Owijki
Owijka do rakiety tenisowej to coś, co należy systematycznie wymieniać, aby nie stracić czucia. Owijki bazowe (podstawowe) są zazwyczaj sprzedawane w opakowaniach po 1 sztuce i nawijane bezpośrednio na rączkę rakiety. Wierzchnie - zwane również z angielskiego overgripami - nawija się na owijkę bazową. Są one tańsze i zazwyczaj sprzedawane po 3 sztuki w opakowaniu. Owijkami Babolat gra wielu zawodników ATP i WTA z Rafaelem Nadalem na czele (bazowa Syntec Pro + wierzchnia VS Grip). Pro's Pro to tańsze alternatywy szczególnie chętne stosowane przez polskich trenerów.
Bazowa owijka do rakiety tenisowej
Nawija się ją bezpośrednio na rączkę rakiety (po uprzednim zdjęciu starej owijki). Najważniejsze kryterium wyboru stanowi jej grubość:
- cienka da lepsze czucie rączki, ponieważ lepiej wyczuwalne są jej kąty
- grubsza da więcej komfortu gry, bo amortyzuje część drgań. Może być też jedynym ratunkiem dla osób, którym robią się odciski na palcach
W drugiej kategorii powinniśmy zwrócić uwagę na:
- powierzchnię - klejąca lub sucha
- absorpcję potu - im wyższy procent tym lepiej owijka radzi sobie z potem
- wagę - ciężka owijka potrafi zmienić balans rakiety na bardziej w kierunku rączki, lekka - w kierunku główki
W związku z tym, że taka owijka ma powierzchnię klejącą ją do rączki rakiety jest droższa w produkcji i sprzedawana zazwyczaj pojedynczo. Większość graczy, aby oszczędzić jej powierzchnię nawija na nią tzw. overgripa, czyli owijkę wierzchnią. Warto jednak pamiętać, że nawet wtedy owijkę bazową warto co kilka miesięcy wymienić.
Owijki tenisowe wierzchnie
Nawijane są na owijkę bazową, co powoduje że są cieńsze i tańsze w produkcji. Stąd można je częściej wymieniać - ich wymiana jest też łatwiejsza do nauczenia. Najważniejszym kryterium znowu jest grubość:
- im cieńsza, tym lepsze czucie rączki = większa kontrola nad uderzeniem
- im grubsza, tym mniejsza kontrola, ale większy komfort gry (a często też brak odcisków)
Profesjonalni zawodnicy zazwyczaj używają cieniutkich owijek, np. Rafael Nadal gra z VS Grip o grubości zaledwie 0,4 mm. Gracze klubowi stosują owijki grubsze - w ich przypadku precyzja nie jest tak istotna jak przyjemność z gry.
Drugim najważniejszym kryterium w przypadku overgripów jest ich powierzchnia:
- klejące owijki lepiej przylegają do dłoni i nie obracają się w dłoni. Nie każdy lubi jednak to uczucie, a klejąca powierzchnia może mieć negatywny wpływ na szybkość zmiany chwytu
- owijki suche są bardzo przyjemne w dotyku, ale trzeba je odrobinę mocniej trzymać, aby rakieta nie obracała się podczas wykonywania uderzenia
Prawie każda owijka Babolat ma znakomitą absorpcję potu, w związku z czym nawet przy mocno spoconych dłoniach chwyt rakiety ciągle jest pewny. Jeśli jednak masz problem ze śliskimi dłońmi, wybierz modele o absorpcji potu powyżej 200%.
Innymi godnymi wspomnienia cechami są rowki na powierzchni (perforacja) i waga, choć ten drugi parametr nie ma już aż tak dużego znaczenia jak w przypadku owijek bazowych.