Co to jest pre-stretch naciągu tenisowego? [wideo]

Pre-stretch – o co w nim chodzi i dlaczego powinniśmy od naszego stringera wymagać używania go podczas wciągania strun? Zapytaliśmy o to Luciena Nogues’a – stringera, który naciągał rakiety na ponad 60 wielkich szlemach i 600 turniejach ATP i WTA.

Pre-stretch (wstępne rozciągnięcie) to sposób na zbyt szybką utratę naprężenia przez naciąg. Korzyść dla Ciebie jest oczywista - dłużej grasz rakietą z naciągiem wciągniętym na Twoja ulubioną wartość. Jeśli struny zbyt szybko tracą naprężenie - tracisz kontrolę nad uderzeniem, a Twoje piłki coraz częściej lądują na aucie.

Wideo: Lucien Nogues, ekspert Babolat, tłumaczy jak działa pre-stretch

Dlaczego naciąg tenisowy traci swoje naprężenie?

Aby zrozumieć, jak to działa, na początku musimy zrozumieć, że struny tracą naprężenie na 2 sposoby:

  • statycznie - czyli bez gry
  • dynamicznie - podczas gry w tenisa

Tak popularne obecnie struny z poliestru i modyfikowanego poliestru potrafią w ciągu kilku godzin od wciągnięcia stracić nawet 20% swojego naprężenia. Załóżmy - dla przykładu - że naciągnąłeś rakietę na 30 kilogramów. Po 6-8 godzinach naprężenie naciągu spada do 24 kilogramów. I to zanim z rakietą i swoim nowym naciągiem wyjdziesz na kort!

Czemu tak się dzieje? Jest to związane z tzw. pamięcią molekuł. Molekuły ustawione są w naciągu razem, blisko siebie. Utrzymuje je w tej pozycji siła elektryczna. Gdy naciąg jest rozciągany - np. podczas uderzenia, ta siła maleje i naciąg traci naprężenie. 

Z utratą naprężenia podczas gry ciężko walczyć. Natomiast można użyć pre-stretchu do walki z utratą naprężenia statycznego, czyli bez gry.

Jak w praktyce działa pre-stretch?

Nowoczesne maszyny - np. wszystkie maszyny do naciągania rakiet Babolat - mają opcję ustawienia prestretchu. W praktyce wygląda to tak, że podczas naciągania rozciągamy struny o kilka-kilkadziesiąt procent więcej. Silnik maszyny utrzymuje strunę w takim naprężeniu przez około 1,5 sekundy. Po czym wraca do żądanej przez zawodnika wartości.

W ten sposób "oszukuje się" wspomnianą wcześniej pamięć molekuł. Na tak naciągnięte struny działa już wtedy mniejsze naprężenie.

Skutek jest taki, że zawodnik może grać przez 1-2 godziny dłużej z właściwym naprężeniem. Naciąg traci naprężenie jedynie w sposób dynamiczny, czyli podczas gry - tłumaczy korzyści z pre-stretchu Lucien Nogues, ekspert z laboratorium rozwojowego Babolata.

Jaki pre-stretch dla jakiego typu strun

Nie każdy typ strun traci naprężenie w tym samym tempie. Dlatego dla różnych typów strun proponowane są inne wartości wstępnego rozciągnięcia:

  • 20% - naciągi poliestrowe i co-poliestrowe
  • 10-15% - struny syntetyczne z poliamidu i poliuretanu
  • 5% - struny naturalne

Warto zapytać w Twoim serwisie, czy używają oni pre-stretchu przy naciąganiu Twojej rakiety. Jeśli nie - koniecznie poproś, by ustawili tę opcję. Jeśli w serwisie rakiet mają maszynę Babolata (nawet kilkunastoletnią), serwis na 100% ma możliwość naciągania z pre-stretchem.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania