Jak dobrać rakietę do padla? [poradnik]

Nie wiesz jak wybrać rakietę do padla? Z tego poradnika dowiesz się, na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę, by dobrać sprzęt jak najlepiej dopasowany do Twoich umiejętności i stylu gry

Padel jest stosunkowo nową grą szybko zdobywającą miłośników w wielu krajach świata. W Hiszpanii jest już więcej graczy padla niż tenisistów. W Szwecji grają w niego byli tenisiści, a także znane postaci świata showbiznesu i sportu, na czele ze gwiazdą piłki nożnej - Zlatanem Ibrahimoviciem.

W Polsce powstaje coraz więcej kortów - najliczniejszą społeczność padla można znaleźć w Warszawie. W klubach można bez problemu wypożyczyć sprzęt, natomiast coraz większa liczba zawodników chce mieć rakietę do padla na własność i to właśnie dla nich jest ten poradnik.

Rakieta dla początkujących graczy najlepiej, aby miała kształt okręgu

Rakieta dla początkujących graczy najlepiej, aby miała kształt okręgu

Bazując na doświadczeniu graczy Babolat - w tym #1 listy World Padel Tour Juana Lebrona - przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych cech rakiet do padla takich jak: kształt, waga, balans, długość i materiał, z którego są one wykonane.

Warto być świadomym klientem i przed zakupem przeanalizować, czy dany model będzie odpowiedni do naszych możliwości i potrzeb.

Najważniejszy w rakiecie do padla jest jej kształt

Nieprzypadkowo zaczynamy od kształtu rakiety, bo to on w największym stopniu warunkuje jej właściwości. U większości producentów możemy spotkać trzy rodzaje konstrukcji:

Wpływ kształtu rakiety na jej właściwości, sweet spot to tzw. pole dobrego odbicia

Wpływ kształtu rakiety na jej właściwości, sweet spot to tzw. pole dobrego odbicia

OKRĄG

Rakieta w tym kształcie w największym stopniu wybacza błędy. Nawet jeśli uderzysz piłkę nie do końca centrycznie, piłka najprawdopodobniej nadal poleci na stronę przeciwnika.

Rakiety o tym kształcie główki dają też większą kontrolę nad piłką. Tę korzyść dobrze wykorzystują zawodnicy defensywni, których główną zaletą jest granie piłki w odpowiednie miejsce po stronie przeciwnika.Rakieta jest manewrowa, jednak trudno jest nadać uderzeniu dużą prędkość.

Po okrągłe rakiety najczęściej powinni sięgać gracze początkujący.

ŁZA

Ten kształt jest ceniony ze względu na uniwersalność. Jest dobry dla zawodników padla na każdym poziomie zaawansowania.

Zapewnia idealną mieszankę siły i kontroli oraz pomaga wykonywać różnorakie uderzenia. Pozwoli Ci także na szybkie dostosowanie się do zmiennych warunków gry i taktyk przeciwników.

DIAMENT

To ulubiony kształt rakiety zawodników profesjonalnych. Rakieta wyważona jest na główkę, co daje dużą siłę uderzeniu, ale zmniejsza jego kontrolę. Zawodnicy muszą skupić się na dokładnych uderzeniach, by móc w pełni korzystać z siły, którą daje rakieta.

Rakieta jest idealna dla zawodników lubiących atakować i prowadzić grę. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad przejściem na rakietę o tym kształcie - wybierz lżejszy jej model. Rakieta będzie przez to bardziej manewrowa, a czucie podobne do bardziej zbalansowanej rakiety.

Juan Lebron - #1 World Padel Tour - gra rakietą w kształcie diamentu dającą maksymalną dawkę siły

Juan Lebron - #1 World Padel Tour - gra rakietą w kształcie diamentu dającą maksymalną dawkę siły

Balans w rakietach do padla

Balans to sposób, w jaki wyważona jest rakieta. W padlu jest on w dużej mierze powiązany z kształtem rakiety. I tak:

  • Rakiety okrągłe mają balans skierowany na rączkę. Oznacza to lepszą kontrolę i manewrowość rakietą, za to mniejszą siłę uderzenia.
  • Rakiety w kształcie łzy mają balans równomierny. Dzięki temu są uniwersalne dla graczy poszukujących własnego stylu gry oraz uczących się różnego rodzaju uderzeń.
  • Rakiety w kształcie diamentu najczęściej są wyważone na główkę. Siła uderzenia jest większa, jednak często odbywa się to kosztem kontroli nad uderzeniem.

Waga rakiety

Ogólna zasada dotycząca wagi jest następująca:

  • Im cięższa rakieta, tym silniej możesz uderzyć piłkę.
  • Im lżejsza, tym łatwiej będzie ci ją kontrolować.

Kobiety, juniorzy oraz osoby początkujące zazwyczaj wybierają lekkie rakiety (340-360 gram), mężczyźni na średnim i wyższym poziomie - cięższe (360-390 gram). Rakiety juniorskie są krótsze i lżejsze (240-300 gram).

Grubość

Waha się od 34 mm (głównie w juniorskich rakietach) do 38 mm. Grubsze rakiety są bardziej wytrzymałe, często też cięższe, co ma przełożenie na siłę uderzenia.

Materiał rakiety do padla

Rakieta składa się z dwóch głównych części: ramy i frontu (dla porównania rakiety tenisowe mają ramę i powierzchnię z naciągiem).

Większość ram wykonanych jest albo z bardziej wytrzymałego, ale i droższego włókna węglowego, lub mniej wytrzymałego, ale tańszego włókna szklanego. Producenci często mieszają materiały i dodają wstawki węglowe, grafitu, grafenu, kevlaru lub tytanu.

Front zazwyczaj jest wykonany albo z pianki albo tworzywa EVA. Pianka jest bardzo dynamicznym materiałem, który doda siły twoim uderzeniom. Jako że pianka jest dość delikatna to i zużywa się szybciej. Bardziej wytrzymałe jest tworzywo EVA. Jest ono twardsze i mniej ugina się podczas uderzenia, przez co kontrola nad uderzeniem jest większa.

Utalentowana Hiszpanka Victoria Iglesias stawia na wszechstronność wybierając rakietę z balansem równomiernym

Utalentowana Hiszpanka Victoria Iglesias stawia na wszechstronność wybierając rakietę z balansem równomiernym

Ile kosztuje rakieta do padla?

To właśnie od materiału zależy w głównej mierze cena sprzętu. Droższe modele zawierające więcej włókna węglowego kosztują wg sugerowanych cen producenta w okolicach tysiąca złotych. Są to rakiety dla graczy profesjonalnych, startujących w turniejach, którzy potrzebują sprzętu, który pozwoli w pełni wykorzystać ich potencjał.

Tańsze są rakiety z przewagą włókna szklanego - ich ceny zaczynają się w okolicach 400 zł (to oczywiście cena przed popularnymi w internecie rabatami). Są to rakiety dla graczy początkujących oraz średnio - zaawansowanych. Można spotkać też tańsze modele, szczególnie w tzw. marketach sportowych, ale nie są to zbyt dobre i wytrzymałe konstrukcje.

Jak szybko zużywają się rakiety do padla?

Pękanie sprzętu to dość częste zjawisko w padlu. Zależy ono w głównej mierze od budowy kortu - bardzo często w ferworze walki zawodnicy uderzają z dużą siłą o jego ściany - większość producentów nie przyjmie takiej reklamacji.

Jeśli rakieta ma wadę konstrukcyjną, pęka ona już w ciągu kilku pierwszych minut gry - taki sprzęt można i wręcz należy zareklamować.

Podsumowanie: jaka rakieta będzie odpowiednia dla mnie?

Jeśli jesteś początkujący w tym sporcie - wybierz rakietę z okrągłą główką, lżejszą i z balansem na rączkę. Będzie Ci się dzięki temu łatwiej nią manewrowało, a to przełoży się na szybszą naukę uderzeń.

Na wyższym poziomie zaawansowania wszystko zależy od tego, jakim typem gracza jesteś lub chcesz być.

Zawodnicy grający ofensywnie i siłowo powinni zainteresować się rakietami w kształcie diamentu, cięższymi i wyważonymi na główkę. Dadzą one im więcej mocy.

Ci grający bardziej wszechstronnie, często zaskakujący przeciwnika niespodziewanym odbiciem, powinni sięgnąć po rakiety w kształcie łzy z balansem równomiernym. Dadzą one im idealny balans między siłą i kontrolą uderzenia.

Rakiety do padla Babolat

Pomagamy w wyborze

Jeśli masz pytania - zadaj je w komentarzach, napisz do nas lub zadzwoń (91) 486 29 20 (pon.-pt. 8-16:00) - pomożemy Ci w doborze odpowiedniego sprzętu.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i uważasz, że warto by przeczytali go inni - prosimy udostępnij go w swoich mediach społecznościowych korzystając z przycisków poniżej.

Podobne artykuły

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania