Carlos Alcaraz - nowy Rafa?

Przed US Open 2019 jego nazwisko było znane głównie znawcom tenisa. Po tym jak po cudownym meczu pokonał Tsitsipasa, o młodym Hiszpanie zrobiło się głośno wśród szerszej rzeszy kibiców. A to nie ostatnie słowo Carlosa Alcaraza.

Mało kto tak spędził swoje 18. urodziny. W maju 2021 roku Alcaraz wygrał swój czwarty turniej rangi challenger, znalazł się w pierwszej setce najlepszych graczy na świecie i w dniu swoich urodzin, dokładnie 5-go maja, po raz pierwszy zagrał przeciwko swojemu rodakowi Rafaelowi Nadalowi, legendzie tego sportu. I to w najważniejszym turnieju w swoim kraju, madryckim ATP Masters!

Carlos Alcaraz ze swoim idolem Rafaelem Nadalem
Carlos Alcaraz z Rafaelem Nadalem

Wybuch formy na US Open 2021

Wtedy dostał bolesną lekcję od swojego idola. Ale każdy taki mecz jest dla niego szkołą. O tym, jak pojętnym uczniem jest Acaraz mógł się przekonać podczas US Open 2021 ówczesny numer 3 listy ATP - Stefanos Tsitsipas. Alcaraz zwyciężył po pięknym, 5-setowym boju. Potem wygrał kolejny mecz i awansował do ćwierćfinału nowojorskiej imprezy, gdzie musiał poddać mecz ze względu na kontuzję.

Dzięki dobremu występowi w USA awansował na 38. miejsce listy ATP. Stał się najmłodszym graczem w rankingu, który zajął tak wysokie miejsce od czasu, gdy 17-letni Nadal był numerem 37. w 2004 roku.

Carlos Alcaraz zachwycał grą podczas US Open 2021
Carlos Alcaraz zachwycał grą podczas US Open 2021

Co dalej?

Alcaraz chce więcej. Gdzie widzi siebie za 10 lat? 

Mam nadzieję, że będę walczył o wygranie wielu Wielkich Szlemów i o bycie numerem jeden. I że będę kontynuować grę z takim samym entuzjazmem jak wtedy, gdy miałem 18 lat.

Krótkie zdanie, które mówi bardzo wiele. Przeanalizujmy.

"Wygrać wiele Wielkich Szlemów". Przypomina ci to kogoś?

"Dążyć do bycia numerem jeden." Brzmi znajomo?

"Grać z takim samym entuzjazmem jak wtedy, gdy miałem 18 lat." Znasz kogoś takiego?

Następny Rafa?

W świecie - świecie sportu - gdzie głód nowych postaci jest niewyczerpany, Alcaraz ma do czynienia z czymś niemal bezprecedensowym: wszyscy w Hiszpanii mają na niego oko i już porównują go do legendy - do Rafaela Nadala. Mały szczegół jest taki, że Nadal wciąż gra i wygrywa. Nadal jest wielki, obecny i bardzo realny.

Alcaraz spotkał się z Nadalem na korcie centralnym Manolo Santana w Madrycie. Przegrał 6-1 6-2, ale zdobył zaufanie publiczności w swoim kraju. Czy bycie porównywanym do Nadala to presja czy motywacja? "Ani jedno, ani drugie", mówi Alcaraz. "Wiem, że w historii nigdy nie będzie drugiego takiego jak Rafa. Jestem Carlosem."

Carlos Alcaraz po zwycięstwie nad Stefanosem Tsitsipasem

Zabójcze loby

"Jestem Carlosem" podsumowuje przekonanie człowieka, który ma swoje własne piętno. Jego forehand jest oślepiający, z tą nadmierną siłą, która jest znakiem rozpoznawczym nowego pokolenia, z elastycznością i precyzją. Jego backhand, zwłaszcza gdy musi dojść do piłki, przywodzi na myśl to samo uderzenie Nadala, mimo że jeden z nich jest prawo, a drugi leworęczny.

Potrafi z mistrzostwem wrzucać dropszoty, ma tajną broń w postaci loba, jest silny i zdecydowany na korcie. Warto posłuchać, co o Alcarazie mówi Rafael Nadal. 

Naprawdę wierzę, że Carlos będzie w stanie szybko robić postępy. On jest kompletnym graczem. Mam na myśli to, że jest odważny, potrafi często kończyć wymiany przy siatce, ma świetny forehand i świetny backhand.

Przesiadka z Pure Aero na Pure Aero VS

Alcaraz wspomina podpisanie swojego pierwszego kontraktu z Babolatem w 2013 roku, kiedy miał zaledwie 10 lat. Przez dziewięć lat grał tym samym modelem, Pure Aero, a ostatnio przesiadł się na dający więcej precyzji Pure Aero VS. "Chciałem mieć trochę więcej kontroli" - mówi - "Ta rakieta ma jedną strunę poziomą więcej i chciałem to wypróbować. Spodobała mi się i postanowiłem ją zmienić. Bardzo mi się podoba, bo piłka szybko odchodzi ze strun, a jednocześnie mam pewność i kontrolę."

Babolat Pure Aero VS Carlosa Alcaraza
Babolat Pure Aero VS Carlosa Alcaraza

"To tygrysie oko, to dreszcz walki"

Szybkie piłki z pewnością siebie i kontrolą. Dobry opis stylu Alcaraza. Człowiek, który nigdy nie zapomni swoich 18. urodzin. Człowiek, którego lepiej nie mieć po drugiej stronie siatki.

Zapytany, jaka jest jego ulubiona piosenka, odpowiada: "The Eye of the Tiger".

Produkt dodany do listy życzeń
Produkty dodane do porównania.

Strona używa tzw. ciasteczek zgodnie z Polityką Prywatności.