To często lekceważony, a tak naprawdę jeden z najważniejszych elementów przy wyborze rakiety tenisowej. W Ameryce i Wielkiej Brytanii temat wpływu rozmiaru rączki na grę jest przedmiotem licznych badań naukowych! Mieliśmy wielu klientów narzekających na swój tenis. Gdy pokazywali nam swoje rakiety - łapaliśmy się za głowę porównując wielkość ich dłoni i rozmiar rączki. Po naszej sugestii, by go zmienili na właściwy, zaczynali lepiej uderzać piłkę i odczuwać przyjemność z gry.
Zacznijmy od prawidłowości
Grubsza rączka jest lepsza do uderzeń wymagających większej siły, jak serwis czy smecz. Niestety, negatywnie wpływa ona na manewrowość nadgarstka. To oznacza mniejszą kontrolę nad piłką. Jeśli rączka jest wyraźnie za gruba, rakieta może obracać Ci się w dłoni. To powoduje, że zaczynasz ściskać ją zbyt mocno, nadwerężając mięśnie i ścięgna w ręce.
Cieńsza rączka powoduje, że łatwiej manipulujesz rakietą nadając uderzeniom więcej rotacji i kontroli. Aby uzyskać taką samą siłę uderzenia jak grubszą rączką musisz jednak mocniej ją ściskać w momencie uderzenia. Jeśli rączka jest wyraźnie za mała, również może to doprowadzić do kontuzji.
Dobra wiadomość! Wg badania przeprowadzonego w 2006 roku przez lekarzy z Kalifornii wybranie rączki o rozmiar większej lub mniejszej od prawidłowej NIE prowadzi do kontuzji przedramienia. Ból może pojawić się, gdy wybierzemy rączkę o 2 rozmiary za dużą lub za małą.
W tym momencie pojawia się kluczowe pytanie: co to jest rozmiar właściwy? I jak go dobrać?
Infografika: jak prawidłowo dobrać rozmiar rączki w rakiecie tenisowej?
Test palca wskazującego
Jeśli masz rakietę – np. stoisz w sklepie i masz do wyboru modele z różnymi rączkami – najlepiej skorzystać z tzw. testu palca wskazującego
- Chwyć rakietę dominującą dłonią, czyli tą którą grasz w tenisa.
- Między kłęb (podstawę) kciuka, a opuszek najdłuższego palca włóż palec wskazujący drugiej dłoni jak na zdjęciu.
- Dobry rozmiar to taki, w którym palec wskazujący mieści się idealnie lub niemal idealnie. Jeśli mamy za dużo przestrzeni - spróbuj rączkę rozmiar mniejszą (np. zamiast G3 wybierz G2). Jeśli się nie mieści lub mieści na ścisk - wybierz większą (np. zamiast G3 wybierz G4).
A co, jeśli wychodzi, że najlepszy rozmiar to coś pomiędzy? Wtedy wybierz rozmiar mniejszy i wybierz grubszą owijkę podstawową i wierzchnią (np. Xcel Gel).
G1, L2, #3, 4 3/8 – co to za oznaczenia i jak się mierzy rozmiar rączki tenisowej?
Rozmiar (grubość) rączki określa jej obwód. Są dwie obowiązujące numeracje - europejska i amerykańska.
My stosujemy w naszym sklepie europejską G0-G5. Możesz też spotkać się z oznaczeniem L0-L5 lub takim, gdzie zamiast liter G lub L jest znaczek #, np. #3. To dokładnie to samo. Interesuje nas tylko liczba. Skrótowo w branży tenisowej mówi się zresztą: „rączka dwójka”, „trójka” itd.
Rozmiary europejskie odpowiadają amerykańskim, które są w formacie od 4 do 4-5/8. Te liczby to nic innego jak obwód rączki rakiety w calach.
W poniższej tabeli znajdziesz informację, jakie rozmiary europejskie są odpowiednikami amerykańskich i odwrotnie.
EUR | USA (cale) | OPIS |
---|
G0 | 4 | Rączka dla dzieci i juniorów |
G1 | 4- 1/8 | Rączka dla juniorów i kobiet o małych dłoniach |
G2 | 4- 1/4 | Rączka dla kobiet o normalnej wielkości dłoniach i mężczyzn z o małych dłoniach |
G3 | 4 - 3/8 | Rączka dla mężczyzn o typowych dłoniach i kobiet o dłoniach dużych |
G4 | 4- 1/2 | Rączka dla mężczyzn o dużych dłoniach |
G5 | 4- 5/8 | Rączka dla mężczyzn o wielkich dłoniach |
Wybór rączki online, czyli dlaczego nie korzystać z popularnego testu linijki
W trzeciej kolumnie tabeli podajemy opisowo, jakie rączki będą mniej więcej odpowiednie dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Są to ogólne rekomendacje stworzone na podstawie naszych ponad 30 lat doświadczeń w doborze sprzętu klientom. Na wszelki wypadek, po zakupie rakiety, zrób test palca wskazującego. Wtedy będziesz mieć pewność, że rozmiar rączki jest właściwy.
Jest to znacznie lepsza metoda niż popularny w internecie tzw. test linijki. Polega on na przyłożeniu linijki w calach do dłoni i zmierzeniu odległości od proksymalnego zagięcia dłoni (to ta linia w środku dłoni) do opuszka palca serdecznego.
Pierwotnie mieliśmy ją podać jako alternatywną metodę. Ale – tak jak pisaliśmy we wstępie – weryfikujemy wszystkie informacje, które podajemy. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy w naszym przypadku korzystając z tego testu wybraliśmy rozmiar rączki, którą rzeczywiście gramy.
Efekt naszego „śledztwa”? Nikomu u nas w firmie nie wyszła właściwa rączka. Mało tego – we wszystkich trzech przypadkach dostaliśmy wyniki absurdalne – Irkowi Maciocha i Marcinowi Maciocha grającym na co dzień rączką G3 wyszło, że nawet G5 byłaby zbyt mała. Basi Maciocha, używającej G2, że powinna grać dziecięcą rączką G0!
Dlatego jeśli NIE MASZ rakiety do przymierzenia, bo np. – kupujesz sprzęt online – polecamy naszą opisową tabelę i po przyjściu paczki ze sprzętem – test palca wskazującego.
Wzrost a rozmiar rączki
Rozmiar rączki zależy tylko i wyłącznie od wielkości dłoni. Wzrost zawodnika nie ma nic wspólnego z rozmiarem rączki. Są osoby wysokie o małych dłoniach i odwrotnie. Najsłynniejszy przykład to Rafael Nadal, który mając około 185 cm wzrostu gra rakietą z rączką G2 (dowiedz się więcej o rakiecie Hiszpana).
Kształt rączki
Przymierzając rakiety różnych producentów możesz zauważyć, że choć ich rozmiar jest ten sam, ich kształt może się delikatnie różnić. Czasem jest to są wyczuwalne nawet w obrębie różnych modeli tej samej marki. Wynika to z niewielkich różnić w długości poszczególnych płaszczyzn i w kątach pomiędzy nimi.
Dla początkujących graczy raczej nie będzie to miało żadnego znaczenia. Profesjonalni zawodnicy mogą wyczuć delikatną różnicę, dlatego tym bardziej powinni oni przetestować taką rakietę przed grą.
Cienka owijka daje lepszą kontrolę nad uderzeniem, dlatego Rafael Nadal nawija VS Grip o grubości zaledwie 0,4 mm
Rączkę rakiety można odrobinę modelować wybierając odpowiednie owijki:
- im cieńsza owijka tym lepiej wyczuwalne kąty rączki = większa kontrola nad piłką, za to mniejszy komfort gry
- im grubsza owijka, tym kąty mniej wyczuwalne = mniejsza kontrola, za to większy komfort gry
W teorii profesjonalni zawodnicy powinni wybierać cieńsze owijki, a amatorzy grubsze. Warto to wiedzieć, ale w praktyce wiele zależy od indywidualnych preferencji gracza.