Jaką rakietą gra Dominic Thiem? [dokładna specyfikacja]

Po wygraniu US Open Dominic Thiem został pierwszym zawodnikiem urodzonym w latach 90-tych, który zdobył tytuł turnieju Wielkiego Szlema. Z Babolat związany od 2014 roku. Jaką rakietą gra i jak dostosowana jest ona do jego potrzeb?

Był 2014 rok, gdy menadżer zajmujący się w Babolat kontraktami zawodników pokazał nam slajd z - wtedy zupełnie nam nieznanym - 21-letnim graczem. "To będzie przyszły #1 ATP" - powiedział z kamienną twarzą, podczas gdy większość uczestników spotkania w Lyonie skwitowała to pełnym powątpiewania uśmiechem. Nic dziwnego - Dominic Thiem był wtedy poza pierwszą setką rankingu.

Fakt, sympatyczny gracz nie jest jeszcze liderem ATP. Ale dziś - po tym jak w 4-tym finale wielkoszlemowej imprezy wreszcie zdobył wymarzony tytuł - mało który znawca tenisa postawiłby dużą kwotę, że nigdy nim nie zostanie.

Pure Strike 18/20 - model Dominica Thiema

Austriak od początku swojej współpracy z Babolat grał modelem Pure Strike 18/20. To rakieta z ramą łączącą siłę ramy eliptycznej i kontrolę prostokątnej. Ten model ma gęsty przeplot strun dający dodatkową precyzję. Polecana jest graczom o dobrej technice i odpowiedniej umiejętności ustawienia się do piłki. Jak uderzysz piłkę centralnie - uczucie jest bajeczne. Nie wybacza ona jednak błędów tak dobrze jak np. Pure Drive. Thiem gra fabrycznym modelem odpowiednio dostosowanym do jego potrzeb - do dokładnych parametrów zaraz dojdziemy.

Mało jeszcze znany Dominic Thiem z Pure Strike 18/20 pierwszej generacji

Mało jeszcze znany Dominic Thiem z Pure Strike 18/20 pierwszej generacji

Gdy stało się jasne, że Thiem na dłużej zagości w czołówce męskiego tenisa, Babolat poszedł o krok dalej. Druga generacja Pure Strike była już w dużej mierze przygotowana wspólnie z Austriakiem. To wtedy powstał budzący wiele zapytań #ProjectOne7, czyli pomalowany na biało prototyp, którym Dominic grał przed premierą rakiety. Jasna kolorystyka tak bardzo spodobała się tenisowej społeczności, że Babolat w ciągu kilku miesięcy zdecydował się zamienić pierwotny, ciemny design na biało-czerwony.

#Project17, czyli tajemnicza biała rakieta, która była prototypem Pure Strike drugiej generacji. Dominic Thiem grał nią przed premierą właściwego modelu

#ProjectOne7, czyli tajemnicza biała rakieta, która była prototypem Pure Strike drugiej generacji. Dominic Thiem grał nią przed premierą właściwego modelu

3. generacja Pure Strike = 3 lata wspólnej pracy

Kolejna - 3. już generacja rakiety - została przygotowana w pełnej współpracy z Dominiciem. Ekipa Babolat przez 3 lata przyjeżdżała na obóz przygotowawczy Austriaka, zaprosiła go do centrum badawczo-rozwojowego w Lyonie. Thiem wybrał również ostateczny design Pure Strike.

Dominic Thiem o współpracy z Babolat przy tworzeniu trzeciej generacji modelu Pure Strike

Parametry rakiety używanej przez Dominica Thiema

Tak jak w przypadku większości graczy Teamu Babolat Fabryczny model dostosowano do potrzeb zawodnika. O tym, jakie ma parametry mogliśmy się przekonać podczas wizyty w centrum serwisowym Babolat w trakcie Roland-Garros 2019. W nawiasie podajemy ewentualną różnicę parametrów w stosunku do rakiety dostępnej w sprzedaży.

Waga bez naciągu: 317 g (+12)
Balans: 314 mm (-6) 
Swingweight: 310 kg.cm2 (+5)
Wielkość główki: 98 cali2 / 630 cm2 
Układ strun: 18/20 
Sztywność: 70 ra 
Grubość ramy: 21-23-21 mm 
Rozmiar rączki: 2,5

Ciekawostką jest to, że Dominic Thiem gra rączką 2,5. Czyli fabryczną G3, którą została zredukowana o pół rozmiaru ultracienką owijką bazową Babolat Syntec Team.

RPM Power - nowy naciąg austriackiego tenisisty

Od 2019 roku Thiem używa również naciągu Babolat RPM Power w charakterystycznym, miedzianym kolorze. To monordzeniowa konstrukcja o ogromnej elastyczności dającej ogromną jak na naciągi tego typu siłę uderzenia. "Naciąg wręcz wbija się w piłkę i mam wrażenie, że piłka odbija się z większą siłą. Jest świetny" - mówi Thiem o swoich strunach. Austriak używa wersji o średnicy 1,25 mm i naciąga go zazwyczaj z siłą 25. kilogramów.

Dominic Thiem o swoim naciągu RPM Power

Kolekcja Pure Strike - rakiety dla każdego typu gracza

Jak wspominaliśmy - Pure Strike 18/20 używany przez Dominica Thiema jest rakietą wymagającą od gracza sporych umiejętności. Babolat stworzył jednak wersje, które będą odpowiednie nie tylko dla zawodników turniejowych, ale również dobrze grających amatorów poszukujących odpowiedniego kompromisu między siłą i kontrolą.

Kolekcja rakiet Babolat Pure Strike
Kolekcja rakiet Babolat Pure Strike

To Pure Strike 16/19 z otwartym układem strun, Pure Strike 100 z główką o rozmiarze 645 cm2, umożliwiającą łatwiejsze trafienie piłki oraz łatwiejsze w manewrowaniu wersje TeamLite ważące odpowiednio 285 i 265 gramów. W kolekcji znajdziesz również wersje juniorskie o długości 26 i 25-cali.

Rakiety z kolekcji Pure Strike

Kolekcja od stóp do głów

To jednak nie wszystko - dla miłośników Pure Strike stworzył pełen pakiet: torby, plecak, ręcznik, tłumik drgań, ubrania oraz buty Jet Mach II w biało-czerwonych barwach.

Kolekcja toreb i akcesoriów

Produkt dodany do listy życzeń
Produkty dodane do porównania.