Rakieta Rafaela Nadala - cała prawda [aktualizacja 2023]

Rafa Nadal po odrobieniu dwóch setów straty, wygrywa Australian Open 2022. Kilka miesięcy później po raz 14. wygrywa Roland-Garros, zdobywając tym samym 22. tytuł Wielkiego Szlema. We wszystkich tryumfach towarzyszyła mu rakieta Babolat Pure Aero (Aeropro Drive). Jakie ma parametry? Jakich zmian dokonał w niej w ostatnich latach Babolat? Ile ram rocznie zużywa Hiszpan? Odkrywamy całą prawdę o sprzęcie Rafy Nadala.

W trakcie zimy przełomu 2016/17 roku Rafael Nadal zmienił niewielki detal w swojej ulubionej rakiecie. Hiszpan postanowił dodać jej 2 gramy wagi. Dla większości brzmi to jak nic wielkiego, ale dla tego zawodnika to jedna z większych zmian, jakiej dokonał on w swojej ramie. Dodanie wagi wyszło graczowi z Majorki na dobre. Od tego czasu do dziś wygrał w sumie 6 turniejów Wielkiego Szlema. Rafa używa fabrycznej ramy o wadze 300 gramów doważonej taśmą ołowianą do 317.

Babolat Aeropro Drive - rakieta dla młodego mistrza

Rafael Nadal jako perfekcjonista - przykłada ogromną wagę do używanego przez siebie sprzętu. Po pierwszym tryumfie w Roland-Garros, gdy w 2005 roku pokonał Mariano Puertę, Hiszpan zadzwonił do ekipy Babolat i podziękował za przygotowanie dla niego zwycięskiej rakiety. Miał powiedzieć:

Nieważne jak wielkie jest Twoje poświęcenie, nigdy nie wygrywasz niczego tylko sam.

To był 2005 rok, ale cofnijmy się dekadę w czasie.

Mały Rafa miał 8 lat, gdy w 1994 roku Babolat wyprodukował swoją pierwszą rakietę - Pure Drive. Młody gracz wykazywał taki potencjał, że jego trener i wujek zarazem - Toni Nadal - zaczął szukać lepszej "broni" dla swojego bratanka.

Na wybór Babolat ogromny wpływ miał fakt, że właśnie Pure Drive grał ówczesny idol Rafy - Hiszpan Carlos Moya. Na początku Nadal grał lżejszą wersją o nazwie Soft Drive, potem zmienił na 300 gramowy model. Tak zaczęła się jego przygoda z Babolatem.

Kolejna zmiana przyszła w 2004 roku.

Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, jak wielkim tenisistą zostanie, postanowiliśmy opracować nową rakietę, doskonale dopasowaną do jego sposobu gry, dającą mu ekstremalny topspin – wyjaśnia Eric Babolat, prezes firmy.

Rafael Nadal, Eric Babolat i rakieta Aeropro Drive

Rafael Nadal, Eric Babolat i rakieta Aeropro Drive

W ten sposób powstała rakieta AeroPro Drive (obecnie Pure Aero). Wyróżnia się ona aerodynamicznymi widełkami. Zmniejszają one opór powietrza przy zamachu. Szybszy zamach daje jeszcze więcej topspinu.

Rafa aktywnie współpracował przy tworzeniu rakiety. Model fabryczny ważył 300 gramów. Dla Rafy Babolat przygotował rakietę 12 gramów cięższą.

Od tego czasu jest to właściwie ciągle ta sama rakieta. Wprowadziliśmy tylko niewielkie zmiany, jeśli chodzi o ramę – mówi Guillaume Cambon, ekspert Babolata zajmujący się na co dzień rakietą Nadala.

Ta wczesna wersja Pure Aero dała mu 6 tytułów wielkoszlemowych: 4 Roland-Garros, Wimbledon i Australian Open, a także złoty medal Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku.

Od 2009 roku Nadal zaczął grać stworzony dla niego naciągiem RPM Blast o ośmiokątnej strukturze, która pomagała generować jeszcze więcej topspinu. Hiszpan używa średnicy 1,35 mm i zazwyczaj wciąga struny na 25 kg.

We wrześniu 2010 roku gracz z Majorki wygrał US Open kompletując wszystkie tytuły Wielkiego Szlema i powrócił na pierwsze miejsce rankingu ATP.

Dwie najważniejsze zmiany w rakiecie Rafaela Nadala

W 2011 roku, po sześciu latach postępu, Nadal musiał zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Roger Federer, Novak Djokovic i Andy Murray byli w doskonałej formie. Hiszpan potrzebował czegoś nowego. Szczególnie w rywalizacji z Djokovicem, który zabrał mu czołowe miejsce na liście.

Rafa zdecydował się zmienić styl i zacząć grać bliżej linii końcowej. Do tego potrzebował rakiety, która pozwoli mu zagrać piłkę jeszcze mocniej.

Zmiany polegały na dodaniu niewielkich elementów ołowianych na szczycie główki rakiety. Wtedy eksperci Babolata doważyli jego rakietę o 3 gramy. Dało to "efekt młota", który zapewnił Hiszpanowi jeszcze większą moc uderzeń.

Rezultat był fantastyczny - Rafa pokonał Djokovica w finale Roland-Garros w 2012 i 2013 oraz US Open 2013 roku - w słynnym spotkaniu z wymianą składającą się z 54 uderzeń! W październiku wrócił na pozycję nr 1 ATP.

Kolejne edycje rakiety Rafaela Nadala

Kolejne edycje kolorystyczne rakiety Rafaela Nadala

W 2016 roku, po kolejnym ciężki sezonie, Rafa - o czym już pisaliśmy - poprosił o kolejne 2 gramy. Finalnie więc jego rama, bez naciągu, waży 317 gramów. Balans to 330 mm, a swingweight - 330 kg.cm2.

Żółta rakieta

Poza zmianami technicznymi rakieta zmieniała swoją kosmetykę oraz nazwę, choć bazowym kolorem zawsze był żółty. Od 2020 Rafa grał modelem w żółto-pomarańczowo-fioletowej barwie. To Pure Aero RAFA - rakieta stworzona, aby świętować 20 lat współpracy Babolat z hiszpańskim mistrzem. Poza nowym designem, Pure Aero RAFA była identyczna z Pure Aero z regularnej kolekcji.

Rafael Nadal z rakietą Pure Aero RAFA

Rafael Nadal z rakietą Pure Aero RAFA 1. generacji

Origin - poczuj grę Rafaela Nadała

W 2023 roku Babolat poszedł krok dalej tworząc Pure Aero RAFA Origin. To model mający najbardziej zbliżone parametry do personalizowanej rakiety Nadala. Waga - 317 gramów, balans - 330 mm i sztywność 73 RA - dają ogromną stabilność i efekt młota gwarantujący moc i maksymalną dawkę topspinu. Do tego, aby operować tą rakietą potrzeba dużo siły i zaawansowania technicznego, dlatego Babolat wprowadził do oferty również lżejszą, 290-gramową wersję. Jest ona znacznie łatwiejsza w grze, więc pasuje szerszemu gronu graczy: od amatorów kochających styl Rafy, po turniejowych zawodników. Dzięki balansowi w kierunku główki i wspomnianej wysokiej sztywności Pure Aero RAFA 2. generacji - podobnie jak model Origin - daje ogromną łatwość nadawania topspinu uderzeniom. 

Sprzęt z kolekcji RAFA

Ile rakiet rocznie zużywa Rafael Nadal?

Rafael Nadal dostaje od Babolata 6-8 rakiet cztery razy do roku. Wbrew temu, co można byłoby się spodziewać, na najważniejszych turniejach nie gra nowymi rakietami. Jego zdaniem najlepiej gra mu się, gdy ramy zostaną wpierw odrobinę „rozegrane”.

Rafael Nadal używa rączki G2, czyli stosunkowo małej, jak na tak wysokiego i potężnie zbudowanego mężczyznę. W przeciwieństwie do wielu czołowych zawodników, sam też zajmuje się nawijaniem owijek: podstawowej Syntec Pro i zewnętrznej VS Original.

Zakładanie owijki to jedyna rzecz, którą zawsze robię sam. Być może jestem po prostu przesądny – tłumaczy Nadal.

Hiszpan jest też prawdopodobnie jedynym czołowym tenisistą, który umyślnie nie złamał żadnej rakiety.

Rafael Nadal mówi, komu poleciłby swoją rakietę Babolat Pure Aero

Podobne artykuły

Komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania