Jak dobrać buty do padla?

Większość osób gra w padla w butach do tenisa. To błąd! Ile razy w ciągu tenisowego meczu robisz obroty o 360 stopni? Pewnie wcale. Wyskakujesz do smecza? Może kilka razy. W padlu obroty i wyskoki to element niemal każdej wymiany. Jak więc dobrać buty do padla - tego dowiesz się z naszego poradnika.

Stopa jest arcydziełem ludzkiego ciała. Wraz z kostką tworzy mechaniczną strukturę, na którą składają się: 26 kości, 33 stawy i nieco ponad 100 mięśni, więzadeł i ścięgien. Stąd tak ważne jest, aby podczas uprawiania sportu była odpowiednio chroniona.

Kiedy idziemy na kręgle, nie zastanawiamy się dwa razy nad zmianą butów do kręgli. To samo dotyczy gry w padla: wymagane są specjalne buty, które pomogą nam czuć się komfortowo i zminimalizują ryzyko kontuzji. 

W padla powinno się grać w butach do... padla
W padla powinno się grać w butach do... padla

"Nie" dla bólu stóp po grze

Jeśli kiedykolwiek byłeś na korcie do padla w zwykłym obuwiu - takim jakiego używasz do tenisa, biegania lub zabierasz na siłownię - mogłeś zauważyć, że bolą Cię potem kolana, a nawet biodra lub plecy. To nie dlatego, że się starzejesz! Problemem jest to, że twoje obuwie nie jest odpowiednie do padla.

Buty do biegania służą do poruszania się do przodu, a nie na boki jak w padlu. W obuwiu na siłownię będziesz się ślizgał. W butach z korkami Twoje stawy będą zanadto obciążone, a w tenisowych z podeszwą w jodełkę, nie będziesz miał odpowiedniej przyczepności na sztucznej trawie.

Często zawodnicy pytają, dlaczego potrzebują specjalnych butów do uprawiania padla. Odpowiedź jest prosta:

Obuwie zaprojektowane specjalnie do padla może pomóc zapobiec kontuzjom i zmaksymalizować Twój potencjał na korcie.
Buty do padla dzięki swojej budowie pomagają chronić stopy przed kontuzjami
Buty do padla dzięki swojej budowie pomagają chronić stopy przed kontuzjami

Jakie są cechy dobrych butów do padla?

Obok rakiety do padla, obuwie jest jednym z kluczowych elementów wymaganych do gry, więc dokonanie właściwego wyboru jest kluczowe, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że sport ten wymaga wielu obrotów, nagłych zatrzymań, przemieszczania się i skoków.

O to, co jest ważne w butach do padla zapytaliśmy hiszpańskiego (w tym kraju w padla gra więcej osób niż w tenisa) fizjoterapeutę Vicente Calvo. Vincente jest specjalistą od biomechaniki stopy, absolwentem madryckiego Instituto Nacional De Educación Física, ma ukończony kurs MSc High Performance, kiedyś zajmował się czołowymi tenisistami, dziś opiekuje się padlistami.

Fizjoterapeuta Vicente Calvo o specjalnych wymaganiach dla butów do padla

4 składowe idealnego obuwia do padla

BEZPIECZEŃSTWO

Jeśli oglądasz grę w padla, pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest to, że ruchy są intensywne i gwałtowne, z ciągłymi zmianami pozycji i obrotami podczas gry od ścian. Gra wymaga ciągłego zatrzymywania się, ruszania, skakania i lądowania, co oznacza, że gracze często zginają nogi. Aby uniknąć kontuzji, buty do padla muszą zapewniać stabilność i doskonale trzymać śródstopie.

PRZYCZEPNOŚĆ

Padel to specyficzna gra - z jednej strony potrzeba doskonałej przyczepności, gdy ruszamy do piłki. Z drugiej musimy mieć odrobinę ślizgu podczas zatrzymywania, aby nie nadwyrężyć mięśni i stawów. Obuwie musi więc mieć odpowiednio dostosowaną podeszwę, aby sprostać tym dwóm przeciwstawnym zadaniom. 

KOMFORT

Wyskoki do smecza to część gry w padla, których np. nie ma tak wiele w tenisie. Buty muszą więc mieć doskonałą amortyzację, szczególnie w okolicy pięty.

WYTRZYMAŁOŚĆ

Specyfika ruchów w padlu sprawia, że buty muszą być bardzo mocne, aby się zbyt szybko nie rozpadły. Nawet najbardziej zaawansowane modele obuwia do biegania nie dadzą rady, bo są stworzone do poruszania się głównie do przodu. Trochę lepiej radzą sobie buty tenisowe, ale one z kolei nie są przystosowane do mocnego skręcania, które występuje przy obrotach typowych dla padlowych wymian. Buty do fitnessu lub na siłownię są z kolei bardzo delikatne i zazwyczaj mają podeszwy nie dające odpowiedniej przyczepności.

Co wyróżnia buty do padla Babolat?

Babolat jest pierwszą firmą, która stworzyła gamę butów dostosowanych w 100% do padla. Nie są to wyłącznie "przemalowane" buty do tenisa, tylko całkowicie nowa konstrukcja, odpowiadająca wymogom tego nowego sportu.

Doskonała przyczepność

Korty do padla mają różną ilość piasku kwarcowego. Z naszą podeszwą zyskasz doskonałą przyczepność niezależnie, czy jest go mało, czy dużo.

WZÓR W JODEŁKĘ - pozwala na kontrolowany poślizg na piasku.

KORKI - idealnie trzymają się trawiastej nawierzchni.

Nasza podeszwa została opracowana wspólnie z oponiarską firmą Michelin oraz Mondo, producentem nawierzchni do gry w padla.

NIESAMOWITA WYGODA

To zasługa super-elastycznej podeszwy zbudowanej z systemu rowków i kanalików oraz higienicznej, antybakteryjnej wkładki z miękkiej pianki. Dodajmy do tego poduszkę EVA, która skutecznie absorbuje wstrząsy chroniąc piętę.

Efekt? Większe uczucie świeżości nawet pod koniec intensywnej gry.

STABILNOŚĆ I OCHRONA

Buty Babolat wykonane są ze specjalnego materiału wyciętego z jednego kawałka. Jest on wykonany z włókien Kevlaru® i poliamidu. Korzyść dla Ciebie? Optymalna stabilność boczna, a także większą elastyczność, trwałość i oddychalność. 

Nad Twoim bezpieczeństwem czuwają również dwa paski do regulacji podeszwy środkowej, idealnie dostosowane do ruchów padlowych.

SPRAWDZONE NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE

Buty Babolat są używane przez zawodników najbardziej prestiżowych rozgrywek padla na świecie - World Padel Tour i ATP Padel Tour. 

W modelu JET Premura gra wielokrotny #1 rankingu WPT - Hiszpan Juan Lebron.

* #1 World Padel Tour w roku 2019, 2020, 2021

SPECJALNIE DLA KOBIET

Panie mają inną budowę ciała od mężczyzn - dlatego w naszej ofercie mamy również modele stworzone w 100% dla kobiet. Nie chodzi wyłącznie o kolorystykę - Ritma i Sensa wyróżniają się lżejszą konstrukcją i odpowiednio wyprofilowaną podeszwą.

Zobacz buty do padla dla kobiet ⟶

Buty stworzone w 100% do padla

Podobne artykuły

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania