Nawigacja bloga

Najnowsze wpisy

Jak dobrać rakietę do padla? [poradnik]

1282 Wyświetleń

Nie wiesz jak wybrać rakietę do padla? Z tego poradnika dowiesz się, na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę, by dobrać sprzęt jak najlepiej dopasowany do Twoich umiejętności i stylu gry.

Padel jest stosunkowo nową grą szybko zdobywającą miłośników w wielu krajach świata. W Hiszpanii jest już więcej graczy padla niż tenisistów. W Szwecji grają w niego byli tenisiści, a także znane postaci świata showbiznesu i sportu, na czele ze gwiazdą piłki nożnej - Zlatanem Ibrahimoviciem.

W Polsce powstaje coraz więcej kortów - najliczniejszą społeczność padla można znaleźć w Warszawie. W klubach można bez problemu wypożyczyć sprzęt, natomiast coraz większa liczba zawodników chce mieć rakietę na własność i to właśnie dla nich jest ten poradnik.

Rakieta dla początkujących graczy najlepiej, aby miała kształt okręgu

Rakieta dla początkujących graczy najlepiej, aby miała kształt okręgu

Bazując na doświadczeniu graczy Babolat - w tym #1 listy World Padel Tour Juana Lebrona - przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych cech rakiet do padla takich jak: kształt, waga, balans, długość i materiał, z którego są one wykonane. Warto być świadomym klientem i przed zakupem przeanalizować, czy dany model będzie odpowiedni do naszych możliwości i potrzeb.

Najważniejszy w rakiecie do padla jest jej kształt

Nieprzypadkowo zaczynamy od kształtu rakiety, bo to on w największym stopniu warunkuje jej właściwości. U większości producentów możemy spotkać trzy rodzaje konstrukcji:

Wpływ kształtu rakiety na jej właściwości, sweet spot to tzw. pole dobrego odbicia

Wpływ kształtu rakiety na jej właściwości, sweet spot to tzw. pole dobrego odbicia

Okrąg - rakieta w tym kształcie w największym stopniu wybacza błędy. Nawet jeśli uderzysz piłkę nie do końca centrycznie, piłka najprawdopodobniej nadal poleci na stronę przeciwnika. Rakiety o tym kształcie główki dają też większą kontrolę nad piłką. Tę korzyść dobrze wykorzystują zawodnicy defensywni, których główną zaletą jest granie piłki w odpowiednie miejsce po stronie przeciwnika. Rakieta jest manewrowa, jednak trudno jest nadać uderzeniu dużą prędkość. Po okrągłe rakiety najczęściej powinni sięgać gracze początkujący.

Zobacz rakiety w kształcie okręgu w sklepie Babolat →

Łza - to najpopularniejszy kształt rakiety ze względu na jego uniwersalność. Jest dobry zarówno dla zawodników ceniących kontrolę, jak i tych grających siłowo na każdym poziomie zaawansowania. Zapewnia idealną mieszankę siły i kontroli oraz pomaga wykonywać różnorakie uderzenia. Odczucie balansu pozwoli ci na szybkie dostosowanie się do zmiennych warunków gry i taktyk przeciwników.

Zobacz ofertę rakiet w kształcie łzy w naszym sklepie →

Diament - to ulubiony kształt rakiety zawodników profesjonalnych. Rakieta wyważona jest na główkę, co daje dużą siłę uderzeniu, ale zmniejsza jego kontrolę. Zawodnicy muszą skupić się na dokładnych uderzeniach, by móc w pełni korzystać z siły, którą daje rakieta. Rakieta jest idealna dla zawodników lubiących atakować i prowadzić grę. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad przejściem na rakietę o tym kształcie - wybierz lżejszy jej model. Rakieta będzie przez to bardziej manewrowa, a czucie podobne do bardziej zbalansowanej rakiety.

Zobacz ofertę rakiet w kształcie diamentu →

Juan Lebron - #1 World Padel Tour - gra rakietą w kształcie diamentu dającą maksymalną dawkę siły

Juan Lebron - #1 World Padel Tour - gra rakietą w kształcie diamentu dającą maksymalną dawkę siły

Balans

Balans to sposób, w jaki wyważona jest rakieta. W padlu jest on w dużej mierze powiązany z kształtem rakiety. I tak:

  • Rakiety okrągłe mają balans skierowany na rączkę. Oznacza to lepszą kontrolę i manewrowość rakietą, za to mniejszą siłę uderzenia.
  • Rakiety w kształcie łzy mają balans równomierny. Dzięki temu są uniwersalne dla graczy poszukujących własnego stylu gry oraz uczących się różnego rodzaju uderzeń.
  • Rakiety w kształcie diamentu najczęściej są wyważone na główkę. Siła uderzenia jest większa, jednak często odbywa się to kosztem kontroli nad uderzeniem.

Waga

Ogólna zasada dotycząca wagi jest następująca:

  • Im cięższa rakieta, tym silniej możesz uderzyć piłkę.
  • Im lżejsza, tym łatwiej będzie ci ją kontrolować.

Kobiety, juniorzy oraz osoby początkujące zazwyczaj wybierają lekkie rakiety (340-360 gram), mężczyźni na średnim i wyższym poziomie - cięższe (360-390 gram). Rakiety juniorskie są krótsze i lżejsze (240-300 gram).

Grubość

Waha się od 34 mm (głównie w juniorskich rakietach) do 38 mm. Grubsze rakiety są bardziej wytrzymałe, często też cięższe, co ma przełożenie na siłę uderzenia.

Materiał, z którego zrobiona jest rakieta do padla

Rakieta składa się z dwóch głównych części: ramy i frontu (dla porównania rakiety tenisowe mają ramę i powierzchnię z naciągiem).

Większość ram wykonanych jest albo z bardziej wytrzymałego, ale i droższego włókna węglowego, lub mniej wytrzymałego, ale tańszego włókna szklanego. Producenci często mieszają materiały i dodają wstawki węglowe, grafitu, grafenu, kevlaru lub tytanu.

Front zazwyczaj jest wykonany albo z pianki albo tworzywa EVA. Pianka jest bardzo dynamicznym materiałem, który doda siły twoim uderzeniom. Jako że pianka jest dość delikatna to i zużywa się szybciej. Bardziej wytrzymałe jest tworzywo EVA. Jest ono twardsze i mniej ugina się podczas uderzenia, przez co kontrola nad uderzeniem jest większa.

Utalentowana Hiszpanka Victoria Iglesias stawia na wszechstronność wybierając rakietę z balansem równomiernym

Utalentowana Hiszpanka Victoria Iglesias stawia na wszechstronność wybierając rakietę z balansem równomiernym

Ile kosztuje rakieta do padla?

To właśnie od materiału zależy w głównej mierze cena sprzętu. Droższe modele zawierające więcej włókna węglowego kosztują wg sugerowanych cen producenta w okolicach tysiąca złotych. Są to rakiety dla graczy profesjonalnych, startujących w turniejach, którzy potrzebują sprzętu, który pozwoli w pełni wykorzystać ich potencjał.

Tańsze są rakiety z przewagą włókna szklanego - ich ceny zaczynają się w okolicach 400 zł (to oczywiście cena przed popularnymi w internecie rabatami). Są to rakiety dla graczy początkujących oraz średnio - zaawansowanych. Można spotkać też tańsze modele, szczególnie w tzw. marketach sportowych, ale nie są to zbyt dobre i wytrzymałe konstrukcje.

Jak szybko zużywają się rakiety do padla?

Pękanie sprzętu to dość częste zjawisko w padlu. Zależy ono w głównej mierze od budowy kortu - bardzo często w ferworze walki zawodnicy uderzają z dużą siłą o jego ściany - większość producentów nie przyjmie takiej reklamacji.

Jeśli rakieta ma wadę konstrukcyjną, pęka ona już w ciągu kilku pierwszych minut gry - taki sprzęt można i wręcz należy zareklamować.

Podsumowanie: jaka rakieta będzie odpowiednia dla mnie?

Jeśli jesteś początkujący w tym sporcie - wybierz rakietę z okrągłą główką, lżejszą i z balansem na rączkę. Będzie Ci się dzięki temu łatwiej nią manewrowało, a to przełoży się na szybszą naukę uderzeń.

Na wyższym poziomie zaawansowania wszystko zależy od tego, jakim typem gracza jesteś lub chcesz być.

Zawodnicy grający ofensywnie i siłowo powinni zainteresować się rakietami w kształcie diamentu, cięższymi i wyważonymi na główkę. Dadzą one im więcej mocy.

Ci grający bardziej wszechstronnie, często zaskakujący przeciwnika niespodziewanym odbiciem, powinni sięgnąć po rakiety w kształcie łzy z balansem równomiernym. Dadzą one im idealny balans między siłą i kontrolą uderzenia.

Zobacz kolekcję rakiet Babolat w naszym sklepie →

Pomagamy w wyborze

Jeśli masz pytania - zadaje je w komentarzach, napisz do nas lub zadzwoń (91) 486 29 20 (pon.-pt. 8-16:00) - pomożemy Ci w doborze odpowiedniego sprzętu.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i uważasz, że warto by przeczytali go inni - prosimy udostępnij go w swoich mediach społecznościowych korzystając z przycisku poniżej.

Tagi : Padel, Porady
Opublikowany w: Porady sprzętowe

Trener z papierami PZT, ITF i PTR. Wykładowca w Akademii Trenerów Tenisa i certyfikowany tutor Cardio Tennisa. Półfinalistka Mistrzostw Świata w Racketlonie. W Babolat Polska zajmuje się m.in. kontraktami zawodniczymi i trenerskimi oraz badmintonem i padlem.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkty dodane do porównania.

Strona używa tzw. ciasteczek zgodnie z Polityką Prywatności.