Babolat RPM Soft - idealna kombinacja rotacji, komfortu i wytrzymałości

Jeśli od gry naciągiem poliestrowym boli Cię ręka, a syntetyczny pęka zbyt szybko - sprawdź Babolat RPM Soft. To struna, która jest wytrzymalsza od syntetyków i bardziej komfortowa niż naciągi z poliestru lub co-poliestru.

Ponad 70% tenisistów wybiera obecnie naciągi poliestrowe lub co-poliestrowe. Mają one trzy zalety: wytrzymałość, dają kontrolę nad uderzeniem i ułatwiają grę z rotacją. Oprócz tego wady: błyskawicznie tracą naprężenie, są sztywne i przez to dają mało siły uderzeniom oraz przenoszą na rękę drgania, w skrajnych przypadkach prowadzące do kontuzji. I choć wydają się stworzone dla profesjonalnych turniejowych graczy, to nawet oni wolą „zmiękczać” je, stosując tzw. hybrydę, najcześciej z naciągiem naturalnym.

Poznaj fachowe terminy dotyczące naciagów tenisowych

W tym artykule stosujemy dużo fachowych terminów odnoszących się do budowy naciagów, np. mono-rdzeń, naciąg wielowłóknisty itp. Przeczytaj nasz tekst "Jak dobrać naciąg tenisowy?", aby łatwo opanować odpowiednią terminologię.

Wymienione wyżej wady zaczęło zauważać coraz więcej graczy. Doskwierają im głównie dwie rzeczy: po pierwsze brak dynamiki - trzeba użyć bardzo dużo własnej siły, aby zagrać mocną piłkę; po drugie mały komfort gry wynikający z sztywności strun poliestrowych.

Recepta?

Wielu producentów od lat eksperymentuje zmiękczając poliester różnymi dodatkami, tworząc tzw. naciągi co-poliestrowe. W ten sposób udało się częściowo zapobiec brakowi dynamiki. Babolat stworzył np. używany przez Dominica Thiema naciąg RPM Power dający, jak na naciąg z mono-rdzenia poliestrowego, dużą dawkę mocy.

Z komfortem do tej pory producentom naciagów nie wychodziło zbyt dobrze - naciągi co-poliestrowe i poliestrowe były po prostu dużo sztywniejsze od syntetycznych strun wielowłóknistych, nie mówiąc już o naciągach naturalnych.

Pomysł na komfort

Babolat podszedł więc od sprawy w trochę inny sposób. Nowy RPM Soft ma trójwarstwową budowę. Każda warstwa daje konkretną korzyść.

3 WARSTWY DLA 3 KORZYŚCI

RPM Soft - budowa
RPM Soft - budowa

Komfort

Zamiast stosować sztywny poliester, RPM Soft ma rdzeń z elastycznego poliamidu. W ten sposób uzyskano elastyczność dającą niespotykaną w strunach poliestrowych przyjemność z gry.

Wytrzymałość

Aby utrzymać odpowiednią wytrzymałość typową dla rodziny RPM, Babolat wykorzystał konstrukcję mono-rdzeniową. Czyli zamiast wielu włókienek połączonych w jedną całość mamy po prostu jeden kawałek poliamidu dodatkowo otoczony wytrzymałą otoczką z proszkiem z aramidu.

Rotacja

Całość pokryta jest śliskim silikonem, który pozwala strunom pracować swobodnie podczas uderzenia. Tworzy to coś, co inżynierowie Babolat nazywają efektem snap-back - błyskawicznego powrotu strun na swoje miejsce, który generuje dodatkową rotację.

Wynik = Babolat RPM Soft

Tak powstał naciąg RPM Soft, który daje idealną kompozycję rotacji typowej dla linii RPM, komfortu zbliżonego z naciągami wielowłóknistymi i wytrzymałością konstrukcji monordzeniowych.

Kolor RPM Soft: radiant sunset
Radiant sunset (pomarańczowy z połyskiem) - oryginalny kolor Babolat RPM Soft

Czy to naciąg dla mnie?

Niezależnie czy jesteś profesjonalistą, dobrym amatorem, czy juniorem... jeśli przy grze naciągiem poliestrowym boli Cię ręka, czujesz że jest zbyt sztywny i nie daje odpowiedniego komfortu, a z drugiej strony nie chcesz tracić fortuny na ciągle rwące się struny wielowłókniste - spróbuj Babolat RPM Soft. Być może okaże się idealny dla Ciebie.

RPM Soft występuje w wariantach o średnicy 1,25 i 130 mm i długościach: set 12 m i szpula 200 m. Kolor naciągu to "radiant sunset", czyli pomarańczowy z metalicznym połyskiem.

RPM Soft w pytaniach i odpowiedziach

Każda marka ma teraz "miękkie" naciągi poliestrowe, tzw. co-poliestry. Czy RPM Soft nie jest po prostu bardziej miękkim co-poliestrem, który mogę dostać w wielu innych strunach?

Nie, RPM Soft jest zupełnie inny od innych "miękkich" strun co-poliestrowych, ponieważ warstwa rdzeniowa NIE jest poliestrowa. Żadna inna monofilamentowa struna nie zbliża się do komfortu, elastyczności i potencjału łatwej mocy RPM Soft. A RPM Soft trzyma napięcie znacznie lepiej niż zwykłe struny "poly". Idąc dalej; RPM SOFT jest o 50%* bardziej elastyczny niż nasze najbardziej miękkie co-poly (RPM Team).

*Test laboratoryjny BABOLAT - Lyon Corbas

Wiem, że jednym z problemów z większością strun poliestrowych jest to, że tracą one dużo naprężenia. Ponieważ RPM Soft jest "miękkim poli", czy nie będzie tracił naprężenia jeszcze szybciej?

Absolutnie nie! Utrata naprężenia, o którą się martwisz, jest spowodowana materiałem poliestrowym, którego używają inne naciągi mono-rdzeniowe. Polimer w RPM Soft jest zupełnie inny i NIE jest to poliester. W rzeczywistości, RPM SOFT jest wykonany z poliamidu i traci około 8%* mniej naprężenia niż nasz najbardziej miękki co-poliester. Idąc dalej; Po 100 uderzeniach, utrata naprężenia RPM SOFT wynosi 14,5%*, podczas gdy nasze najlepsze co-poliestry mają około 22%*.

*Test laboratoryjny BABOLAT - Lyon Corbas

Zastanawiam się nad zmianą struny na poliestrową, ponieważ wiem, że daje ona więcej rotacji i wytrzymałości, ale martwię się o łokieć tenisisty. Czy RPM Soft zaszkodzi mojemu ramieniu?

RPM Soft jest idealnym monordzeniem na początek, jeśli masz jakiekolwiek obawy o swoje ramię. RPM Soft nie jest wykonany ze sztywnego poliestru i jest o wiele bardziej komfortowy niż jakikolwiek naciąg poliestrowy na rynku. Używając RPM Soft uzyskasz znacznie większy komfort i wystarczającą wytrzymałość.

Uwielbiam używać naciagów poliestrowych, ponieważ uzyskuję więcej rotacji. Czy RPM Soft da mi łatwość generowania topspinu?

Podczas gdy RPM Soft zapewnia nieco więcej rotacji niż naciągi wielowłókniste, jeśli spin jest dla Ciebie najważniejszy, polecamy RPM Blast lub RPM Rough. Te struny generują maksymalną rotację. RPM Soft jest idealny dla graczy, którzy chcą dopiero wejść do świata w rotacji i chcą to zrobić w maksymalnie komfortowy sposób.

Próbowałem wcześniej grać Babolat Origin, który brzmi jak podobny naciąg, ale wytrzymałość nie jest taka, jakiej oczekiwałem od naciągu poliestrowego.

RPM Soft jest ponad 2 razy bardziej wytrzymały niż Origin, ale nadal zachowuje świetną grywalność. Ponadto RPM Soft nie jest wykonany z poliestru, więc powinno się go porównać go z naciągami wielowłóknistymi jak Xcel, od którego jest o 38%* bardziej wytrzymały. Jeśli trwałość jest dla ciebie najważniejsza, sugerujemy poliestrowe naciągi takie jak RPM Blast lub RPM Team.

*Test laboratoryjny BABOLAT - Lyon Corbas

Grałem już RPM Soft i nie podoba mi się, że struny przesuwają się i już po kilkunastu piłkach naciąg wygląda mało schludnie.

Struny poliestrowe i co-poliestrowe swój symetryczny wygląd zawdzięczają swojej wyjątkowej sztywności. Ponieważ RPM Soft jest wykonany z dużo bardziej elastycznego poliamidu, podczas gry przesuwa się - dokładnie tak jak prestiżowe naciągi naturalne. To że struny się przesuwają nie ma żadnego negatywnego wpływu na grę, a dzięki temu RPM Soft jest znacznie bardziej komfortowy niż jakakolwiek struna poliestrowa.

Wideo: zalety naciągu Babolat RPM Soft

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń
Produkty dodane do porównania.

Strona używa tzw. ciasteczek zgodnie z Polityką Prywatności.