Sprzęt tenisowy dla dzieci i juniorów - nasze podejście

Na podstawie badań naukowych Babolat stworzył nową gamę rakiet i butów dla dzieci i juniorów. Uwzględnia ona kształt ich ciała i sposób poruszania się, chroni ich zdrowie i wspomaga prawidłowy rozwój.

Make tennis great again

Tenis NIE jest łatwy do nauczenia się. Dodatkowo istnieje duża konkurencja ze strony innych sportów i aktywności, jak na przykład gry komputerowe. Dlatego misją Babolat jest, aby uczynić tenis znowu fajnym i bardziej przystępnym dla następnego pokolenia.

Aby osiągnąć ten cel, tak dopracowaliśmy rakiety, żeby nauka gry w tenisa dla najmłodszych była jeszcze łatwiejsza i przyjemniejsza.

Szczegółowe badania juniorów i ich rozwoju

Ponieważ nie było zbyt wielu dostępnych danych na temat rakiet dla początkujących dzieci, zwróciliśmy się o pomoc do Międzyuniwersyteckiego Laboratorium Biologii i Motoryki (LIBM) w Lyonie we Francji, które prowadzi badania nad aktywnością fizyczną, sportem, zdrowiem, wydajnością i profilaktyką. LIBM zmierzył ponad 200 chłopców i dziewczynek w wieku od 4 do 12 lat.

Badania uniwersytetu zestawiliśmy z doświadczeniami trenerów z Francji, USA, Chin i Japonii oraz dokładną obserwacją dzieci w nowojorskim klubie Court 16. Dokładny opis, jak to zrobiliśmy znajdziesz w tekście "Zaskakujące wyniki badań dotyczących rakiet dla dzieci i juniorów".

Fragment karty wyników badania dzieci w Babolat Kids Lab

Prawdziwe rakiety dla młodych zawodników

Nasze badania doprowadziły do trzech głównych zmian, które pozytywnie wpływają na grę dzieci i juniorów:

  1. dostosowaliśmy rozmiary rączek
  2. zmieniliśmy układ strun rakiet
  3. wprowadziliśmy nową długość rakietek
Wielu trenerów z całego świata mówiło nam, że niezależnie od marki rakiet, rozmiary rączek są zbyt duże dla dzieci. Potwierdziły to przeprowadzone przez nas badania.

Dlatego modele z serii Babolat Drive Junior 2021 są teraz wyposażone w mniejszy rozmiar rączki, co pomaga młodym graczom silniej zagrać piłkę i mniej obciąża ich rozwijające się mięśnie. 

Dodatkowo, modele te mają nowy układ strun 16x17, w odróżnieniu od dotychczasowego 16x19, który był standardem w rakietach zarówno dziecięcych, jak i seniorskich. Poprzez usunięcie strun z rakiety, wzmocniliśmy efekt trampoliny, czego rezultatem jest większa siła uderzenia i wybaczanie niedokładnych uderzeń dla młodych graczy.

Nowe rakiety dziecięce Babolat pomagają silniej zagrać piłkę i mniej obciążają ich rękę

Dodaliśmy również dodatkową długość rakiety do naszej oferty. Rakiety dla dzieci mają zazwyczaj rozmiary od 17 cali do 26 cali, lecz niektóre długości pomiędzy nimi są pomijane.

Aby uniknąć dużego przejścia z rozmiaru 23 na rozmiar 25, co może czasami spowolnić postępy juniorów w wieku około 9. lat, stworzyliśmy 24-calową kompozytową ramę zarówno w wersji Drive Junior, jak i Strike Junior. Stworzyliśmy także nową tabelę wzrostu, która lepiej dopasowuje rakiety do wysokości dzieci.

To dopiero początek - w kolejnych latach będziemy wprowadzać zmiany na podstawie wspomnianych wyników badań do kolejnych kolekcji rakiet dziecięcych i młodzieżowych.

Nowa konstrukcja butów dziecięcych

To samo podejście zastosowaliśmy przy udoskonalaniu naszej oferty obuwia dla dzieci i juniorów.

W celu pobudzenia naturalnego rozwoju młodych stópbuty Babolat Pulsion Junior z kolekcji 2021 posiadają teraz bardziej elastyczną podeszwę i miękki materiał cholewki oraz bardziej amortyzowaną piętę, aby zredukować niekorzystne wstrząsy.

W wersji dziecięcej - Pulsion KID - mamy dodatkowo system "Easy feet". Odpowiednio wyprofilowany otwór na stopę plus praktyczny rzep ułatwiają dzieciom samodzielne zakładanie butów - rodzice nie muszą już tracić czasu na wiązanie pociechom sznurowadeł.

Rafa i spółka jako "kumple do nauki"

Każde dziecko lubi bohaterów, dlatego zamieniliśmy naszych mistrzów Rafaela Nadala, Dominica Thiema, Felixa Auger-Aliassime'a, Garbiñe Muguruzę i Amandę Anisimovą w maskotki z kreskówek. Ci "koledzy z grupy" znajdują się na etykietach nowych rakiet Babolat, a rodzice, którzy mają trudności z dobraniem odpowiedniego rozmiaru rakiety dla swoich dzieci, mogą skorzystać z maskotki "Zmierz się z Rafą" w punkcie sprzedaży.

Maskotki zawodników, które pozwalają dzieciom utożsamiać się z ich idolami
Maskotki zawodników, które pozwalają dzieciom utożsamiać się z ich idolami

Pomoc wideo dla trenerów i rodziców dzieci

Aby ułatwić życie zarówno rodzicom jak i trenerom, Babolat wyprodukował 100 krótkich filmów edukacyjnych, które będziemy sukcesywnie umieszczać na blogu tenisowym Rakietopedia i na kanale Babolat Polska w serwisie YouTube

Te jednominutowe filmy zawierają wskazówki i pomysły, które pomogą dzieciom i juniorom w ich tenisowym rozwoju. To także konkretne ćwiczenia z podziałem na grupę wiekową i wielkość kortu według wskazań programu Tenis10.

Babolat Kids Lab

Nasze wyjątkowe podejście do dzieci i juniorów to także współpraca z nowojorskim klubem Court 16 - miejscem specjalnie stworzonym do szkolenia dzieci z ponad 1000 członków. 

W 2019 w ramach tego klubu powołaliśmy do życia pierwsze Babolat Kids Lab. Na otwarciu był jeden z najzdolniejszych graczy młodego pokolenia - Kanadyjczyk Felix Auger-Aliassime.

Felix Auger-Alliasimme na otwarciu Babolat Kids Lab
Felix Auger-Alliasimme na otwarciu Babolat Kids Lab

Dziś laboratorium służy nam do testowania nowych produktów. Court16 to fantastyczna baza do obserwacji dzieci w ich naturalnym środowisku i zdobyciu dodatkowej wiedzy o tym, jak grają w tenisa oraz co lubią, a czego nie.

Daje nam to dodatkowe paliwo do tworzenia innowacji. W końcu chodzi o to, aby pomóc dzieciom odkryć piękno tenisa i nauczyć je grać w łatwy i angażujący sposób.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania