Leylah Fernandez - droga do sukcesu

Leylah Fernandez pobiłaby wszelkie rekordy, osiągając finał US Open w wieku zaledwie 19 lat - gdyby nie przegrała w finale z zawodniczką o 68 dni młodszą od siebie! Czołowa kanadyjska dziennikarka tenisowa, Stephanie Myles, opisuje jak kształtował się talent Fernandez.

K irsten Bjorn, psycholog sportowy z Montrealu, która pracuje z młodymi sportowcami w kilku dyscyplinach, pamięta jak siedziała na korcie i trenowała bardzo młodą Leylah Fernandez podczas turnieju na zakończenie roku.

"W tym meczu nie miała szans" - wspomina Bjorn. "Ta druga dziewczynka była zbyt silna, mimo że obie były chudymi dziesięciolatkami. Leylah nie mogła więc nic zrobić i płakała przez cały mecz - ta mała, drobna istotka, po prostu płakała. Wszystko, co robiłam przy zmianach, to starałam się ją pocieszyć".
Leylah Fernandez
Leylah Fernandez (druga z lewej) w 2008 roku

Składniki sukcesu

Sukces w zawodowym tenisie zazwyczaj wiąże się z dopasowaną kombinacją talentu, zdrowia, dobrego trenera, wyczucia czasu i szczęścia. Więc kiedy drobna pięciolatka z najbardziej zdeterminowanym spojrzeniem na twarzy przychodzi na trening w sobotę rano, czy możesz przewidzieć, że jej się uda? Każdy, kto powie ci, że może, ma nieuczciwą przewagę perspektywy czasu. Ale możesz spojrzeć wstecz i zobaczyć znaki, fundamenty sukcesu budowane cegła po cegle.

Bjorn przyznaje, że pocieszając młodą Leylah podczas turnieju krasnali, nie wskazałaby na nią palcem i nie powiedziała: "Uda jej się!". Jeśli w ogóle, to przeciwniczka Fernandez byłaby tą, która tego dnia przykuła uwagę kogoś, kto szukał talentu i potencjału. Ale niecałą dekadę później Leylah Fernandez jest mistrzynią Wielkiego Szlema juniorów, zwyciężczynią turniejów WTA, olimpijką, finalistką Wielkiego Szlema w US Open i ma ugruntowaną pozycję w pierwszej trzydziestce na świecie. "Leylah zawsze spełniała wszystkie kryteria" - mówi Bjorn - "tak bardzo, jak tylko młody człowiek może. Poza typowymi umiejętnościami mentalnymi, była również bardzo otwarta i podatna na treningi.

Leylah Fernandez - finalistka US Open 2021
Leylah Fernandez - finalistka US Open 2021

Zdeterminowana i super skoncentrowana

To, co widziała Bjorn i co widział również trener rozwoju Étienne Bergeron, to determinacja. "Kiedy widzę kogoś, kto chce się naprawdę poprawić i naprawdę pracować" - mówi Bergeron, który pracował z Leylah w wieku od pięciu do dziesięciu lat - "a ma siedem lub osiem lat, to już coś. Bo nie takie są dzisiejsze dzieci. Bardzo łatwo się poddają. Szybko przechodzą od jednej rzeczy do drugiej.

"Leylah była zdecydowanie super skoncentrowana. Potrafiła powtórzyć wszystko, co powiedziałam. To było szalone, ponieważ testowałam ją cały czas - pytałam ją: "Co właśnie powiedziałam?". A ona po prostu zawsze znała odpowiedź i potrafiła odtworzyć, co zrobiłam".

Leylah Fernandez podczas US Open 2021
Leylah Fernandez podczas US Open 2021

Nauka błędach

Bergeron mówi, że rutuały, które kibice widzą na boisku były z nią od początku. "Ten mały klaps w udo i 'Vamos!' Podskakiwanie przed serwem. To wszystko jest takie same, odkąd skończyła osiem czy dziewięć lat" - wspomina. 

Fernandez nie była jednym z "cudownych dzieciaków". "Kiedy dorastała, nie wygrywała wszystkich turniejów. Przegrała wiele z nich. Ale kiedy dziecko uczy się grać w tenisa, musi wyciągnąć nauki z porażek" - opowiada.

Bjorn zaznacza, że Fernandez bardzo ciężko przyjmowała te porażki, jak wiele dzieci. Ale przegrane nie dołowały jej na długo. "Zawsze znajdowała sposób, aby się poprawić, aby szybko się odbić" - dodaje.

Wielkie cele

"W tym wieku pracuję nad tym, aby dzieci zaczęły myśleć o wyznaczaniu celów, zamiast o oczekiwaniach - i aby zrozumiały różnicę", tłumaczy Bjorn. "Zawsze pytam je o ich wymarzone cele. A Leylah miała wielkie cele, wielkie marzenia - już wtedy marzyła o wygraniu Rolanda Garrosa, byciu numerem 1 na świecie - i zagraniu przeciwko Rafaelowi Nadalowi."

Nie do końca udało jej się zajść tak daleko, ale dotarcie do finału US Open zaledwie kilka dni po swoich 19. urodzinach jest fenomenalnym osiągnięciem. Pod wieloma względami Fernandez utorowała drogę do zdobycia tytułu swojej młodszej koleżance Emmie Raducanu - Kanadyjka pokonała trzy zawodniczki z pierwszej piątki (Sabalenkę, Osakę i Svitolinę), podczas gdy Raducanu nie musiała grać z nikim z pierwszej dziesiątki. A jeśli liczyć tytuł w singlu dziewcząt, to Fernandez ma już na koncie zwycięstwo w juniorskim Roland Garros.

A mecz z Nadalem? Niewątpliwie Rafa da się namówić na zagranie ze swoją koleżanką z Teamu Babolat.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkty dodane do porównania.

Strona używa tzw. ciasteczek zgodnie z Polityką Prywatności.