- Marcin Maciocha, Barbara Maciocha
- Padel

Jak się gra w padla, jakie są zasady tego sportu, kiedy wygrywa się wymianę i w jaki sposób liczy punkty? Przeczytaj nasz poradnik i zobacz filmik, w prosty sposób tłumaczący reguły gry w padla.
Celem gry w padla jest uderzenie rakietą piłki w taki sposób, by odbiła się co najmniej dwa razy na polu przeciwnika. Wymianę można wygrać również przez zmuszenie rywali do błędu, na przykład zagrania w siatkę. W padla gra się w debla - po każdej stronie siatki jest drużyna składająca się z dwóch zawodników. Punktacja jest taka sama jak w tenisie.
Jak się gra w padla, najłatwiej zrozumieć oglądając wideo zamieszczone poniżej. Pod klipem spisaliśmy również zasady gry w padla bardziej szczegółowo.
Wideo pokazujące zasady gry w padla, przygotowane przez sklep internetowy DoPadla.pl
Punktacja w padlu
Punktacja w padlu jest taka sama jak w tenisie. Każdą wygraną piłkę liczymy następująco: 15, 30, 40 i gem. Jeśli wynik to 40-40 (tzw. równowaga) stosuje się tzw. decydujący punkt - odbierający wybierają stronę, na którą ma zagrać serwujący i para wygrywająca punkt wygrywa gema.
Można też, po wcześniejszym umówieniu się, zagrać tradycyjnie „na przewagi” do dwóch wygranych punktów z rzędu przez jeden z zespołów. Zwycięzca wygrywa gema.
Mecz w padla grany jest zwykle do dwóch wygranych setów. Czyli wynik w setach wynosi 2-0 lub 2-1 w przypadku, gdy po dwóch rozegranych setach jest remis 1-1.
Set trwa do momentu, gdy jeden z zespołów zdobędzie (wygra) 6 gemów. W secie obowiązuje zasada przewagi dwóch gemów, czyli można wygrać 6:4 lub 7:5, ale nie 6:5. Przy wyniku 6-6 w gemach grany jest tiebreak.
W tie-breaku punkty liczy się normalnie: 1, 2, 3, 4... aż jeden z zespołów zdobędzie 7 punktów z przewagą dwóch punktów - czyli np. 7:3. Jeśli jest 6-6, to aby wygrać tie-breaku trzeba zdobyć dwa punkty z rzędu - np. 8-6, 9-7, 10-8 itd. Zwycięzca tie-breaka wygrywa cały set.
Stosuje się również skrócone formy - np. sety do 4 wygranych gemów z tiebreakiem przy stanie 3:3, rozgrywki do 10 punktów, 15 punktów, 21 punktów, rozgrywa się je serwując na zmianę podobnie jak w „tie-breaku” tenisowym.

W padla gra się w parach deblowych, czyli 4 osoby na korcie
Padel: jak serwować piłkę?
W padlu serwuje się zawsze "z dołu", co jest dużym ułatwieniem w nauce tego sportu - podrzuca się piłkę tak, by odbiła się za linią serwisową i po odbiciu piłki o ziemię uderza się rakietą. Rakieta podczas ruchu serwisowego nie może przekroczyć linii talii (czyli nie można serwować z nad głowy jak w tenisie).
Pierwszy serwis, w każdym gemie, grany jest z prawej strony, a następnie kolejno zmieniany pomiędzy lewą i prawą stroną.
Piłka po zaserwowaniu powinna odbić się od nawierzchni po stronie przeciwnika, po przekątnej, w polu serwisowym (o wymiarach 7m x 5m). Serwis jest zagrany poprawnie, w przypadku, gdy piłka odbije się bezpośrednio po przekątnej na polu przeciwnika.
Po odbiciu od powierzchni kortu piłka może uderzyć o ścianę tylną lub boczną kortu. Jeżeli piłka po odbiciu od pola serwisowego trafi w boczną siatkę – jest to błąd.
Odbierający serwis ma wybór uderzenia piłki do przeciwnika, przed lub po odbiciu od ściany bocznej kortu.
Gdy piłka wyląduje w odpowiednim polu serwisowym, a następnie zostanie poprawnie odebrana przez przeciwnika, to gra toczy się już na cały kort o wielkości 10m x 10m, po każdej ze stron.
Jeżeli podczas serwu piłka uderzy o siatkę dzielącą strony kortu (jest tak zwany net), a następnie upadnie na odpowiednie pole serwisowe, serwis jest powtarzany.
W padlu, tak jak w tenisie, gracz ma możliwość poprawienia nieudanego serwisu - czyli mamy tzw. drugi serwis.

Linie na korcie służą tylko do serwisu, potem gra się na całym polu gry
Wymiana w padlu
W czasie gry piłka może uderzyć tylko raz o powierzchnię kortu, a następnie musi być przebita przez gracza na drugą stronę siatki – do przeciwnika.
Gracz ma wybór, czy odbić piłkę bezpośrednio z powietrza, czy poczekać na odbicie piłki od powierzchni kortu. Piłka musi odbić się najpierw o kort, bez wcześniejszego uderzenia o ścianę lub siatkę ogrodzeniową kortu. W takim przypadku punkt zdobywa przeciwnik.
Czy w padlu piłka może dotknąć ścianę?
Po odbiciu od powierzchni kortu, piłka może odbić się od ogrodzenia (drucianej siatki) i/lub ściany kortu.
W grze nie ma limitu czasu, jaki gracz potrzebuje na odbicie piłki do przeciwnika. Odbierający może przebić piłkę bezpośrednio do przeciwnika lub najpierw odbić ją od swojej bocznej badź tylnej ściany. Jeśli piłka uderzy o drucianą siatkę zanim zostanie zwrócona do przeciwnika - to jest błąd – punkt zdobywa przeciwnik.
Jeżeli piłka zostanie wybita w czasie gry ponad siatkę ogrodzeniową o wysokości 4. metrów, po wcześniejszym odbiciu od powierzchni kortu przeciwnika, to zwykle jest to piłka wygrana. Rzadko, ale może się zdarzyć, że przeciwnik wybiegnie poza kort i odbije taką piłkę, zanim uderzy ona o ziemię. W takim przypadku - o ile jego uderzenie trafi na stronę przeciwnika - gra jest kontynuowana.
Kiedy wygrywa się punkt?
Gra odbywa się według opisanych zasad do momentu, gdy piłka odbije się na którejś ze stron więcej niż jeden raz od jego powierzchni (wtedy wygrywamy piłkę) lub trafi w siatkę dzielącą kort (wtedy ją przegrywamy).
Jaki sprzęt potrzebny jest do gry w padla?
Rakiety do padla są zrobione zazwyczaj z włókna węglowego i/lub włókna szklanego. Mają one około 45 centymetrów długości i ważą trochę ponad 300 gramów. Dzięki specyficznej konstrukcji trudno taką rakietą uderzyć piłkę tak mocno jak w tenisie. To paradoksalnie zaleta! Wolniejsza gra sprawia, że nawet początkujący mogą rozgrywać długie i pasjonujące wymiany (zobacz artykuł: "7 powodów, dla których warto grać w padla").
Na końcu rączki rakiety do padla jest specjalna pętla. Zanim rozpoczniemy grę, dla bezpieczeństwa, trzeba przełożyć dłoń i zacisnąć sznurek. Dzięki temu, nawet jak rakieta nam się wyślizgnie z ręki, jest mniejsze ryzyko, że trafi w innego zawodnika.
Rakiety do gry w padla
Czy w padla można grać piłkami do tenisa?
Piłki do padla z wyglądu są identyczne z tymi do tenisa. Natomiast mają mniej ciśnienia w środku. Dzięki temu latają wolniej, co sprawia że nawet początkujący mogą grać dłuższe i emocjonujące wymiany. Dlatego w padla NIE powinno się grać piłkami tenisowymi.
Czy do padla potrzebuję specjalnych butów?
W ten sport gra się na tzw. sztucznej trawie, dla zwiększonego poślizgu posypanej piaskiem kwarcowym. Początkujący gracze mogą grać w dowolnym obuwiu sportowym (poza korkami piłkarskimi), ale z czasem warto zaopatrzyć się w buty do padla z unikalną podeszwą. Taką, która daje odpowiednią przyczepność przy starcie i kontrolowany poślizg przy dojściu do piłki.
Buty z podeszwą do padla
Babolat JET PREMURA 2 J.LEBRON M, Black/Fiesta Red
Babolat JET PREMURA 2 MEN, Blue/Poppy Red
Babolat JET PREMURA 2 APT MEN, Black/Light Blue
Babolat JET PREMURA MEN Black/Blue
Babolat Jet Premura MEN, Orange/Dark Blue
Babolat MOVEA MEN, Grey/Scuba Blue
Babolat MOVEA MEN, Acacia/Blue Curacao
Babolat Movea MEN, Princess Blue/White
Babolat MOVEA M, Methyl Blue/Flame
Babolat PULSA M, Blue Aster/Sulphur Spring
Babolat JET RITMA WOMEN, Insignia Blue/Roseberry
Babolat JET RITMA W, Grey/Pink Peacock
Babolat SENSA WOMEN, White/Canyon Sunset
Babolat SENSA WOMEN, Black/Roseberry
Babolat Sensa WOMEN, White/Spring Bud
Babolat MOVEA W, Hibiscus/Royal Lilac
Babolat JET PREMURA 2 JUNIOR, Blue/Poppy Red
Babolat PULSA JUNIOR, Estate Blue/Fluo Strike
Babolat PULSA JUNIOR, Blue Aster/Sulphur Spring

Basia i Irek Maciocha z zespołu Babolat zapraszający do gry w padla w Fabryce Energii w Szczecinie
Zapraszamy do Fabryki Energii w Szczecinie!
Jako Babolat jesteśmy pionierami padla w Polsce. Jako jedni z pierwszych założyliśmy ośrodek z 3 krytymi kortami do gry. Zapraszamy do Fabryki Energii przy ul. Łukasińskiego 110 w Szczecinie. Oprócz padla możesz zagrać u nas w badmintona, tenisa stołowego i ziemnego.
Podobne artykuły

Jak dobrać buty do padla?
Większość gra w padla w butach tenisowych. To błąd! W padlu zawodnicy poruszają się w inny sposób niż na korcie tenisowym. Ile razy grając w tenisa robisz obrót o 360 stopni, ile razy smeczujesz? W padlu to się dzieje niemal w każdej wymianie. Jak więc wybrać buty do padla? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Read more