Jak dobrać lotkę do badmintona?

Chcesz kupić lotki do badmintona, ale nie wiesz, które wybrać? Jeśli tak - czytasz właściwy poradnik. Dowiesz się z niego, czym różnią się lotki piórowe i syntetyczne oraz jak dobrać lotkę odpowiednią do poziomu, celu gry i warunków atmosferycznych.

Mamy dwa główne rodzaje lotek do badmintona: piórowe i nylonowe, często określane mianem syntetycznych lub plastikowych. Każde z nich mają inną prędkość, jakość lotu, wytrzymałość, a ich właściwości zmieniają się w zależności od warunków pogodowych czy wysokości nad poziomem morza.

By odpowiedzieć na pytanie, którą lotkę wybrać w jakiej sytuacji, warto poznać właściwości każdego rodzaju lotek, określić swój poziom oraz warunki gry i na tej podstawie dokonać wyboru.  

Lotki piórowe i nylonowe - różnice
Wyróżniamy dwa główne rodzaje lotek (od lewej): piórowe i nylonowe

Właściwości lotek do badmintona

1) LOTKI PIÓROWE

Budowa

Zrobione są z szesnastu piór wyselekcjonowanych z jednego skrzydła gęsi lub kaczki. Podstawą lotki jest korek, zrobiony z jednego kawałka (produkt premium) lub kilku ze sobą sklejonych, otoczony syntetyczną skórą.

W niektórych firmach w ofercie można znaleźć lotki hybrydowe, składające się z syntetycznego koszyczka, do którego przymocowane są prawdziwe pióra. Przedłuża to żywotność lotki, lecz niekorzystnie wpływa na komfort gry.

Kolor

Do rozegrania turniejów na najwyższym poziomie używa się lotek z homologacją Badminton World Federation, w skrócie BWF, w naturalnym kolorze piór - białym. Czasem widzimy lotki w innych kolorach - sprawdzają się one w ośrodkach, w którym białe lotki zlewają się z kolorem ścian. Czasem są one produkowane dla podkreślenia prestiżu np. członków danego klubu czy stowarzyszenia, tak jak w przypadku członków Badminton England. Co najważniejsze, kolor piór nie wpływa na jakość lotki, jedynie jej widoczność.

Prędkość lotek piórowych

W idealnych warunkach, uderzając sposobem dolnym lotkę z końca kortu, powinna ona dolecieć w okolice tylnej linii serwisowej na korcie deblowym.

Ta sama lotka może latać szybciej lub wolniej w zależności od warunków pogodowych, tj. temperatury i wilgotności, oraz wysokości nad poziomem morza.

W ciepłych warunkach oraz kiedy znajdujemy się bardzo wysoko nad poziomem morza, lotka jest bardziej dynamiczna, w zimnych trzeba włożyć więcej siły w uderzenie, by ta sama lotka poleciała na podobny dystans. Dlatego w różnych warunkach pogodowych używamy lotek o innej prędkości.

W Polsce używamy najczęściej lotek o szybkościach 76 (najwolniejsza), 77 i 78 (najszybsza). W niektórych regionach na świecie można grać lotkami o jeszcze niższym i wyższym indeksie.

Kiedy na hali jest chłodno, wybieramy szybsze lotki. W lecie, kiedy na halach temperatura jest wyższa - lotki o średniej prędkości, lub w skrajnie ciepłych warunkach, nawet te z indeksem 76. 

Wybór prędkości lotki w zależności od warunków pogodowych:

PRĘDKOŚĆWYSOKOŚĆ N.P.M.TEMPERATURA
75Znacznie powyżej poziomu morzaBardzo gorąco (>30 °C)
76Poziom morzaGorąco (25-30°C)
77Poziom morzaCiepło (15-25°C)
78Poniżej poziomu morzaChłodno (0-15°C)
79Poniżej poziomu morzaZimno ( poniżej 0°C)

Skąd się biorą różnice w prędkości lotek?

Standardowa waga lotki waha się pomiędzy  4,74 g a 5,50 g. Lotki z górnego przedziału wagowego latają szybciej. By "spowolnić" szybką lotkę, zawodnik może podłamać co parzyste pióro, np. co czwarte lub co drugie. 

Lotka piórowa ma lepsze właściwości, ale łatwo ją zniszczyć
Lotka piórowa ma lepsze właściwości, ale łatwo ją zniszczyć

Cechy lotek piórowych:

Przewidywalny tor lotu - charakterystyczny dla lotek naturalnych. Lotki te łatwiej się kontroluje, ułatwiają proces nauczania techniki w momencie, kiedy skupiamy się na dokładnym graniu pod linię lub za siatkę. Lotki te mają charakterystyczny odgłos podczas poprawnego uderzenia, ceniony przez profesjonalnych graczy.

Mała wytrzymałość - pióra są bardzo kruche. Niecentryczne uderzenia znacznie skracają żywotność lotki. Nawet na najwyższym poziomie mecz rozgrywany jest kilkoma lotkami. Na poziomie amatorskim lotki trzeba zmieniać znacznie częściej, gdyż bywa, że są tak uszkodzone, że nie da się nimi kontynuować gry. 

2) LOTKI NYLONOWE / SYNTETYCZNE

Budowa

Znane są też pod nazwą syntetyczne lub plastikowe. Zrobione są z nylonowego koszyczka, a ich podstawą jest wielowarstwowy korek lub pianka EVA otoczona syntetyczną skórą. Lotki te mogą być w różnych kolorach, najbardziej popularne są białe, przypominające lotki piórowe, oraz dobrze widoczne jaskrawo żółte z białym korkiem.

Prędkość

Tak jak lotki piórowe, tak i syntetyczne mają swoją prędkość uzależnioną od warunków, w których trenujemy. Lotki nylonowe są odpowiednio oznaczone kolorem. I tak:

  • zielone - wolne
  • niebieskie - średnie
  • czerwone - szybkie

Cechy lotek nylonowych

Mało przewidywalny tor lotu - nie tylko trudniej jest kontrolować lotkę, lecz sam tor lotu odbiega od toru lotu lotek piórowych. Podczas gry tą lotką ma się wrażenie, że to samo uderzenie może skutkować inną długością, nawet do metra różnicy. Nie ma to większego znaczenia w przypadku osób rekreacyjnie grających w badmintona, lecz nabiera je podczas treningów i gry turniejowej. 

Dobra wytrzymałość - lotki te mają wielokrotnie dłuższą żywotność od lotek piórowych. Lotka zużywa się stosunkowo równomiernie, a jakość gry drastycznie nie spada, kiedy ulegnie uszkodzeniu. 

Jaka lotka będzie właściwa dla mnie?

Znając podstawowe cechy lotek łatwiej nam wybrać odpowiedni rodzaj i model lotek bez zbędnego przepłacania. W doborze skupimy się na dwóch aspektach:

1. POZIOM GRY

Osoby zaawansowane powinny wybrać lotki piórowe. Grając w turnieju - wybieramy lotki o najlepszych właściwościach, najlepiej z homologacją BWF - np. Babolat 1+, Babolat 1. Do treningu - wybieramy lotki piórowe, ale wystarczą tańsze modele (o oznaczeniach 2, 3, 4)

Osoby średniozaawansowane do gry na punkty powinny wybrać lotki piórowe. Do treningu techniki i tzw. "narzucania" można wykorzystać zużyte w grze lotki piórowe, a do prowadzenia wymian - lotki piórowe z niższej półki cenowej. 

Osoby początkujące lub grające rekreacyjnie powinny wybrać lotki nylonowe - np. Babolat Cup lub Babolat Tournament. Nie poczują większej różnicy w jakości uderzeń, a na godzinę gry wystarczy jedna lotka. Natomiast jeśli chcesz sprawdzić jak się gra lotką piórową - kup najtańszy dostępny model. Nie przepłacisz, a będziesz mieć możliwość sprawdzić jak się gra profesjonalnymi lotkami.

2. WARUNKI ATMOSFERYCZNE

W polskim klimacie zimy są znacznie chłodniejsze i bardziej suche niż lata. temperatura na halach często jest niższa niż w lecie, gdy słońce nagrzewa budynek i temperatura i wilgotność znacznie wzrasta. Dlatego zazwyczaj w zimie do gry wybieramy szybsze lotki, te o indeksie 78 lub czerwonym oznaczeniu, a w lecie lotki z indeksem 77 lub niebieskie, a w skrajnie ciepłych warunkach- nawet 76 i zielone. 

Dla przykładu: klientom naszego Centrum Badmintona w Szczecinie polecamy w zimie lotki szybkie (78), a w lecie średnie (77). 

Podczas gry deblowej dobrze sprawdzą się wolniejsze lotki piórowe

3. CEL GRY

Jeśli grasz na punkty lub trenujesz dokładność uderzeń - wybierz lepszej jakości lotki piórowe. Będziesz lepiej czuł i kontrolował lotkę.

Jeśli zależy ci na spaleniu dużej liczby kalorii i długich wymianach, spróbuj gry wolniejszą lotką.

Do grania spektakularnych i długich wymian zwłaszcza w grze deblowej- również warto wybrać wolniejsze lotki.

Dodatkową korzyścią jest ich większe bezpieczeństwo - przy wolniejszych lotkach łatwiej jest obronić lotki lecące na ciało. 

Natomiast jeśli chcesz rekreacyjnie poodbijać na plaży lub w ogrodzie, to niezależnie od wszystkich innych czynników wybierz lotkę nylonową i dobrze się baw.

Lotki do badmintona

Podaj dalej!

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go proszę w swoich mediach społecznościowych. Wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk poniżej. Dziękujemy!

Polecamy również nasz artykuł: "Jak wybrać rakietę do badmintona?".

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania