Babolat TECHNICAL VIPER JUAN LEBRON 2.5
Kluczowa zaleta: siła
Waga(g): 370
UWAGA - ze względu na awarię numeru stacjonarnego, prosimy dzwonić pod numer 509 213 541 lub 509 435 503.
Nie wiesz jak dobrać rakietę do padla? Z tego poradnika dowiesz się, na jakie parametry powinieneś / powinnaś zwrócić uwagę, by dobrać sprzęt jak najlepiej dopasowany do Twoich umiejętności i stylu gry. I nie przepłacić...
W Polsce - według serwisu Zagrajwpadla.pl - mamy już ponad 150 kortów. W większości klubów można bez problemu wypożyczyć sprzęt, aby spróbować nowego sportu. Natomiast coraz większa liczba zawodników chce mieć rakietę do padla na własność. Nie chcą grać sprzętem, którego dotykało wcześniej wiele, zazwyczaj spoconych, graczy. Zastanawiają się "Jak dobrać rakietę do padla?". I to właśnie dla nich jest ten poradnik.
Bazując na doświadczeniu graczy Babolat - w tym #1 listy World Padel Tour Juana Lebrona - przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych cech rakiet do padla takich jak: kształt, waga, balans, długość i materiał, z którego są one wykonane.
Warto być świadomym klientem i przed zakupem przeanalizować, czy dany model będzie odpowiedni do naszych możliwości i potrzeb.
Nieprzypadkowo zaczynamy od kształtu rakiety, bo to on w największym stopniu warunkuje jej właściwości. U większości producentów możemy spotkać trzy rodzaje konstrukcji:
Rakieta w tym kształcie ma "sweet spot", czyli pole dobrego odbicia najbliżej ręki zawodnika. Dzięki temu daje najwięcej kontroli uderzenia oraz w największym stopniu wybacza błędy. Nawet jeśli uderzysz piłkę nie do końca centrycznie, piłka najprawdopodobniej nadal poleci na stronę przeciwnika. Po okrągłe rakiety najczęściej powinni sięgać gracze początkujący.
Ale nie tylko początkujący - jak wspomnieliśmy wcześniej, rakiety o tym kształcie główki dają też większą kontrolę nad piłką. Tę korzyść dobrze wykorzystują zawodnicy poszukujący maksymalnej precyzji, których główną bronią jest granie piłki w odpowiednie miejsce po stronie przeciwnika. Zazwyczaj tam, gdzie go nie ma.
Wady rakiet o okrągłym kształcie? W padlu jest zawsze coś za coś. Rakietami o okrągłym kształcie trudniej jest nadać uderzeniu dużą prędkość - aby zagrać mocną piłkę musisz użyć więcej własnej siły.
Ten kształt jest ceniony ze względu na uniwersalność. Jest dobry dla zawodników padla na każdym poziomie zaawansowania.
Zapewnia idealną mieszankę siły i kontroli oraz pomaga wykonywać różnorakie uderzenia. Pozwoli Ci także na szybkie dostosowanie się do zmiennych warunków gry i taktyk przeciwników oraz zagrań w powietrzu.
To ulubiony kształt rakiety zawodników profesjonalnych. Rakieta wyważona jest na główkę, co daje dużą siłę uderzeniu, ale zmniejsza jego kontrolę. Sweet spot jest położony najdalej od ręki gracza - musi on skupić się na dokładnych uderzeniach, by móc w pełni korzystać z siły, którą daje rakieta.
Rakieta jest idealna dla zawodników lubiących atakować i prowadzić grę. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad przejściem na rakietę o tym kształcie - wybierz lżejszy jej model. Rakieta będzie przez to bardziej manewrowa, a czucie podobne do bardziej zbalansowanej rakiety.
Powyższe trzy typy to podstawowa kategoryzacja. Producenci coraz częściej eksperymentują z kształtem główki łącząc różne typy i tworząc tzw. główki hybrydowe. Takie rakiety dają kompromisowe wartości - bardziej wypośrodkowane, a więc pasujące większej liczbie graczy.
Seniorska rakieta do padla zazwyczaj waży 340-370 gramów.
Ogólna zasada dotycząca wagi jest następująca:
Kobiety, juniorzy oraz osoby początkujące zazwyczaj wybierają lekkie rakiety (340-360 gramów).
Mężczyźni na średnim i wyższym poziomie - cięższe (360-370 gramów).
Rakiety juniorskie są krótsze i lżejsze (240-300 gram).
Balans to sposób, w jaki wyważona jest rakieta (czasem podawany jest minimetrach liczonych od rękojeści rakoiety). W padlu jest on w dużej mierze powiązany z kształtem rakiety. I tak:
Rakiety seniorskie (dla dorosłych) mają 455 mm długości. Rakiety dla dzieci (juniorskie) są około 30 mm krótsze - mają zazwyczaj 425 mm długości. Dzięki temu są łatwiejsze w manewrowaniu.
Jeśli chodzi o grubość rakiet, to waha się ona od 34 mm (w rakietach juniorskich i damskich) do 38 mm w rakietach dla dorosłych mężczyzn i profesjonalnie grających kobiet (zazwyczaj używają one tych samych rakiet, co mężczyźni).
Grubsze rakiety są bardziej wytrzymałe, często też cięższe, co ma przełożenie na siłę uderzenia.
Cieńsze - odwrotnie - są lżejsze i łatwiejsze w manerwowaniu.
Rakieta składa się z dwóch głównych części: ramy i frontu (dla porównania rakiety tenisowe mają ramę i powierzchnię z naciągiem).
Większość ram wykonanych jest 3 rodzajów materiałów:
Front zazwyczaj jest wykonany albo z pianki albo tworzywa EVA. Niezależnie od materiału front rakiety absorbuje moc uderzenia przeciwnika (a więc daje komfort) oraz daje energię dla twojego zagrania.
W dużym skrócie: aby była lżejsza i stawiała mniejszy opór powietrza w trakcie uderzenia.
Ułożenie i wielkość otworów (od 9 do 13 mm średnicy) ma wpływ na właściwości rakiety:
Coraz więcej graczy używa w swojej grze rotacji. Zagrania ze szlajsu spowalniają piłkę i zmieniają jej tor lotu, zagrania z topspinem przyspieszają piłkę po odbiciu. Dlatego - szczególnie w rakietach z najwyższej półki - stosuje się żłobienia, aby ułatwić nadawanie wspomnianych rotacji.
To właśnie od materiału zależy w głównej mierze cena sprzętu. Droższe modele zawierające więcej włókna węglowego kosztują wg sugerowanych cen producenta często grubo powyżej tysiąca złotych. Są to rakiety dla graczy profesjonalnych, startujących w turniejach, którzy potrzebują sprzętu, który pozwoli w pełni wykorzystać ich potencjał. Jeśli dopiero zaczynasz grać w padla - nie musisz, a wręcz nie powinieneś / powinnaś kupować drogiej rakiety z najwyższej półki.
Tańsze są rakiety z przewagą włókna szklanego - ich ceny zaczynają się w okolicach 400 zł (to oczywiście cena przed popularnymi w internecie rabatami). Są to rakiety dla graczy początkujących oraz średnio - zaawansowanych. Można spotkać też tańsze modele, szczególnie w tzw. marketach sportowych, ale nie są to zbyt dobre i wytrzymałe konstrukcje.
Pękanie sprzętu to dość częste zjawisko w padlu. Jest ono związane z budową kortu - bardzo często w ferworze walki zawodnicy uderzają z dużą siłą o jego ściany - większość producentów nie przyjmie takiej reklamacji.
Jeśli rakieta ma wadę konstrukcyjną, pęka ona już w ciągu kilku pierwszych minut gry - taki sprzęt można i wręcz należy zareklamować.
Jeśli jesteś początkujący w tym sporcie - wybierz rakietę z okrągłą główką, lżejszą i z balansem na rączkę. Będzie Ci się dzięki temu łatwiej nią manewrowało, a to przełoży się na szybszą naukę uderzeń.
Na wyższym poziomie zaawansowania wszystko zależy od tego, jakim typem gracza jesteś lub chcesz być.
Zdając sobie sprawę, że ilość wiedzy w tym artykule może Cię przytłoczyć i nawet po jego przeczytaniu możesz nie wiedzieć, jaką rakietę wybrać - mamy alternatywne rozwiązanie.
Skorzystaj z naszego asystenta online. Na podstawie kilku pytań dobierze on rakietę najlepiej pasującą do Twoich umiejętności. Mało tego - zaproponuje kilka alternatywnych cenowo rozwiązań, aby udało Ci się dobrać rakietę dopasowaną również do Twojego budżetu.
Jeśli masz pytania - zadaj je w komentarzach, napisz do nas lub zadzwoń (91) 486 29 20 (pon.-pt. 8-16:00) - pomożemy Ci w doborze odpowiedniego sprzętu.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i uważasz, że warto by przeczytali go inni - prosimy udostępnij go w swoich mediach społecznościowych korzystając z przycisków poniżej.
Większość gra w padla w butach tenisowych. To błąd! W padlu zawodnicy poruszają się w inny sposób niż na korcie tenisowym. Ile razy grając w tenisa robisz obrót o 360 stopni, ile razy smeczujesz? W padlu to się dzieje niemal w każdej wymianie. Jak więc wybrać buty do padla? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Czytaj dalejZapisz produkty na liście życzeń, aby kupić je później lub udostępnić bliskim.