziomie.

Jaki model rakiety wybrać?

W Akademii Sprzętu Tenisowego staramy się tak przedstawiać parametry, by można je było wykorzystać przy wyborze rakiet każdego producenta. W naszym sklepie sprzedajemy sprzęt Babolat, więc jeśli chodzi o konkretne rekomendacje, będą one dotyczyły właśnie rakiet francuskiego producenta.

Dla oszczędnych polecamy rakiety z serii Rival. Są to modele w 100% grafitowe, ale pozbawione technologicznych dodatków, więc ich cena jest naprawdę korzystna.

Dla większości graczy średnio-zaawansowanych najlepsze będą rakiety z serii Boost. Tutaj do wyboru jest wiele modeli. Jako ciekawostkę podamy fakt, że są to rakiety najczęściej wybierane przez trenerów dla swoich amatorskich graczy.

Rakietami premium w tej kategorii są rakiety Babolat G (Gamer). To modele, których ramy wzorowane są na rakietach zawodniczych Pure Aero, Drive i Strike.

Zawodnicze rakiety dla amatorów - tak, to możliwe

Babolat zasłynął w świecie tenisa produkując rakiety zawodnicze znacznie łatwiejsze w grze od sprzętu konkurencji. To przyczyna sukcesu m.in. takich modeli jak Pure Aero i Pure Drive, które dają dużą siłę i łatwość generowania rotacji nawet w rękach graczy na poziomie klubowym.

Dlatego dla amatorów szukających rakiety, która będzie odpowiednia, nawet jeśli zwiększą swoje umiejętności, polecamy lżejsze modeli zawodniczych rakiet Babolat. Są to rakiety, które w nazwie mają:

  • TEAM - np. Pure Aero Team, o wadze 285 gramów (idealne dla mężczyzn)
  • LITE - np. Pure Drive Lite, o wadze 270 gramów (idealne dla kobiet i juniorów)
  • SUPER LITE - np. Pure Aero Super Lite, o wadze 255-260 gramów (dla drobnych kobiet i juniorów wybierających pierwszą, 27-calową rakietę)

To rakiety najdroższe, ale takie, które posłużą Ci wiele lat, nawet jak szybko będziesz zdobywał nowe, tenisowe umiejętności. Czego Ci z całego serca życzymy :)

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go innym klikając odpowiedni przycisk poniżej. Dziękujemy!

Skomentuj