Naciągi tenisowe Babolat i Pro's Pro

Naciągi


Babolat stworzył pierwszy naciąg tenisowy i do dziś pozostaje światowym liderem w produkcji strun. Nasze produkty wybiera największa liczba graczy ATP i WTA. Ich najwyższą jakość gwarantuje produkcja we Francji, a nie w krajach Azji. Obok uchodzących za wzorzec naciągów naturalnych VS znajdziesz tu zbliżone konstrukcją do naturalnych syntetyczne jak Xcel czy Addixion. Polecamy również zawodnicze naciągi tenisowe z serii RPM, stosowane m.in. przez Rafaela Nadala i Dominica Thiema.

Jak wybrać naciąg tenisowy? [kompletny poradnik + wideo] »

Naturalne naciągi tenisowe - od tego zaczęła się cała historia

W 1875 roku, zaledwie rok po spisaniu przez Anglików reguł tenisa oraz dwa lata przed pierwszym Wimbledonem, Babolat stworzył pierwszy naciąg naturalny. Do dziś jest najbardziej znanym ich producentem na świecie. Czołowe produkty - Touch VS i Touch TONIC - uznawane za wzór elastyczności, dynamiki i utrzymania naprężenia. Strun jelitowych używali i używają najlepsi gracze na świecie jak np. Rene Lacoste, Bjoern Borg czy Pete Sampras. Dziś najczęściej używane są w kombinacjach hybrydowych - takim zestawem gra np. Roger Federer czy Novak Djokovic. 

Naciąg naturalny jest niezwykle elastyczny, a więc poprawi siłę twojego uderzenia, da największy możliwy komfort gry i ochroni rękę przed kontuzjami. Inną zaletą jest to, że najdłużej utrzymuje pierwotną siłę naciągu. Dzięki temu dłużej gra Ci się tak samo, co poprawia stabilność uderzeń. Jedynym poważnym minusem naciągów naturalnych jest ich krótsza żywotność, choć i tak, dzięki wykorzystywanej przez Babolat technologii Thermogut jest ona znacznie lepsza niż w przeszłości. Struny jelitowe nie dają też takiej dawki kontroli i rotacji, jak sztywniejsze poliestrowe i co-poliestrowe. Modele naturalne to produkt premium - jest to związane z kosztownym, trwającym około miesiąca i w większości ciągle ręcznym procesem produkcji. Nasze struny produkujemy we Francji, w regionie Bretanii, gdzie hoduje się dużo krów (do stworzenia 12 metrów potrzeba jelit dwóch zwierząt) - znacznie więcej informacji oraz wideo prezentujące proces powstawania tego niezwykłego produktu znajdziesz w artykule na naszym blogu pt. "Naturalny naciąg tenisowy - dlaczego jest najlepszy?".

Naciągi tenisowe monordzeniowe - poliestrowe i co-poliestrowe

Tyle historii. Dziś najpopularniejszym typem naciągów jest naciąg monordzeniowe z poliestru lub mieszanki poliestru z innym materiałem (co-poliestrowe). Jest to związane ze zmianami w grze i tym, że tenis stał się bardziej siłowy i większość zawodników - także by nie ponosić zbyt dużych kosztów - potrzebuje trwalszych strun. Taki jest właśnie naciąg poliestrowy z jednym rdzeniem, który dodatkowo - przez swoją sztywność - daje graczom dużą dawkę topspinu i kontroli. Wadą naciągów poliestrowych jest szybka utrata naprężenia (ok. 20 proc. w ciągu kilku godzin od naciągnięcia i to bez gry), choć i na tym polu dużo w ostatnich latach udało się poprawić. Ze względu na wspomniany wcześniej brak elastyczności nie są polecane dzieciom, juniorom i graczom starszym, mającym problemu z łokciem tenisisty. Tyle przestróg, ale nie ulega wątpliwości, że te produkty zyskały ogromną rzeszę zwolenników, także wśród czołowych graczy ATP i WTA. Babolat stworzył kilka legendarnych konstrukcji na czele z RPM Blast - ośmiokątnym naciągiem używanym m.in. przez Rafaela Nadala dającym maksymalną dawkę kontroli i ogromną rotację. Nowością w naszej ofercie jest zaś RPM Power - naciąg poliestrowy o stosunkowo dużej elastyczności dający dużą siłę uderzenia jak na tę kategorię. Od 2019 roku gra nim Austriak Dominic Thiem.

Wielowłókniste i owijane - tańsza alternatywa dla strun naturalnych

Gdzieś pomiędzy, jeśli chodzi o wytrzymałość, dynamikę, utrzymanie naprężenia, sztywność, nadawanie rotacji i komfort gry są naciągi tenisowe wielowłókniste (multifilament) i owijane (wrap). Te pierwsze, jeśli chodzi o właściwością są najbardziej zbliżone do jelitowych, choć oczywiście nie dają aż tak dużej dawki siły, czucia i przyjemności. Mają za to odrobinę lepszą wytrzymałość. Najbardziej znanym modelem z tej kategorii w naszej ofercie jest Xcel - idealny m.in. dla osób z problemami z łokciem. Innym wartym uwagi naciągiem jest Addixion (wcześniej Addiction), który ze względu na większą gęstość konstrukcji jest bardziej żywotny - rzadziej będziesz musiał wymieniać struny.  Owijane (wrap) są zaś tańszą alternatywą dla graczy początkujących i średnio-zaawansowanych, którzy nie chcą wydawać zbyt dużych kwot pieniędzy. Tutaj czołowym produktem jest naciąg tenisowy Syn Gut (wcześniej znany jako SG Spiraltek). Warto dodać, że nawet tańsze modele Babolat są "Made in France". Jesteśmy jedną z niewielu firm, która nie przeniosła produkcji do Azji. Syntetyczne wytwarzamy w naszej fabryce koło Lyonu, a naturalne w Bretanii - to daje naszym produktom najwyższą możliwą jakość.

Naciąg tenisowy hybrydowy - można mieć wszystko!

Według naciągaczy (stringerów) pracujących przy największych turniejach świata - Babolat serwisuje rakiety m.in. na Wimbledonie - to najmocniejszy trend ostatnich lat. O co chodzi z naciągami hybrydowymi? Bierzemy dwa 6. metrowe kawałki strun - każdą o innej charakterystyce. Jedną wciągamy na struny pionowe, drugą - struny poziome. Co to daje? Połączenie teoretycznie przeciwstawnych elementów: siły z kontrolą, wytrzymałości z utrzymaniem naprężenia itd. Dokładnie to tłumaczymy w artykule i wideo na naszym blogu. Mamy też gotowe naciągi hybrydowe - w jednym opakowaniu znajdziesz dwa fragmenty specjalnie dobranych strun.

Dobór naciągu do tenisa

Ponieważ aż 50% właściwości zestawu rakieta + naciąg tenisowy pochodzi z naciągu, warto poświęcić na jego wybór odpowiednią ilość czasu. Zanim udamy się do serwisu, warto przeczytać najbardziej obszerny w polskim internecie poradnik "Jak dobrać naciąg tenisowy?". To ogromna dawka praktycznej wiedzy wzbogacona infografikami i wideo. Mamy nadzieję, że pomoże Ci dobrać idealny naciąg do Twoich potrzeb. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16:00 służymy również poradą telefoniczną pod nr (91) 486 29 20, a w każdej chwili można do nas napisać e-maila.

Nowe opakowania i nazwy naciągów Babolat

Ci, którzy dobrze znają naszą ofertę zauważą, że od 2020 roku Babolat zmienił opakowania naciagów. Nazwa modelu napisana jest małą czcionką, dużymi literami podana jest za to główna zaleta struny. Mniejszy napis poniżej informuje o jej dodatkowej właściwości. I tak np. naciag RPM Blast to "SPIN, CONTROL", czyli rotacja i kontrola. Uproszczeniu uległy również nazwy niektórych modeli. Naciąg tenisowy RPM Blast Rough to teraz RPM Rough, Pro Hurricane Tour to RPM Hurricane, VS Touch to Touch VS, a Tonic+ to teraz Touch Tonic. Popularny SG Spiraltek to Syn Gut, a Magic Force - Syn Gut Force. Nie będzie już naciągu Xcel French Open, zamiast niego pojawił się czarny kolor naciągu Xcel. Podkreślamy to wyraźnie - zmieniły się wyłącznie nazwy - same produkty pozostały takie same. Z naszej oferty w 2020 roku znikają Origin i M7, więc jeśli ktoś ich używa - warto zrobić zapasy na przyszłość.

Filtruj według
Rozmiar
Konstrukcja
Opakowanie
Kolor
Cena
Filtruj
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania