Szukasz poradnika jak wybrać rakietę do tenisa? Dobrze trafiłeś/aś.

Z tego szczegółowego i aktualnego artykułu dowiesz się:

  1. jak wybrać rakietę odpowiednią do Twojego poziomu i stylu gry
  2. bez sensu nie przepłacić

Określ swój poziom gry

Zobacz, który opis pasuje do Ciebie najbardziej

Początkujący

Początkujący

  • dopiero rozpoczynasz grać w tenisa i/lub
  • nie grałeś wcześniej regularnie i/lub
  • wybierasz swoją pierwszą rakietę
Średnio-zaawansowany

Średnio - zaawansowany

  • grasz co najmniej 3-4 razy na miesiąc
  • od przynajmniej pół roku
  • lubisz tenisa i zamierzasz kontynuować grę / naukę
  • wybierasz pierwszą lub drugą rakietę w życiu

Zawodnik

  • grasz profesjonalnie lub dobrze amatorsko
  • od wielu lat
  • tenis to Twój zawód lub pasja
  • wybierasz którąś kolejną rakietę w życiu
Marcin Maciocha

Marcin Maciocha

Były zawodnik. Tenisowy mistrz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trener PTR Professional. Ekspert od sprzętu tenisowego w Babolat Polska.

Jak wybrać rakietę do tenisa dla początkującego dorosłego?

Jaki jest najbardziej kosztowny błąd osób rozpoczynających grę w tenisa? Kupowanie rakiety dla profesjonalnych, zaawansowanych zawodników.

Część początkujących wychodzi z założenia, że im droższa rakieta, tym lepsza. Inni kupują modele, którymi grają ich idole. A potem przychodzi rozczarowanie.

Rakiety z najwyższej półki mają parametry odpowiednie dla zawodowców - silnych, z doskonałą techniką. Są ciężkie, mają mniejsze główki, balans na rączkę. Czyli wszystko to, co utrudnia grę osobom dopiero zaczynającym przygodę z tenisem.

Kupując taką rakietę być może w końcu nauczysz się grać, ale zajmie to więcej czasu i będziesz się niepotrzebnie męczył.

Plus zazwyczaj są najdroższe w ofercie, więc niepotrzebnie stracisz pieniądze.

Rozwiązanie problemu? Rakieta do tenisa dla POCZĄTKUJĄCYCH

Jeśli chcesz...

  • szybciej zdobywać tenisowe umiejętności
  • czerpać przyjemność z gry od samego początku
  • oszczędzić naprawdę sporo pieniędzy

... wybierz rakietę dla graczy początkujących.

Jak znaleźć taką rakietę? Jakie powinna mieć parametry? Jaki rozmiar rączki? To wszystko tłumaczymy w wideo-poradniku Akademii Sprzętu Tenisowego.

Wideo: jak wybrać odpowiednią rakietę tenisowych dla początkujących

Kluczowa kwestia - siła uderzenia

Najważniejsze pytanie i od razu odpowiedź trenera tenisa, czego potrzebuje początkujący gracz?

Ktoś, kto dopiero zaczyna treningi potrzebuje przede wszystkim sprzętu, który da mu siłę uderzenia. Dzięki temu od razu będzie grał piłki z odpowiednią mocą i będzie mógł skupić swoją energię na nauce techniki. Ważne też, by grało mu się komfortowo, aby po treningu lub meczu ręka nie była zbyt zmęczona.

Rozmiar główki w rakiecie do nauki tenisa

Co w rakiecie daje siłę? Duża główka. 100 cali kwadratowych (czyli 645 cm2) to absolutne minimum. Najlepiej, żeby miała 102 (660 cm2) lub 105 cali (675 cm2).

Infografika: odpowiednia wielkość główki w rakiecie dla początkujących graczy

Infografika: odpowiednia wielkość główki w rakiecie dla początkujących graczy

Dzięki dużej powierzchni, naciąg podczas uderzenia ugina się mocniej i jak z katapulty wyrzuca piłkę w kierunku rywala. Rakieta z dużą główką dodaje siły Twoim uderzeniom.

Dodatkowy plus dużej głowy? Dość oczywisty - łatwiej trafić w piłkę. A nawet jak trafimy ją nie do końca środkiem (to się na początku zdarza), i tak poleci na drugą stronę. Taka rakieta wybacza więcej Twoich błędów.

Zalety dużej główki w rakiecie dla początkujących graczy

Infografika: zalety dużej główki w rakiecie tenisowej

Odpowiednia waga rakiety dla początkujących

Poza tym zwróć uwagę na wagę rakiety. Powinna ona być lekka. Dlaczego?

Po pierwsze: lekką rakietą łatwiej manewrować. To szczególnie ułatwia grę, gdy dopiero uczymy się uderzeń i nasza technika jest - ładnie ujmując - "chaotyczna".

Po drugie - twoja ręka będzie mniej zmęczona po grze. Uwierz nam, gdy nie masz odpowiedniej techniki to ciężka rakieta naprawdę potrafi dać w kość.

Infografika: zalety lekkiej rakiety tenisowej dla graczy początkujących

Infografika: zalety lekkich rakiet tenisowych

Pewnie myślisz sobie - skoro lekkie rakiety są tak dobre, to po co robi się ciężkie?

Cięższe modele dają większą stabilność uderzenia. Jest to ważne, gdy rywal naprzeciwko serwuje 200 km/h. Wtedy ciężka rama powoduje, że łatwiej Ci odebrać taką piłkę. Niemniej na początku raczej nie będziesz grał z takimi przeciwnikami.

Tyle teorii, a teraz wytłumaczenie, jak to wszystko się przekłada na liczby:

  • Dla początkujących mężczyzn dobre będą rakiety o wadze 270-285 gramów.
  • Dla kobiet jeszcze lżejsze - najlepiej w przedziale 260-270 gramów.

Infografika: prawidłowa waga rakiety dla zaczynających grę w tenisa

Infografika: jaka powinna być waga rakiety tenisowej dla początkującego gracza

Odpowiedni materiał rakiety na start

Jeśli chodzi o materiał, tu wiele zależy od tego jak poważnie podchodzisz do tenisa. Musisz też zastanowić się, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na pierwszą rakietę.

Generalnie odradzamy tanie rakiety wykonane z aluminium. Ale jeśli grasz okazjonalnie - 1-2 razy w roku, np. na wakacjach - możesz wybrać taką rakietę. Jednak musisz wiedzieć, że rakieta z aluminium służy wyłącznie do zabawy w tenisa. Jeśli chcesz GRAĆ w tenisa, chodzisz na zajęcia w klubie, pomyśl raczej nad dwoma poniższymi opcjami:

Rakiety z kompozytu

Jeśli wciąż nie wiesz, czy tenis jest TYM sportem, grasz rzadko - wybierz niedrogie rakiety z kompozytu grafitowego. Kompozyt grafitowy (możesz spotkać się też z określeniem klejony grafit) to pewnego rodzaju kompromis. Większość rakiety wykonana jest z aluminium, ale kilka kluczowych elementów z mającego lepsze właściwości grafitu. Jeśli zaczynasz grać w szkółce - to dobry wybór.

Rakiety grafitowe

Ale jeśli już czujesz, że szybko nie porzucisz tenisa, trenujesz przynajmniej raz w tygodniu - zainwestuj w rakietę w 100% z grafitu.

Infografika: budowa rakiety tenisowej - jaki wybrać materiał

Infografika: plusy i minusy rakiet z różnych rodzajów materiału

Jakie są zalety rakiety w 100% z grafitu?

Grafit jest obecnie najlepszym materiałem, z którego robi się rakiety tenisowe. Doskonale pochłania drgania i oddaje energię. Robi się z niego rakiety dla czołowych zawodników świata i w tym przypadku jego zalety działają zarówno dla nich, jak i dla graczy początkujących.

Taka rakieta da Twoim uderzeniom więcej siły, będzie bardziej komfortowa i przyjazna dla zdrowia. Poza tym nawet jeśli szybko robisz postępy - nie trzeba będzie jej szybko wymieniać. Rakieta grafitowa posłuży Ci przez kilka kolejnych lat.

Rozmiar rączki

Ostatnia kwestia, która ma pierwszorzędne znaczenie. Rozmiar rączki w rakiecie tenisowej. Ta wiedza jest uniwersalna, niezależnie czy jesteś początkującym czy zaawansowanym tenisistą.

Według starej i sprawdzonej recepty prawidłowy chwyt to taki, w którym między kłębem kciuka, a opuszkiem najdłuższego palca dłoni gracza mieści się palec wskazujący drugiej dłoni.
Jak prawidłowo wybrać rozmiar rączki tenisowej?

To oczywiście odnosi się do sytuacji idealnej, kiedy stoisz w sklepie i możesz sobie porównać różne rozmiary rączek. A co jeśli nie masz takiej możliwości? Odpowiedź znajdziesz w rozdziale poradnika o doborze prawidłowej rączki.

Balans, układ strun, sztywność i inne parametry

Ok, a co z innymi parametrami? Czy mają znaczenie przy wyborze rakiety tenisowej dla początkujących? Nasza odpowiedź brzmi: nie zawracaj sobie nimi głowy. Jeśli prawidłowo dobierzesz wielkość główki, wagę, materiał i rączkę - wybrana rakieta na 99 proc. będzie miała też dobrze dobrane inne właściwości.

Wynika to z prostego faktu, że producenci sprzętu tenisowego też starają Ci się pomóc i tak dobierają parametry, by pasowały one dla graczy początkujących. Dla przykładu - lżejsze rakiety mają zazwyczaj balans na główkę, aby ułatwiały one zaczynającemu grać w tenisa zawodnikowi mocniej uderzyć piłkę.

Początkujący zawodnicy potrzebują lekkiej i łatwej w grze rakiety

Początkujący zawodnicy potrzebują lekkiej i łatwej w grze rakiety

Różnice pomiędzy producentami sprzętu

Dobra wiadomość - opisane powyżej reguły są takie same niezależnie jaką markę rakiety wybierzesz. Nie dotyczą tylko rakiet dla początkujących Babolat. Mając wiedzę z tego artykułu na pewno poradzisz sobie z doborem odpowiedniej ramy.

PODSUMOWANIE

Rakieta na start:

  • Ma główkę o wielkości od 102 cali2 / 660 cm2 w górę – dzięki temu możesz mocniej uderzyć piłkę przy mniejszym wkładzie własnej siły. Łatwiej też trafić nią w piłkę.
  • Jest lekka. Dla mężczyzn powinna ważyć 270-285 gramów. Dla kobiet – do 270 gramów.
  • Jest z kompozytu grafitowego lub klejonego grafitu – jeśli nie wiesz jeszcze, czy złapiesz tenisowego bakcyla.
  • Jest w 100% z grafitu jeśli czujesz, że pokochasz ten sport i będziesz w niego grać dłużej niż sezon
  • Ma odpowiednio dobraną rączkę

Polecane rakiety dla początkujących

Jak wybrać rakietę tenisową dla średnio-zaawansowanych graczy?

Od jakiegoś czasu grasz już w tenisa. Potrafisz uderzyć piłkę z większą siłą i w konkretnym kierunku. Trenujesz i podnosisz swoje umiejętności. Grasz też częściej i z większą intensywnością. To znak, że udało Ci się wskoczyć na wyższy poziom i taki powinien być też Twój sprzęt.

To jeszcze nie moment na wybór rakiet dla zawodowców, ale parametry będą już coraz bardziej zbliżone do tego, czym grają profesjonalni tenisiści. Jakie powinny one być – o tym mówimy w wideo z cyklu „Akademia Sprzętu Tenisowego”.

Wideo: jak prawidłowo dobrać rakietę dla średnio-zaawansowanych graczy

Wraz z rozwojem Twoich umiejętności powinna iść zmiana parametrów rakiety. Gdy byłeś początkujący potrzebowałeś od rakiety dużej siły uderzenia, bo sam - ze względu na słabą technikę - nie potrafiłeś jej wygenerować. Będąc na poziomie średnio-zaawansowanym potrzebujesz więcej kontroli, bo chcesz nie tylko posłać piłkę na drugą stronę siatki, ale w konkretną część kortu - tak, by skończyć wymianę lub zmusić przeciwnika do błędu.

Wcześniej grałeś głównie płasko, teraz grasz coraz więcej uderzeń z rotacją - zarówno topspinem jak i slajsem. 

Zmiany w technice gry to jedno. Druga sprawa to fakt, że grasz ze znacznie większą intensywnością i zazwyczaj częściej - nawet kilka razy w tygodniu. Czasami nawet zagrasz w amatorskim turnieju. Dlatego potrzebujesz rakiety, która da Ci więcej komfortu i ochroni rękę przed kontuzjami.

Takich graczy jak Ty nazywamy średnio-zaawansowanymi, klubowymi lub amatorami (w przeciwieństwie do początkujących). Zwał jak zwał, sprawdźmy teraz jakie parametry powinna mieć idealnie dobrana dla Ciebie rakieta.

Grafitowa rakieta tenisowa to konieczność

Zacznijmy od materiału. Na tym etapie to już najwyższy czas na rakietę w 100% z grafitu. Czyli z tego samego materiału, z którego są zrobione rakiety zawodowców. Dlaczego? Z kilku powodów.

  • Grafit jest sztywny - dzięki temu Twoje uderzenia będą silniejsze
  • Grafit znakomicie pochłania drgania - to komfort i większe bezpieczeństwo Twojej ręki (ochrona przed kontuzją)
  • Będziesz też wyraźnie mniej zmęczony po grze w tenisa

Infografika: zalety rakiety wykonanej w 100% z grafitu

Infografika: zalety rakiety do tenisa wykonanej w 100% z grafitu

Jak kupić rakietę z grafitu i nie zbankrutować?

Rakiety grafitowe są wyraźnie droższe od aluminiowych lub kompozytowych. Zawodnicze kosztują nawet w okolicach tysiąca złotych. To dlatego, że rakiety dla najlepszych zawodników mają dodatkowe systemy wspomagające grę. Każdy z nich minimalnie, podkreślamy - MINIMALNIE, zwiększa możliwości zawodnika. Ale ten dodatkowy 1-2 procenty osiągów na najwyższym poziomie, gdzie zawodnicy prezentują podobny poziom, mogą zaważyć o losie meczu.

W tenisie na poziomie klubowym te różnice są znacznie mniej istotne - tutaj pierwszorzędną rolę odgrywają umiejętności. Istnieje cała gama modeli rakiet z tzw. średniej półki. Mają one już grafitową konstrukcję, ale są pozbawione wspomnianych, dodatkowych systemów lub mają ich niewiele. Takie rakiety kosztują nieco ponad 300 zł w cenach detalicznych. Za około 500 zł można już wybierać w wielu różnych modelach.

Warto rozejrzeć się również za lżejszymi wersjami zawodniczych rakiet (w Babolacie oznaczone są jako TEAM, LITE i SUPER LITE) z poprzednich kolekcji. W outlecie Babolat można je kupić przecenione nawet o kilkadziesiąt procent.

Rozmiar główki i waga rakiety dla amatora

Ale wróćmy z powrotem do parametrów. Przechodząc na wyższy poziom możesz odrobinę zmniejszyć rozmiar główki. Mniejsza główka to mniej siły, ale więcej kontroli. Ponieważ siłę zyskałeś dzięki lepszej technice, możesz spokojnie kupić rakietę z mniejszą główką. Ale bez przesady. 100 cali kwadratowych (645 cm2) to idealny wybór. To rekomendowana przez nas wielkość, ale jeśli obecnie grasz rakietą z główką 105 cali kw. (680 cm2), to zmniejsz główkę do 102 cali kw. (660 cm2), aby nie było szokowego przeskoku.

Infografika: rekomendowana wielkość główki w rakiecie tenisowej dla średnio - zaawansowanych

Infografika: rekomendowana wielkość główki w rakiecie tenisowej dla średnio - zaawansowanych

Podobnie jeśli chcesz mieć większy zapas siły lub często grasz w debla i potrzebujesz większego pola dobrego odbicia (tzw. sweet-spotu), wybierz rakietę z główką o powierzchni 102 cali kw. (660 cm2).

Zwiększ wagę rakiety

Możesz też odrobinę zwiększyć wagę. Lżejszą rakietą jest łatwiej manewrować i mniej męczy ona rękę w trakcie gry, ale Ty już grasz na poziomie klubowym! Masz lepszą technikę i lepiej radzisz sobie z manewrowaniem rakietą. Zwiększenie wagi jest istotne, bo na tym poziomie Twój przeciwnik czasem pośle naprawdę mocną piłkę. Im cięższa rakieta, tym łatwiej Ci odpowiedzieć na silne zagranie, bo jest ona bardziej stabilna.

Tylko bez rewolucji. Zwiększ ciężar rakiety o 10, maksymalnie 15 gramów. Średnio-zaawansowani mężczyźni powinni grać rakietą o wadze do 285. gramów. Kobiety - 275. gramów.

Infografika: odpowiednia waga rakiety tenisowej dla średnio-zaawansowanych tenisistów

Infografika: odpowiednia waga rakiety tenisowej dla średnio-zaawansowanych tenisistów

Inne parametry, na które warto zwrócić uwagę

Pewną ciekawostką jest to, że jak dobierzesz materiał, rozmiar główki i wagę wedle powyższych wskazówek, to okaże się, że zazwyczaj reszta parametrów jest dobrana tak, by były one idealne dla graczy średnio-zaawansowanych. Takie modele będą miały balans lekko na główkę lub równomierny (czyli taki jak powinien być). Takie rakiety najczęściej będą miały ramę w kształcie eliptycznym lub bardzo zbliżonym, bo taka rama daje sztywność, a sztywność - odpowiednią siłę uderzenia. Na wszelki wypadek zwróć na to uwagę, ale tak jak napisaliśmy - zazwyczaj producenci sprzętu sami dobierają pozostałe parametry, że pasują one graczom na klubowym poziomie.

Jaki model rakiety wybrać?

W Akademii Sprzętu Tenisowego staramy się tak przedstawiać parametry, by można je było wykorzystać przy wyborze rakiet każdego producenta. W naszym sklepie sprzedajemy sprzęt Babolat, więc jeśli chodzi o konkretne rekomendacje, będą one dotyczyły właśnie rakiet francuskiego producenta.

Od 2020 roku Babolat wprowadził do swojej ofertę nową linię - EVO. Są to zaawansowane technologicznie rakiety, ale o parametrach dla graczy klubowych. Ich główną zaletą jest maksymalny komfort gry wynikający z faktu użycia tłumiącego drgania materiału opracowanego z lotniczą firmą SMAC pomiędzy warstwami grafitu. Skutecznie rozprasza on drgania, dając doskonałe wrażenia z gry i minimalizując ryzyko kontuzji łokcia.

Polecane modele dla średnio - zaawansowanych

Zawodnicze rakiety dla amatorów - tak, to możliwe

Babolat zasłynął w świecie tenisa produkując rakiety zawodnicze znacznie łatwiejsze w grze od sprzętu konkurencji. To przyczyna sukcesu m.in. takich modeli jak Pure Aero i Pure Drive, które dają dużą siłę i łatwość generowania rotacji nawet w rękach graczy na poziomie klubowym.

Dlatego dla amatorów szukających rakiety, która będzie odpowiednia, nawet jeśli zwiększą swoje umiejętności, polecamy lżejsze modeli zawodniczych rakiet Babolat. Są to rakiety, które w nazwie mają:

  • TEAM - np. Pure Aero Team, o wadze 285 gramów (idealne dla mężczyzn)
  • LITE - np. Pure Drive Lite, o wadze 270 gramów (idealne dla kobiet i juniorów)
  • SUPER LITE - np. Pure Aero Super Lite, o wadze 255-260 gramów (dla drobnych kobiet i juniorów wybierających pierwszą, 27-calową rakietę)

To rakiety najdroższe, ale takie, które posłużą Ci wiele lat, nawet jak szybko będziesz zdobywał nowe, tenisowe umiejętności. Czego Ci z całego serca życzymy!

Zawodnicze rakiety o parametrach dla średnio - zaawansowanych

PODSUMOWANIE

Rakieta dla zawodników rekreacyjnych:

  • Koniecznie ma konstrukcję w 100% z grafitu. Dzięki temu zagrasz mocniejszą piłkę przy mniejszym wkładzie własnej siły i będziesz mniej zmęczony po grze, bo grafit znakomicie pochłania drgania
  • Ma główkę o wielkości 100-102 cale2 / 645-660 cm2. Taka główka da Ci dobry kompromis między siłą i kontrolą
  • Waży dla mężczyzn około 285 g i nie więcej niż 275 g dla kobiet
  • Balans powinien być równomierny lub skierowany bardziej w stronę rączki (zazwyczaj między 320-340 mm)

Rakiety dla profesjonalnych zawodników

Na tym poziomie wybierasz rakietę w odniesieniu do tej, którą obecnie grasz. To nie jest tak, że profesjonaliści powinni używać określonego sprzętu – np. grać ciężką rakietą, z balansem na rączkę, małą główką i elastyczną ramą. To dogmatyczne i starodawne podejście, naszym zdaniem nie przystające do realiów współczesnego tenisa. Najlepszy dowód, że mamy rację, to to jak różnymi modelami grają zawodnicy i zawodniczki z TOP 10 list ATP i WTA.

Dobry zawodnik powinien przede wszystkim pracować nad świadomością swojego tenisa i tego, czego potrzebuje na korcie. Dlatego na początku warto przyjrzeć się własnej grze i zastanowić, w czym powinna nam POMÓC nowa rama.

Pewną podpowiedzią, jak to zrobić, niech będzie historia Magdy Linette. Gdy dostała się do TOP100 WTA poczuła, że z jej obecną rakietą brakuje jej wystarczającej dynamiki. Rywalki grały szybszy tenis, uderzały piłkę mocniej. Potrzebowała czegoś, co pomogło by jej wyrównać siły.

Wideo: Magda Linette opowiada o problemach z dynamiką, zanim zmieniła rakietę na Babolat Pure Drive

Dlatego Magda zmieniła ówczesny model na Babolat Pure Drive – rakietę zawodniczą, która dzięki swojej sztywności dodaje mocy. To jeden z przykładów udanej transformacji, jak przy pomocy odpowiednio dobranego sprzętu można pomóc w sobie w rywalizacji na korcie.

Brak kontroli

Pewnie to znasz – uderzasz w założeniu zwycięską piłkę i… mały aut. Kolejne wymiany i podobnych błędów jest dużo. Zdecydowanie za dużo. Być może wynikają one z nerwów, ale jeśli są naprawdę minimalne – odpowiednio dobrana rakieta może pomóc zamienić przegraną w wygraną piłkę.

Inny objaw tego, że brak Ci kontroli? Póki prowadzisz wymianę z głębi kortu wszystko jest OK. Problem zaczyna się, gdy chcesz zagrać coś więcej: ostrego crossa, skróta, precyzyjnego loba. Nagle piłka zaczyna spadać zbyt blisko lub daleko, uderza w taśmę. Jest blisko, ale czegoś brakuje. Tym czymś jest odpowiednia kontrola.

Zanim zmienisz rakietę spróbuj zmienić naprężenie naciągu w swojej obecnej ramie

Przed zmianą rakiety warto najpierw poeksperymentować z naprężeniem naciągu w obecnej

Zanim jeszcze zdecydujesz się na zmianę rakiety… spróbuj naciągnąć obecną mocniej. Najpierw o 2 kg w stosunku do tego, co było wcześniej. Np. zamiast 23 na 25 kg. Jeśli ciągle nie widać efektów – dodaj jeszcze kilogram. Jeśli to nic nie dało – pora na testy nowych rakiet.

Celowo piszemy testy, bo na poziomie profesjonalnym nie powinno się już zmieniać rakiety bez uprzedniego ich wypróbowania.

Co w rakiecie da Ci większą kontrolę?

  • mniejsza główka – wybierz np. 98 cali2 / 630 cm2 zamiast 100 cali2 / 645 cm2
  • mniej sztywna rama – wybierz taką o mniejszym indeksie RA – np. zamiast 72 wypróbuj 70
  • cieńsza rama – wybierz taką o kilka milimetrów węższą
  • inny przekrój ramy: jeśli do tej pory grasz eliptyczną – wybierz ramę hybrydową; jeśli grasz hybrydową – wybierz o profilu prostokątnym
  • gęstszy przeplot strun: zamiast 16x19 wypróbuj 18x20
  • cięższa rakieta z balansem bardziej na rączkę – jeśli jesteś mężczyzną wypróbuj modele powyżej 300 g, jeśli kobietą powyżej 285 g. Za zwiększaniem wagi rakiety pójdzie automatycznie przesunięcie jej punku ciężkości w kierunku rączki

Pamiętaj, że każda z tych zmian będzie skutkowała mniejszą dynamiką rakiety, a zmiana przeplotu dodatkowo mniejszą zdolnością sprzętu do nadawania rotacji. Dlatego nie wybieraj od razu modelu dającego Ci maksymalną kontrolę. Spróbuj czegoś pośredniego.

Dla przykładu, jeśli masz obecnie Babolat Pure Drive najpierw przetestuj Pure Drive VS, który różni się mniejszą główką i węższą ramą. Dopiero potem wypróbuj Pure Strike 16/19 mający inny, bo hybrydowy profil ramy. A jeśli ciągle czujesz głód precyzji i nie przeszkadza Ci to, że musisz w uderzenia wkładać więcej własnej siły – Pure Strike 18/20.

Propozycje modeli dających większą kontrolę

Brak siły uderzenia

Na poziomie zawodniczym rzadszy przypadek, ale jak pokazuje historia Magdy Linette, o której pisaliśmy wcześniej – też spotykany.

Objawy? Rozprowadzasz rywala po korcie, grasz kończącą – wydawało by się – piłkę i… on lub ona do niej dobiega. I tak kolejny raz. I kolejny raz. Udaje Ci się wygrywać dopiero po długiej kombinacji precyzyjnych uderzeń. We współczesnym tenisie, w którym 70 procent wszystkich punktów rozgrywa się w pierwszych 4. uderzeniach to problem.

Inny przykład? Jeśli nawet w sprzyjających okolicznościach (np. po dobrym serwisie) nie jesteś w stanie zdominować wymiany, bo Twoje uderzenia są zbyt lekkie.

Tu również warto zacząć od naciągu. Naciągnij rakietę 2 kilogramy lżej – to tyle, że różnica w sile uderzeń powinna być już wyczuwalna. Jeśli zbyt mocno – zmniejsz do 1 kg. Jeśli za mało – naciągnij struny 3 kg lżej w stosunku do tego naprężenia, które masz obecnie.

Innym sposobem jest zmniejszenie średnicy naciągu – np. z 1,30 mm na 1,25 mm. Efekt uboczny takiego działania to częściej pękające struny.

Jeśli manipulacje przy naciągu nie wystarczają, czas na testy rakiet.

Co w rakiecie da Ci większą siłę uderzenia?

  • większa główka – jeśli grasz czymś poniżej stu cali2 (645 cm2) spróbuj główkę „100”. Gra nią np. Nadal i Djokovic
  • rzadszy przeplot strun: jeśli Twoja rakieta ma 18x20 przetestuj 16x19
  • sztywniejsza rama: spróbuj modeli, w których indeks RA jest o 1-2 punkty większy niż w Twojej obecnej rakiecie
  • eliptyczny przekrój ramy – warto spróbować, jeśli w tym momencie grasz rakietą o przekroju prostokątnym lub hybrydowym
  • grubsza rama – to jest powiązane z dwoma poprzednimi punktami
  • balans przesunięty bardziej w kierunku główki – możesz go przesunąć dociążając swoją obecną rakietę taśmą ołowianą na główce
  • cięższa rakieta – staraj się znaleźć modele, które mimo zwiększonej wagi nie mają zbyt przesuniętego balansu na rączkę

Zmiany próbuj małymi krokami – nie wybieraj od razu rakiety, która ma wszystkie wymienione powyżej cechy.

Rakiety z serii Babolat Pure Drive to dobry wybór, jeśli Twoim uderzeniom brakuje siły

Rakiety z serii Babolat Pure Drive to dobry wybór, jeśli Twoim uderzeniom brakuje siły

Wiemy, że to kosztuje, ale każda testowana rakieta powinna mieć wciągnięty ten sam naciąg, najlepiej z takim samym naprężeniem. Tylko wtedy testy są w pełni wiarygodne – czujesz różnice wynikające ze zmiany rakiety, a nie naciągu.

Propozycje modeli dających większą siłę uderzenia

Brak rotacji

Rotacja, która jeszcze w latach 90-tych była głównie bronią defensywną, dziś w rękach dobrego gracza może służyć do zdominowania rywala na korcie. Dzięki niej można zagrywać mocniejsze i bardziej kąśliwe uderzenia.

Zmiana rakiety nie sprawi, że nagle zaczniesz grać z topspinem, ale odpowiednio dobrane parametry mogą pomóc Ci wygenerować silniejszą rotację.

W powstawaniu rotacji kluczowe są dwa momenty:

  1. duża prędkość główki w trakcie uderzenia
  2. zwiększona praca strun pionowych w trakcie kontaktu piłki z naciągiem

Zacznijmy od drugiego punktu. Za powstawanie rotacji odpowiada głównie ruch strun pionowych. Im bardziej pracują one podczas uderzenia – tym większy topspin. Aby struny miały większy zakres pracy należy wybrać model z liczbą strun pionowych równą lub mniejszą niż 16.

Warto również przyjrzeć się przestrzeniom pomiędzy strunami – nawet przy tej samej liczbie strun pionowych mogą być one mniejsze lub większe. Jeśli chcemy wygenerować więcej spinu wybierajmy te rakiety, których struny są ustawione rzadziej albo rozstawione szerzej.

Ostatnim trikiem, który pozwala nam zwiększyć pracę strun jest naciągnięcie rakiety z mniejszą siłą na strunach poziomych. Np. 24/23 kilogramy, gdzie pierwsza liczba odnosi się do strun pionowych, a druga – poziomych. Jak to działa - dokładnie tłumaczymy w artykule „Po co naciąga się struny z różną siłą na strunach pionowych i poziomych”.

Aerodynamiczne ramy rakiet

Jeśli zaś chodzi o prędkość główki podczas zamachu to nie ma co się oszukiwać – zależy ona głównie od odpowiedniej techniki zawodnika. Największą innowacją na tym polu może pochwalić się Babolat, który stworzył dla Rafaela Nadala specjalną rakietę o aerodynamicznej ramie (przeczytaj artykuł o rakiecie Hiszpana).

Na zdjęciu: rakiety z serii Babolat Pure Aero (Aeropro Drive) ważące 300 gramów można określić jako rakiety o średniej wadze

Na zdjęciu: rakiety z serii Babolat Pure Aero (Aeropro Drive) mające aerodynamiczną ramę minimalizującą opór powietrza w trakcie uderzenia

Dzięki minimalizacji oporu powietrza główka szybciej porusza się podczas zamachu-wymachu generując większy topspin. Różnice w tunelu aerodynamicznym wynosiły maksymalnie kilkanaście procent w stosunku do innych typów ram. Niemniej, to może być ta niewielka różnica, która zdecyduje o wygraniu najważniejszego punktu w meczu.

Podsumowując: Dziś niemal wszystkie marki mają w swojej ofercie rakiety dla graczy poszukujących rotacji. Mają one mniej strun pionowych, a odstępy między nimi są większe. Niektóre firmy zmieniają też kształt grometów oraz pracują nad zminimalizowaniem oporu powietrza przez ramę.

Propozycje modeli dających większy topspin

PODSUMOWANIE

Jeśli udało Ci się dotrzeć do tego momentu, dziękujemy za uważną lekturę. Mamy nadzieję, że te kilkanaście stron szczegółowej wiedzy pozwoli Ci świadomie wybrać nową rakietę. Taką, która pomoże Ci w podkreśleniu Twoich największych atutów na korcie.

Zobacz rakiety w oficjalnym sklepie tenisowym Babolat →

Pytania, wątpliwości - pomożemy w wyborze

Masz pytania? Zamieść je w komentarzach – monitorujemy je i odpowiadamy w ciągu kilku godzin. Nie wiesz, jaką rakietę wybrać? Napisz do nas sklep@babolat-tenis.pl lub zadzwoń (91) 486 29 20 (pon.-pt. 8.00-16:00). Mamy ponad 30 lat doświadczenia w dobieraniu sprzętu i na pewno będziemy w stanie poradzić, co będzie pasowało do Twojej gry.

Podziel się tenisową wiedzą

I na koniec – WIELKA PROŚBA. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i doceniasz pracę, którą włożyliśmy w jego przygotowanie – prosimy PODZIEL SIĘ nim w swoich mediach społecznościowych. Wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk poniżej. Dziękujemy!

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania