Tenis dla dzieci: jak wybrać zajęcia - 5 ważnych porad

Jak wybrać lekcje tenisa dla swojego dziecka – to pytanie zadaje sobie niejeden rodzic. Trenerów i klubów jest bardzo dużo. Niestety nie wszędzie naucza się tenisa w odpowiedni dla dziecka sposób. Na co więc powinno się zwrócić uwagę przy wyborze zajęć dla swojego syna lub córki?

Marcin Maciocha

Marcin Maciocha

Były zawodnik. Tenisowy mistrz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trener PTR Professional. Ekspert od sprzętu tenisowego w Babolat Polska.

Mało kto wie, że po tzw. deregulacji zawodu, dziś do uczenia gry w tenisa nie potrzeba licencji. Każdy może – np. na stronie internetowej – zadeklarować, że jest trenerem i ma do tego pełne prawo. Niestety nie znaczy to, że umie nauczać innych gry, a w szczególności dzieci, które wymagają osobnego podejścia. Jest wielu byłych zawodników, którzy znakomicie grają w tenisa (co może cię jako rodzica zwieść), ale nie mają żadnego przygotowania do tego, żeby prowadzić zajęcia.

Sposób, w jaki uczy się tenisa dzieci przeszedł w ostatnich kilkunastu latach rewolucję – mówi dr Piotr Unierzyski, główny metodyk Polskiego Związku Tenisowego. Kiedyś trener najpierw pokazywał technikę, to w jaki sposób wykonać forehand i inne uderzenia. Dopiero później – niejako w nagrodę – zaczynało się grać w tenisa. Zajęcia były statyczne, przegadane, a przez to – szczególnie dla dzieci – po prostu nudne. To sprawiało, że szybko zniechęcały się do tenisa.

Dziś trenuje się wszystkie elementy gry – technikę, taktykę, sprawność i koncentrację – od samego początku. Nawet 5-latki – przy odpowiednim podejściu – są już w stanie przyswajać pierwsze elementy taktyki na korcie. Treningi są bardziej dynamiczne, dużo więcej się na nich dzieje, a tenis dzieciom zaczyna się kojarzyć z dobrą zabawą.

Na zajęciach tenisowych dla dzieci powinno się dużo dziać

Na zajęciach tenisowych dla dzieci powinno się dużo dziać

Tenis10 dla Twojego dziecka

Ta nowoczesna metodyka jest propagowana przez ITF – Międzynarodową Federację Tenisa – i nazywa się Tenis10 (możesz spotkać się też z nazwą Play&Stay). Zwróć uwagę, czy w wybranym przez Ciebie klubie nauczają wedle tego programu. Zobacz, czy jest gdzieś plakat z logo jak poniżej. Zapytaj, czy trenerzy mają odpowiednie certyfikaty.

Program Tenis10

Logo programu Tenis10 - ważna wskazówka dla rodzica

Wybór trenera tenisa - na co zwrócić uwagę?

Przed zapisaniem dziecka do szkółki warto przyjść i zobaczyć, jak wyglądają zajęcia dla dzieci. Niektóre kluby nawet umożliwiają lekcję próbną dla nowych graczy. Co powinno Cię zaniepokoić?

  1. Jeśli mało się dzieje. Zajęcia dla dzieci powinny być pełne gier i zabaw, ruchu na korcie. Jeśli tego nie ma – dzieci błyskawicznie się nudzą i nie chcą chodzić na tenisa.
  2. Trener na rozgrzewkę każe biegać dzieciom wokół kortu. Nowoczesny trener wie, że takie bieganie może i jest dobre dla lekkoatletów, ale dla tenisistów nie ma żadnego sensu. W tenisie biega się głównie na dystansie maksymalnie kilku metrów i to głównie na boki. Bieganie do przodu na długich dystansach w niczym nie pomaga, a może nawet zaszkodzić. Rozgrzewka tenisowa powinna być pełna zróżnicowanego ruchu.
  3. Trener nie zadaje dzieciom pytań. Kiedyś trener był bezwzględnym autorytetem – mówił graczom, co mają robić i często karał za niewykonywanie poleceń. Nowoczesny trener wie, że zamiast mówić „graj więcej po krosie”, dużo lepiej zapytać Jasia: „kiedy twój przeciwnik więcej biegał?” Jaś prawdopodobnie sam zauważy, że gdy gra mu kątowe piłki. Dobry instruktor powinien naprowadzać dziecko pytaniami na poprawne odpowiedzi.
  4. Dzieci grają żółtymi piłkami. Taki widok zdarza się już rzadko, ale jak zobaczysz że trener gra z dziećmi poniżej 10 roku życia piłkami dla dorosłych – uciekaj! Jednym z głównych założeń programu Tenis10 jest gra tzw. piłkami metodycznymi (kolorowymi), dostosowanymi do wieku i poziomu dziecka. Dla początkujących maluchów są piłki z gąbki lub powiększone piłki czerwone, dla odrobinę większych – o połowę wolniejsze od normalnych piłki pomarańczowe, dla najzdolniejszych 9-10 latków – o 25% wolniejsze od żółtych piłki zielone. Dzięki piłkom dostosowanym do swojego poziomu dzieci łatwiej uczą się tenisa, grają dłuższe wymiany, szybciej mogą zacząć rywalizować i czują z gry większą przyjemność.
  5. Dzieci grają rakietami dla dorosłych. To, na szczęście, jeszcze rzadziej spotykana sytuacja. Jeśli jednak zobaczysz, że dzieci dźwigają w rękach rakiety o normalnej długości - również uciekaj. Dzieci, a nawet nastolatki, powinny grać rakietami dziecięcymi o długości od 19-26 cali

Być może lista tych punktów powinna być dłuższa, ale to są najprostsze obserwacje. Jeśli gdzieś tutaj instruktor popełnia rażące błędy, raczej trudno uznać że zna się na nauczaniu tenisa najmłodszych.

Tenis to dla dziecka nie tylko gra, ale też prawdziwa szkoła życia

Tenis to dla dziecka nie tylko gra, ale też prawdziwa szkoła życia

Na co czekasz? Idźcie na korty

Mamy nadzieję, że na lekturze tego artykuły się nie skończy i że Twoje dziecko będzie mogło spróbować tenisa. Nawet jeśli nie zostanie drugim Rafą Nadalem czy Igą Świątek ten sport nauczy go wiele dobrego: ciężkiej pracy, poświęceń, wygrywania, ale też umiejętności radzenia sobie z porażką. Granie w tenisa jest miniaturą życia w pigułce i prawdziwą szkołą z dojrzałości. Mówimy to z własnego doświadczenia - niemal cała nasza rodzina gra w tenisa i chyba nie ma przyjemniejszego hobby niż rozegranie dobrego treningu z ojcem i własną siostrą.

Czas na rakietę

Ok - udało Ci się już wybrać trenera, przed Tobą drugie wyzwanie - wybór rakiety tenisowej dla dziecka. Sprzęt dla dzieci jest dostosowany do ich wieku i wzrostu - rakiety są krótsze i lżejsze. Jeśli chcesz wybrać coś odpowiedniego i nie przepłacić - polecamy nasz artykuł: "Jak dobrać rakietę tenisową dla dziecka?". Jest w nim także praktyczna tabela, dzięki której dobierzesz odpowiednią długość rakietki do wzrostu swojej pociechy.

Nie daj sobie wmówić, że tenis to drogi sport! Rakieta na start w zupełności wystarczy - jeśli chodzi o ubiór Twój syn lub córka mogą pójść na trening w takim samym stroju co na WF. Podobnie z butami - na początek wystarcza jakiekolwiek buty sportowe - z czasem, jak dziecko połknie tenisowego bakcyla warto dobrać specjalnie obuwie tenisowe.

Udanego wyboru! Jeśli spodobał Ci się ten artykuł lub znasz kogoś, dla kogo byłby przydatny - prześlij mu link mailem lub udostępnij go w swoich social mediach używając przycisku poniżej.

Podobne artykuły

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania