Badminton to sport idealny - poznaj korzyści z odbijania lotki!

Szybkość reakcji i koordynacja. Taktyka i myślenie strategiczne. Spalanie niepotrzebnych kalorii i wydzielanie endorfin odpowiadających za poczucie szczęścia. Badminton ma to wszystko! Zyski z gry sięgają dużo dalej niż lepsza wydolność organizmu. Ten atrakcyjny towarzysko i łatwy do nauczenia sport sprawia, że czujemy się - po prostu - bardziej zadowoleni z życia.

O zaletach odbijania lotki opowie nam Julien Fuchs, trener kadry regionu Grand Est we Francji i właściciel klubu. W badmintona zaczął grać mając 11 lat. W 2012 ze swoim klubem zdobył drużynowe mistrzostwo Francji. Dla Fuchsa największą zaletą badmintona jest jego przystępność:

Prawie każdy grał kiedyś w badmintona. Czy to w szkole, czy na plaży. Ludzie wiedzą co to za sport i nie boją się wejść na kort.

Dobry nie tylko na jędrne pośladki

A jak już na ten kort wejdziemy, to badminton zapewni nam trening całego ciała. Do gry używa się wszystkich grup mięśniowych. Choć trenuje on głównie kończyny dolne, zwłaszcza pośladki, uda i łydki, do uderzeń używa się też górnych części ciała.

- Zawodnicy korzystają z mięśni brzucha do stabilizacji kręgosłupa podczas częstych wypadów lub uderzeń zza pleców, kiedy to ciało czasem w ekstremalny sposób się wygina. Natomiast uderzenia wzmacniają nadgarstki i wysmuklają ramiona - tłumaczy Fuchs.

Fizycznie badminton jest jednym z najbardziej wymagających sportów na świecie. Jego szybkie wymiany i nieprzewidywalność to świetny trening cardio. Wymiany mogą trwać nawet po 90 sekund, podczas których zawodnik musi jak najszybciej dobiegać do lotek.

Badminton to sport ćwiczący niemal wszystkie mięśnie
Badminton to sport ćwiczący wszystkie mięśnie

Badminton pomaga schudnąć

To dlatego badminton jest idealny dla osób, które chcą szybko spalić tkankę tłuszczową. Badania przeprowadzone na zlecenie Światowej Federacji Badmintona pokazały, że przy średnio intensywnej grze można spalić około 450 kcal w jedną godzinę. Regularne granie przez 3 godziny w tygodniu może zmniejszyć Twoją wagę o około 4,5 kg rocznie, przy założeniu że po grze zjesz posiłek równoważny połowie spalonych kalorii.

Co istotne granie w badmintona pozwala zmniejszyć procentowy udział tłuszczu w Twoim ciele. W innym badaniu sprawdzono ten parametr u dwóch grup studentów. Jedni przez 8 tygodni grali w badmintona. Drudzy mieli zwyczajne zajęcia z wychowania fizycznego. Ci, którzy odbijali lotkę zredukowali poziom tkanki tłuszczowej o 0,9 proc., podczas gdy w grupie chodzącej na WF nie zanotowano znaczącego spadku tego wskaźnika. Przypomnijmy - mówimy o zaledwie dwóch miesiącach gry w badmintona.

Najszybszy sport świata

Dobry wpływ badmintona na odchudzanie to zasługa jego wysokiej intensywności, która zwiększa tempo bicia serca i pobudza metabolizm. Intensywność wynika z tego, że gra w badmintona jest bardzo szybka. Wymaga to od nas błyskawicznych reakcji i nagłych zmian kierunku biegu.

O tym, jak szybki jest badminton niech świadczy następujące porównanie maksymalnej prędkości piłek/lotek zarejestrowanej w różnych sportach rakietowych (dane na 2020 rok).

  • tenis stołowy - 54 km/h
  • tenis ziemny - 263 km/h
  • squash - 283 km/h
  • badminton - 426 km/h

To są maksymalne prędkości zagrane przez profesjonalnych zawodników, ale uśredniając te wartości badminton również wygrywa.

Wysokie tempo gry sprawia, że nasze serce szybciej pompuje krew. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Wiktorii pokazują, że rekreacyjne granie w badmintona może podnieść tętno graczy do poziomu 80-85% ich maksymalnego tętna. Dla porównania w tenisie jest to 68-70%.

Nie jest jednak tak, że tylko osoby świetnie wysportowane mogą grać w badmintona. Nie przepadasz za treningiem na wysokim poziomie tętna? Zamiast treningu uderzeń lub gry w singla zagraj w debla. To sprawi, że intensywność będzie bardziej dostosowana do Twoich możliwości.

Lotka w badmintonie potrafi lecieć z prędkością ponad 400 km/h
Lotka w badmintonie potrafi lecieć z prędkością ponad 400 km/h

Badminton zwiększa gęstość kości

Niezależnie od swojej intensywności, gra w badmintona pomaga również w budowaniu i utrzymaniu zdrowego szkieletu. W badaniu przeprowadzonym w 2008 roku wykazano, że aktywność fizyczna zwiększa masę kostną podczas wzrostu, co być może nie jest jakimś zaskakującym odkryciem. Dla nas ważny następujący wątek tego badania - otóż badminton jest jednym z najbardziej efektywnych sportów do uprawiania w celu poprawy wytrzymałości szkieletu. Inne badanie wykazało pozytywny związek między uprawianiem badmintona na stare lata, a utrzymaniem gęstości kości. W praktyce pomaga to uniknąć takich schorzeń jak osteoporoza.

Żyj dłużej!

Być może dlatego grając w badmintona, statystycznie, masz szansę wydłużyć swoje życie o ponad 6 lat. To z kolei wniosek z badania na próbie 8. tysięcy dorosłych, które prowadzono w Danii przez 25 lat. Gracze badmintona nie tylko mają szanse przeżyć tych, którzy nie uprawiają sportów, ale także tych, którzy grają w piłkę nożną (oni żyją dłużej niemal 5 lat) jeżdżą na rowerze, pływają czy biegają (powyżej 3 lat). 

Badminton to łatwy do nauczenia i towarzyski sport
Badminton to łatwy do nauczenia i towarzyski sport

Graj dla dobrego samopoczucia

Zyski dla ciała - to tylko początek. Badminton ma również korzystny wpływ na Twoją psychikę, na dobre samopoczucie.

Julien Fuchs zachęca do treningów. Najlepiej w grupie i to nie tylko dlatego, że wtedy jest taniej. Kiedy dołączasz do grupy trenujących i zaczynasz widzieć pierwsze wyniki, jesteś bardziej zmotywowany i rozwijasz pewność siebie.

W badmintonie czerpie się przyjemność z dużej liczby odbitych lotek, niekoniecznie musi to być na najwyższym poziomie. Dodatkowo, dość łatwo jest poprawić swoją technikę i przez to lepiej grać. To jeden z tych sportów, gdzie można zrobić duży progres w krótkim czasie. Regularne treningi nie tylko budują pewność siebie. Rozwijają też szybkość reakcji i koordynację. Lotki latają z prędkością nawet i 400 km/h, co wymusza skupienie uwagi oraz odpowiednie ustawienie.

Badminton to także sposób na wyjście spoza swojej strefy komfortu i pokonanie nowych barier. Dla niektórych osób może to być doświadczenie zmieniające całe życie. Julien przytacza następującą historię: - Kilka lat temu przyszedł do naszego klubu zawodnik. Wiek: 31 lat. Mimo dość późnego startu, regularnie i z pasją trenował i brał udział w lokalnych rozgrywkach. Tak się rozwinął, że teraz z powodzeniem rywalizuje w turniejach weteranów rangi europejskiej, a niedawno zdobył Mistrzostwo Francji w swojej kategorii wiekowej.

Tańszy niż się wydaje

To nie jest drogi sport. Do gry wystarczą lotkirakieta do badmintona - najtańsze markowe modele kosztują już około 50 zł. Jeśli chcesz trenować - warto kupić rakietę z grafitu, która jest lżejsza, a więc łatwiejsza w manewrowaniu oraz bardziej komfortowa niż tańsze rakiety z aluminium czy stali (polecamy artykuł: Jak dobrać rakietę do badmintona?).

Badminton - zestaw na start

Oczywiście można do zestawu dokupić profesjonalne buty do badmintona i strój, ale na początek w zupełności wystarczy t-shirt, krótkie spodenki lub spódniczka i zwykłe buty sportowe.

Korty też są tańsze niż w przypadku wielu innych sportów rakietowych. Dla przykładu w Centrum Badmintona i Tenisa Stołowego w Szczecinie godzina kortu badmintona kosztuje od 35-60 zł. Przypomnijmy, że ze względu na jego szybkość, z dużą intensywnością mogą w badmintona grać jednocześnie nawet 4 osoby.

Aby grać w badmintona nie trzeba wydać dużo pieniędzy
Aby grać w badmintona nie trzeba wydać dużo pieniędzy

Graj gdzie chcesz

To także idealny sport do gry… w ogrodzie, na działce, podczas pikniku lub wakacyjnego wyjazdu. Kupując zestaw do gry w badmintona z siatką możemy kort rozstawić niemal wszędzie. Jedyne czego potrzebujemy, to bezwietrznej pogody.

Podobne artykuły

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania