Jak dobrać buty tenisowe - 9 pomocnych wskazówek

Niektórzy myślą, że w tenisa można grać w każdych butach sportowych. Bzdura. Tenis jest jednym z niewielu sportów, w których najczęściej biega się na boki, a nie do przodu lub tyłu, a to wiele zmienia. Po rakiecie, to buty są drugim sprzętem, który powinieneś kupić, jeśli chcesz zwiększyć swoje możliwości na korcie.

Basia Maciocha

Basia Maciocha

Trener z papierami PZT, ITF i PTR. Wykładowca w Akademii Trenerów Tenisa i certyfikowany tutor Cardio Tennisa. W Babolat Polska zajmuje się m.in. kontraktami zawodniczymi i trenerskimi.

Jak prawidłowo wybrać obuwie, które zapobiegnie kontuzjom, da Ci odpowiednią przyczepność i nie wydrenuje do końca kieszeni? Przygotowaliśmy 9 wskazówek, które pomogą Ci w dokonaniu lepszego wyboru.

1. Nie graj w tenisa w… tenisówkach

Stan Smith - legendarny amerykański tenisista - opublikował książkę pod znaczącym tytułem "Niektórzy myślą, że jestem butem". Tenisówki, które w latach 60-tych stworzyła dla niego firma Adidas są produkowane do dziś i bardzo popularne... w tzw. modzie ulicznej. Na nogach tenisistów oldskulowe tenisówki są praktycznie niespotykane. I całe szczęście, bo wiedza na temat specyfiki ruchów tenisowych poszła lata świetlne do przodu. O tym za chwilę, na razie pamiętaj, żeby tenisówki zostawić poza kortem.

Stan Smith - legendarny amerykański tenisista

Na zdjęciu: Stan Smith i kultowe tenisówki, w których dziś nie gra się już w tenisa
Źródło zdjęć: profil Stana Smitha na Instagramie

2. Wybierz modele butów specjalnie stworzone do tenisa ziemnego

Zaczęliśmy żartem, ale zupełnie na poważnie - nie powinno się grać nie tylko w tenisówkach, ale też w butach do innych sportów, a w szczególności biegania. Biegając poruszamy się do przodu. Po korcie biegamy głównie na boki, a nasze nogi często wykonują czynności niezsynchronizowane z górną częścią ciała. Przez co trudniej jest je w pełni kontrolować. 

Wielokierunkowość poruszania się wymaga obuwia wzmocnionego w kluczowych częściach. W ten sposób unikamy potencjalnych skręceń i przeciążeń, a dobre trzymanie stopy dodaje pewności krokom, ślizgom i przyspieszeniom.

Francuz Benoi Paire w butach Babolat

Obuwie tenisowe wymaga specjalnej konstrukcji pozwalającej na poruszanie się w każdym kierunku

Dodatkowo, w tenisa gramy w różnych warunkach pogodowych. Mżawka, wysokie temperatury, wgryzająca się w podeszwę mączka sprawiają, że obuwie tenisowe musi wytrzymywać ekstremalne warunki pogodowe bez zbyt szybkiego tracenia swoich właściwości. To wymaga wykorzystania wytrzymałych materiałów i odpowiedniego ich łączenia. Większość butów sportowych nie będzie w stanie sprostać tym przeciążeniom, bo zostały stworzone do biegania przód-tył. Takie modele nie tylko nie będą chroniły przed kontuzjami, ale też się szybciej zniszczą.

Dlatego - nawet gdy dopiero stawiasz pierwsze kroki na korcie - warto wybrać specjalistyczne buty tenisowe. Nawet jeśli będą to modele z tańszych kolekcji.

3. Dobierz odpowiednią podeszwę do nawierzchni kortu 

W Polsce gramy głównie na czterech nawierzchniach: mączce ceglanej, korcie twardym, korcie ze sztucznej trawy i na dywanie. Jeśli wiesz, gdzie w naszym kraju jest kort z prawdziwej trawy, proszę zostaw adres w komentarzu pod artykułem ;)

Każda nawierzchnia ma swoją charakterystykę, stąd warto dobrać do niej odpowiednią podeszwę. Większość producentów nazwy ich rodzajów podaje w języku angielskim.

CLAY - mączka ceglana

Buty z podeszwą na korty ziemne (clay)

Buty z podeszwą na korty ziemne (clay)

By ułatwić starty i hamowanie na korcie ceglanym, używa się podeszwy w tzw. jodełkę. Mączka ma możliwość wejścia i ujścia z podeszwy, co poprawia przyczepność i balans hamowania i ślizgu. Uwaga - delikatna struktura podeszwy bardzo podatna jest na ścieranie. Dlatego tak ważna jest odpowiednio niska wartość DIN, oraz higiena użytkowania - z tą podeszwą nie powinno się grać na szorstkim korcie twardym. Szybko się zniszczy i trzeba będzie wydać pieniądze na nowe buty.

» Zobacz buty tenisowe Babolat na mączkę

ALL COURT (AC) - wszystkie korty twarde

Nazwa jest odrobinę myląca, bo chodzi tu o każdy rodzaj kortu… o ile jest to kort twardy, tzw. „hard court”. Wzięło się to z faktu, że w USA ciężko o korty z innej nawierzchni - w popularnym amerykańskim sklepie ze sprzętem tenisowym w dziale obuwia nawet nie ma filtru dotyczącego wyboru nawierzchni - wszystkie buty są na tzw. beton. 

Podeszwa butów na korty twarde

Podeszwa butów na korty twarde

Na takiej nawierzchni nie tylko obuwie jest bardziej podatne na ścieranie, fachowo nazywane abrazją, ale i stawy zawodnika na większe obciążenia. Podeszwa powinna mieć dobrą przyczepność, a jej molekuły układać się w taki schemat, by nie obciążały nóg zawodnika i pomagały oddawać energię do gwałtownych startów. Tak jak w przypadku kortów ziemnych większość producentów stosuje jodełkę, w przypadku butów na korty twarde stosowanych jest mnóstwo różnych kształtów bieżnika.

» Zobacz buty Babolat z podeszwą na wszystkie korty

SAND GRASS (SG) - korty ze sztucznej trawy 

Korty ze sztucznej trawy są w Polsce popularne zwłaszcza w sezonie zimowym. Trawa może być wyższa lub niższa, co wpływa na jej szybkość i tor lotu piłki po odbiciu. By zniwelować bardzo szorstkie hamowania prawie każdy tego rodzaju kort pokryty jest dodatkowo dużą ilością kwarcu, zapewniającego poślizg. 

Podeszwa butów na korty z trawy sztucznej (omni clay)

Podeszwa butów na korty z trawy sztucznej (omni clay)

Profesjonalna podeszwa do tego rodzaju nawierzchni nazywa się „sand grass” i charakteryzuje się dużą liczbą małych wypustków, przypominających mini-korki. Poślizg z taką podeszwą jest minimalny, więc część zawodników, zwłaszcza przyzwyczajonych do kortów ziemnych, wybiera na tę nawierzchnię podeszwę „Clay”. Poślizg jest wtedy większy niż na nawierzchni ceglanej, ale znacznie mniejszy niż gdybyśmy wybrali podeszwę „all court”.

GRASS - naturalna trawa

Pisaliśmy, że w Polsce ze świecą szukać kortów z naturalnej trawy. Ale z kronikarskiej precyzji odnotujmy, że wiele firm ma w swojej ofercie buty stworzone głównie dla graczy grających na Wimbledonie. Takie buty mają korki o maksymalnej wysokości 3 mm i jest to reguła równie ściśle przestrzegana podczas Wimbledonu, co biały dress code. 

Podeszwa butów na korty z trawy naturalnej

Podeszwa butów na korty z trawy naturalnej (grass)

Taka podeszwa zapewnia odpowiednią przyczepność, a jednocześnie nie niszczy kortu. Są zawodnicy, którzy ze względu na minimalny poślizg wybierają tego typu obuwie również na korty z trawy sztucznej. Zyskują dzięki temu dodatkową szybkość (bo nie ślizgają się na piasku kwarcowym), kosztem większego obciążenia stawów.

Indoor - dywan

Popularność używania dywanu na korcie przyszła do nas z Niemiec i Czech. W Polsce dodatkowo są one zazwyczaj posypane albo kwarcem, albo granulatem. Celem tego jest redukcja ich szorstkości podczas biegania, spowolnienie piłki oraz nadanie im choć części właściwości kortu ceglanego.

Buty z gładką podeszwą do gry na dywanie (indoor)

Buty z gładką podeszwą do gry na dywanie (indoor)

Podeszwa najczęściej używana na tego rodzaju kortu zależy od ilości granulatu. Jeśli jest go dużo, wtedy wybieramy podeszwę „clay”. Jak jego nie ma lub jest bardzo mało - warto złagodzić szorstkie hamowanie używając obuwia typu „all court”. Jeśli nie ma go w ogóle - można grać w butach z całkowicie gładką podeszwą (bez bieżnika). Te ostatnie modele są mało popularne i ciężko jest kupić je w polskich sklepach.

Istnieją jeszcze inne rodzaje nawierzchni - jak np. popularne na azjatyckich wyspach „shellcourts” (korty „muszelkowe”) - ale albo one u nas nie występują, albo występują w stopniu minimalnym.

Co jeśli gram na kilku różnych nawierzchniach?

Jeśli grasz profesjonalnie lub dobrze amatorsko, powinieneś kupić parę obuwia na mączkę (Clay) i osobną na korty twarde (All Court). Na tym poziomie wymiany są bardzo intensywne i każde spóźnienie do piłki może skutkować utratą punktu. Poza tym grając w butach z podeszwą "Clay" na kortach twardych możesz je szybko zniszczyć - guma na mączkę jest bardziej elastyczna i w związku z tym podatna na ścieranie. 

Natomiast jeśli grywasz okazjonalnie, to zainwestuj w najbardziej uniwersalną podeszwę - „All Court”. Gracze rekreacyjni uderzają piłki słabiej, gra jest wolniejsza i na każdej nawierzchni poradzisz sobie z dojściem do piłki. A przy okazji zostanie Ci parę złotych w kieszeni.

» Na stronie z kolekcją butów Babolat znajdziesz filtr pozwalający Ci wyszukać buty po rodzaju podeszwy

4. Wybierz buty o podeszwie z niskim indeksem ścieralności DIN

Wytrzymałość butów nie tylko sprawi, że zaoszczędzisz pieniądze i energię zainwestowaną w częste zakupy, lecz wpłynie to także na jakość twojego poruszania się po korcie. Podeszwy są szczególnie narażone na ścieranie - największe, którego wynikiem są nawet dziury, jest zazwyczaj w okolicy pod dużym palcem u nogi oraz na piętach. Dlatego warto zwrócić uwagę na wytrzymałość gumy. 

Maszyna, którą sprawdza się wytrzymałość podeszwy butów

Maszyna, którą sprawdza się wytrzymałość podeszwy butów

Mierzy się ją przy pomocy takiego urządzenia jak na zdjęciu powyżej. Testowane obuwie przykładane jest z tą samą siłą do obracającego się wałka o strukturze papieru ściernego. Im niższy indeks DIN, tym większa wytrzymałość podeszwy.

Podeszwa dla zawodników powinna mieć DIN maksimum na poziomie 35. Wielu, nawet czołowych, producentów nie podaje tej wartości z prostej przyczyny - ich buty nie spełniają tak restrykcyjnych norm. Jako dystrybutor Babolat nie podamy Ci dokładnych liczb, bo narazilibyśmy się tym na pozew, ale w internecie można znaleźć tabelę wyników ze znanymi modelami firm jak Nike, Adidas itp.

Buty Babolat z podeszwą przygotowaną we współpracy z czołowym producentem opon - Michelin

Buty Babolat z podeszwą przygotowaną we współpracy z czołowym producentem opon - Michelin

Podeszwy w butach tenisowych Babolat są przygotowywane we współpracy z produkującą opony firmą Michelin (zobacz jak się produkuje buty do tenisa). Babolat Propulse Fury oraz Babolat JET Mach 3 mają DIN20. Modele Propulse Blast i Jet Tere - DIN35.

Na poziomie amatorskim nie jest to aż tak ważny parametr, ale wybierając buty z niskim indeksem DIN zyskujemy większą trwałość podeszwy. Nie będziesz musiał(a) często wymieniać butów.

5. Wybierz buty z tłumieniem drgań, systemami zapewniającymi stabilizację stopie i komfortową wkładką

Jeśli grasz dużo i intensywnie, to powinieneś zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Raptowne starty, gwałtowne hamowania, nierówna nawierzchnia, i związane z tym liczne wibracje muszą być odpowiednio zniwelowane przy pomocy odpowiednich technologii. 

Warto przyjrzeć się zwłaszcza tym umiejscowionym pod piętą oraz wpływającym na stabilność buta. Tenisowe poruszanie, ruchy pod kątem, zaczynanie i hamowanie kroków wymaga odpowiedniej amortyzacji. Natomiast dodatkowe paski/skarpety wbudowane w wierzch buta i otulające stopę minimalizują ryzyko skręcenia lub nadwyrężenia stawów.

Buty tenisowe powinny mieć systemy pozwalające na bezpieczne poruszanie się po korcie

Buty tenisowe powinny mieć systemy pozwalające na bezpieczne poruszanie się po korcie

Wierzch obuwia też ulega naprężeniom związanym z bieganiem. Regularni gracze powinni przyjrzeć się, czy buty są wzmocnione od przedniej strony wewnętrznej i na czubkach, gdzie podczas ślizgów i gwałtownych startów materiał może się rozwarstwić lub zetrzeć, oraz w załamaniu materiału podczas robienia kroku. 

Jeśli grasz OKAZJONALNIE to najważniejsze powinno być bezpieczeństwo trzymania stopy. Rzadziej grające osoby nie mają aż tak rozwiniętej stabilizacji stawów, w związku z czym dość wysokie i sztywne boki i tył buta muszą spełnić tę rolę. Warto też sprawdzić, czy but ma dodatkową dziurkę do wiązania sznurówek, by mocniejsze związanie lepiej trzymało kostkę w miejscu.

Drugim ważnym kryterium powinien być też komfort po włożeniu buta. Stopy są delikatniejsze i przez to bardziej narażone na otarcia i silne stąpnięcia, więc buty powinny być wyposażone w wygodną wkładkę. Wielu producentów stosuje wkładki z pianki EVA, które są lekkie i dostosowują się do kształtu stopy właściciela butów.

6. Dobierz obuwie odpowiadające morfologii Twojej stopy

O ile sprzedawcy butów do biegania skupiają się na podziale na supinację i pronację, w butach tenisowych ważne jest, by dobrze przylegały one do stopy zawodnika. Na korcie praca nóg jest wielokierunkowa i o różnym natężeniu, a obuwie jeszcze sztywniejsze i z wzmocnieniami naokoło całego buta. Obuwie powinno dobrze trzymać stopę, ale jej nie ocierać. 

Osoby o wąskiej stopie powinny dobierać odpowiednio szczupłe modele, biorąc pod uwagę to, że w trakcie wysiłku nogi puchną, a podczas hamowania stopa delikatnie przemieszcza się do przodu buta. W przypadku innych producentów, musisz samodzielnie zbadać sprawę, natomiast w butach Babolat najwęższym modelem jest Jet

W kolekcji Babolat najwęższym butem jest Babolat JET

W kolekcji Babolat najwęższym butem jest Babolat JET

Osoby o szerszej stopie powinny dobrać odpowiednio szerokie obuwie (np. Babolat Propulse Rage i Fury), a osoby które długo stoją na korcie lub mają problemy ze stopami - modele dodatkowo wyposażone w odpowiednio amortyzujące ruchy wkładki. Jednym z przykładów bardzo komfortowego i szerokiego obuwia jest model Babolat SFX- Supreme Fit eXperience. But nie tylko jest bardzo szeroki i przez to też bardzo stabilny, lecz także niesamowicie komfortowy, dzięki specjalnej wielowarstwowej wkładce Ergo Motion.

Jak dobrać buty tenisowe dla dziecka?

W przypadku dzieci dobór jest łatwiejszy. Młodzi adepci tenisa poruszają się na mniejszych kortach, grają lekkim sprzętem z mniejszą siłą. Dzieci są też o wiele lżejsze, w związku z czym nie mają kłopotu ze zwrotnością podczas wymiany. Dlatego też obuwie dla najmłodszych jest dostępne jedynie z podeszwą na wszystkie korty (All Court). 

Dopiero starsi i grający wyczynowo juniorzy mogą zainwestować w bardziej wyspecjalizowane obuwie, posiadające przedsmak wyższych technologii, które będą im potrzebne, kiedy urosną, będą intensywniej uderzać i agresywniej biegać. Jak poznać, które to buty? To proste - po cenie. Zazwyczaj są droższe od podstawowych modeli. Mają też dodatkowo podeszwę na korty ziemne.

Ciekawą opcją dla maluchów są buty bez sznurówek - mają one albo język na dociskającej stopę gumce, albo można je ciaśniej założyć za pomocą rzepa.


» Zobacz buty do tenisa ziemnego dla dzieci i juniorów

7. Wybierz obuwie pasujące do Twojego stylu gry

Styl gry zazwyczaj pokrywa się z morfologią stopy. Osoby o szczupłej sylwetce i stopie zazwyczaj są zawodnikami lekko biegającymi na nogach, ceniącymi sobie dopasowane i lekkie obuwie, pozwalające na szybkie dobiegnięcie do każdej piłki. 

Osoby agresywnie uderzające piłkę potrzebują sztywniejszego, eksplozywnego obuwia. Dodatkowo, obuwie powinno posiadać technologie zapewniające stabilizację i wsparcie podczas silnych stąpnięć.

Benoit Paire w butach Babolat

Niekonwencjonalnie grający Francuz Benoit Paire w butach Babolat Propulse Rage dających maksymalną stabilność

Obecnie większość producentów wpasowuje się w tego typu podział. W kolekcji Babolat dla graczy szukających zwinności są ultralekkie modele JET (zobacz ranking najlżejszych butów tenisowych). Dla tych ceniących stabilność jest seria Propulse.

Jeśli grasz rekreacyjnie, nie musisz kupować butów z najwyższej półki cenowej. Wybierz modele kosztujące katalogowo, przed rabatami, około 400-500 zł.

Gdy dopiero zaczynasz grę i nie chcesz wydawać pieniędzy, wybierz buty tenisowe kosztujące około 300 zł. W Babolat będą to modele z serii Pulsion. Są lekkie i wygodne, a podeszwa Michelin zapewnia doskonałą przyczepność i wyjątkową trwałość. Komfort uzyskany jest dzięki wkładce EVA z tłumiącą drgania technologią Vibrakill.

8. Prawidłowo przymierz buta przed zakupem

Z naszych obserwacji to tu najczęściej popełniane są błędy. Skutkują one nawet tym, że nowo kupione buty za kilkaset złotych ostatecznie lądują w koszu. Dlatego warto stosować się do kilku reguł w trakcie przymierzania obuwia.

  • Obuwie tenisowe podczas mierzenia powinno być wygodne od pierwszego włożenia stopy do buta. To nie są buty skórzane, które „rozchodzą się” w trakcie chodzenia. Obecnie dobre buty tenisowe są wykonane z materiałów, które nie są rozciągliwe. Jeśli obuwie jest „na styk” przymierz większy rozmiar lub model przystosowany dla osób o szerszych stopach.
  • Podczas przymierzania koniec naszego najdłuższego palca u nogi powinien być oddalony od końca buta o minimum 5mm. W trakcie gry stopa puchnie, a agresywne hamowanie może dodatkowo narazić nasze paznokcie. Powtarzamy się, ale to ważne - jeśli obuwie jest „na styk” nie licz, że od gry na korcie się rozciągnie. Używanych butów nie można też zwrócić, więc lepiej zostawić je nieużywane, dopłacić kilkanaście złotych za ich odesłanie do sklepu i zamówić większą parę.
  • Buty należy mierzyć mając na sobie sportową skarpetę. Jest ona grubsza i bardziej puchata, przez co szczelniej wypełnia buta. Może to wpłynąć na poczucie dopasowania i dzięki temu podejmiemy bardziej trafioną decyzję.
  • Przymierzamy buty na obie stopy, bo czasem okazuje się, że mamy jedną stopę dłuższą. A potem oczywiście kupujemy buty odpowiednie na tę dłuższą stopę. Jeśli nie mamy możliwości fizycznego przymierzenia buta - mierzymy obie stopy i sprawdzamy, czy któraś z nich nie jest dłuższa. To ważne, bo - jak napisał Daniel Matejczuk, jeden z naszych czytelników - dopiero po 30. latach odkrył, że ma jedną stopę pół centymetra dłuższą. Wcześniej przymierzał buty raz na prawą, raz na lewą stopę i zawsze coś było nie tak.
  • Możesz mieć inny rozmiar obuwia w różnych firmach. Używają one własnych skal i sposobów mierzenia butów. Większość firm podaje obok numeracji europejskiej, amerykańskiej i japońskiej długość wkładki w centymetrach. Warto zmierzyć wkładkę w dobrym bucie i porównując w tabeli rozmiarów, które ma większość sklepów tenisowych, wybrać odpowiedni model u danego producenta.

Buty do tenisa powinny mieć tłumienie drgań i system stabilizacji stopy

Prawidłowe przymierzanie buta to jeden z najważniejszych momentów przy jego wyborze

Jak dobrać odpowiedni rozmiar dla dziecka?

Nie zawsze wiadomo, co rzeczywiście czuje nasza pociecha po założeniu buta. Warto wyjąć wkładkę i porównać ją do wkładki aktualnego obuwia. Jeśli podejrzewamy, że zawodnik z tego buta już wyrasta, można kupić buty o pół rozmiaru większe. W razie problemów młody adept tenisa może założyć dodatkową skarpetkę, a w skrajnym wypadku poczekać miesiąc lub dwa. Na pewno dorośnie do tego czasu. 

9. Wybierz buty z właściwej półki cenowej

Jaką cenę powinieneś zapłacić za buty do tenisa? W dużym uproszczeniu można napisać, że katalogowo (przed rabatami) buty tenisowe kosztują:

  • 500 zł i więcej za obuwie dla zawodników turniejowych
  • 400-500 zł - za buty dla graczy rekreacyjnych
  • Około 300 zł za buty dla początkujących tenisistów

Dla oszczędnych polecamy nasz Outlet, w którym można kupić buty męskie, damskie i dziecięce z poprzednich kolekcji nawet o połowę taniej. Warto zapisać się na nasz newsletter - kilka razy w ciągu sezonu wysyłamy kody rabatowe, dzięki którym można obniżyć cenę butów z wyprzedaży o dodatkowe kilkanaście procent.

Mamy nadzieję, że wyposażony w tę wiedzę kupisz idealne dla siebie obuwie. Takie, że podczas następnego meczu zaskoczysz rywala dobiegając do jego najtrudniejszych zagrań. Udanego wyboru!

Kolekcja butów tenisowych

Wideo: zobacz jak produkuje się buty do tenisa
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania