7 powodów, dla których warto grać w padla

Czy wiesz, ile wyników pojawia się po wpisaniu słowa "padel" do wyszukiwarki? Ponad 80 milionów! To bardzo dużo jak na sport o tak krótkiej historii. Co sprawia, że padel jest tak wyjątkowy?

Basia Maciocha

Basia Maciocha

Trener tenisa z papierami PZT, ITF i PTR. Półfinalistka Mistrzostw Świata w Racketlonie. W Babolat Polska odpowiada za nasz ośrodek rakietowy "Fabryka Energii" w Szczecinie.

1. Ekscytująca gra od pierwszych uderzeń

Jednym z największych atutów padla jest to, że można grać fascynujące wymiany już podczas pierwszego wejścia na kort. To dlatego, że piłka nie wylatuje na aut, a krótka rakieta do padla jest łatwa w manewrowaniu. Ponieważ gra się w 4 osoby - po 2 na każdą stronę siatki - łatwo "pokryć" całe kort. Owocuje to dużą liczbą przebitych piłek i płynącą z tego satysfakcją. 

Wideo: Padel - co to za sport?

2. Padel to sport dla każdego

Padel to sport dla każdej osoby. Dzieci uwielbiają padla m.in, za zabawową formułę. Nauczanie odbywa się przez grę, co dodatkowo skupia ich uwagę i przyspiesza postęp.

Dla kobiet jest to bardzo socjalna forma wysiłku fizycznego. Sport nie jest aż tak techniczny jak tenis czy wykańczający jak squash. Niemal każda kobieta może rozgrywać dobre wymiany już podczas pierwszego treningu. Wg szacunków około 30% wszystkich graczy stanowi płeć piękna. To dwa razy więcej niż kobiet grających w tenisa!

Padel jest też świetnym sportem dla seniorów oraz osób kontuzjowanych. Znając podstawy gry zawodnik nie musi biegać tak dużo jak np. tenisiści, a akcja jest o wiele szybsza niż podczas gry w... golfa. 

Padel to sport idealny dla kobiet
Około 1/3 wszystkich graczy padla stanową kobiety

3. Padel znakomicie wpływa na zdrowie

To beztlenowy trening całego ciała. Ładnie zarysowuje sylwetkę - wysmukla ramiona i łydki, rzeźbi uda i pośladki. Wartka akcja poprawia koordynację i szybkość reakcji. Jak każdy ze sportów rakietowych - przez swój interwałowy wymiar - wzmacnia serce, zmniejsza stres i dostarcza endorfin. Po grze człowiek czuje się zmęczony, ale szczęśliwy, a to pozytywnie wpływa na sen i regenerację całego ciała. 

4. Gra sportowa i towarzyska

Dużym atutem padla jest jego socjalny wymiar. Na korcie spotykają się cztery osoby, a sukces zależy od współpracy partnerów po tej samej stronie siatki. To sport, w którym nie ma barier płci, wieku czy poziomu gry.

Partnerzy nawzajem kompensują swoje słabe strony, wykorzystując to, co każdy z nich gra najlepiej. Sukcesy celebruje się wspólnie, a porażki nie bolą tak jak przy sportach indywidualnych. 

5. Inni sportowcy doceniają padla

Padel to idealne uzupełnienie dla innych sportów wielowymiarowych. Szybko przyswajają go osoby grające w tenisa, squasha czy badmintona, ale jest też bardzo popularny wśród piłkarzy i hokeistów. W Polsce znanym miłośnikiem padla jest były znakomity piłkarz Zbigniew Boniek, a w Szwecji słynny napastnik Zlatan Ibrahimovic.

W trakcie gry podobnie pracuje serce, przyzwyczajone do interwałowej pracy, a także całe ciało i umysł, nauczone wielokierunkowego poruszania się oraz szybkiego podejmowania taktycznych decyzji.

Padel jest sportem dla każdego
Padel jest sportem dla każdego

6. Akcja na korcie i poza nim

To co się dzieje PO grze jest równie ważne, co sama gra. Warto sięgnąć po coś do picia i zrelaksować się konwersując ze znajomymi graczami. W wielu klubach rozgrywkom towarzyszy wspólne grillowanie, tańce, lub gra w piłkarzyki. Kibicowanie innym też jest bardzo owocne, od lepszych zawodników można uczyć się zachowania w danych sytuacjach meczowych, a od słabszych determinacji i współpracy na korcie. Każda wymiana jest ekscytująca, a głośny odgłos odbicia piłki do padla podkręca wrażenia z gry.

7. Gra dla oszczędnych

Padel jest tańszy! Koszt kortu dzieli się na 4. graczy. W Warszawie w najpopularniejszych godzinach zapłacimy za godzinę gry około 40 zł od osoby.

Dla inwestorów fakt, że w padla gra się jak w debla, to dwa razy więcej grających, co może przekładać się na większe zarobki ze sprzedaży napojów, przekąsek, sprzętu i innych rzeczy w ofercie środka.

Oszczędności są już na etapie budowy - na jednym pełnowymiarowym korcie do tenisa mieszczą się aż 3 korty do padla!

Podsumowanie

Gra w padla pomaga nie tylko poprawić kondycję fizyczną i psychiczną, ale dodatkowo pozytywnie wpływa na uczestników ze względu na swój socjalny aspekt. Jest to gra dla każdego, a potencjał dla inwestorów sprawił, że np. w Hiszpanii w padla gra już więcej osób niż w tenisa. Nie jest to specyfika południa Europy, bo podobnie jest w zupełnie odmiennej kulturowo i klimatycznie Szwecji.

Kup sprzęt do padla Babolat


PS. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go innym w swoich social mediach. Wystarczy kliknąć przycisk poniżej. Dzięki!

Podobne artykuły

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania